MENU
klinika

Analiza

Pse neutraliteti i Ukrainës në thelb është i pamundur?

01.04.2022 - 08:00

Ukraina ka ofruar të pranojë të bëhet neutrale nëse merr garanci adekuate sigurie nga vendet perëndimore, duke braktisur aspiratat për t’u bashkuar me NATO-n.

Por këto lëvizje do të kërkonin ndryshimin e kushtetutës ose një referendum, asnjëra prej të cilave nuk mund të bëhet në kohë lufte, thonë analistët.

Çfarë është neutraliteti?

Sipas ligjit ndërkombëtar, një vend është neutral nëse nuk ndërhyn në situata të konfliktit të armatosur ndërkombëtar që përfshin palë të tjera ndërluftuese. Ajo nuk mund të lejojë një palë ndërluftuese të përdorë territorin e saj si bazë të operacioneve ushtarake, të mbajë anën ose të furnizojë pajisje ushtarake.

Çfarë ka thënë Zelenskiy?

Presidenti Volodymyr Zelenskiy pranoi më 15 mars se Ukraina nuk ishte në gjendje të bashkohej me NATO-n.

“Ne kemi dëgjuar prej vitesh që dera është e hapur, por kemi dëgjuar gjithashtu që nuk mund të bashkohemi. Kjo është e vërteta që ne e dimë, “tha Zelenskiy në komentet që shihen si braktisje e aspiratave të Ukrainës për NATO-n dhe konsiderohen nga disa ukrainas si një lëshim i papranueshëm.

Në bisedimet e paqes në Turqi të martën, negociatorët ukrainas thanë se Kievi ishte gati të pranonte neutralitetin nëse, sipas një marrëveshjeje ndërkombëtare, shtetet perëndimore si Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania jepnin garanci të detyrueshme sigurie.

Megjithatë, aspirata e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n është e shkruar në kushtetutën e vendit, e cila nuk mund të ndryshohet gjatë ligjit ushtarak, siç është në fuqi tani, ose gjatë një gjendje të jashtëzakonshme.

A mund të ndryshojë Ukraina kushtetutën e saj?

Çdo ndryshim do të kërkonte miratimin e masës nga 300 nga 450 ligjvënës në dy seanca të veçanta parlamentare, dhe më pas të vleftësohej nga gjykata kushtetuese.

“Nuk ka 300 vota sot, por nëse konflikti vazhdon dhe ne shohim se NATO nuk po ndihmon, opinionet mund të ndryshojnë”, tha shkencëtari politik ukrainas, Volodymyr Fesenko.

“Zhgënjimi i Zelenskiy me ndihmën e pamjaftueshme të NATO-s po ndryshon opinionin publik. Për ne, NATO është lëshimi më i thjeshtë dhe më pak i dhimbshëm”, shtoi ai.

Çfarë duan ukrainasit?

Sipas sondazhit të fundit të kryer nga firma e sondazheve Rating në fillim të këtij muaji, 44% e ukrainasve mendojnë se vendi i tyre duhet t’i bashkohet NATO-s, një rënie prej dy pikë përqindje nga sondazhi i bërë në shkurt para fillimit të pushtimit rus.

Rreth 42% besojnë se Ukraina duhet të vazhdojë të bashkëpunojë me NATO-n, por jo të anëtarësohet.

“Ukrainasit duan të bashkohen me NATO-n, por nëse Evropa ofron anëtarësimin në BE dhe propozon një paketë financiare për të rindërtuar Ukrainën, debati i NATO-s mund të harrohet për një kohë,” tha Mykola Davydiuk, një analist politik në Kiev.

“Nëse Britania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara – tre fuqi bërthamore – ofrojnë garanci sigurie, një aleancë e tillë do të ishte më e fortë se integrimi në NATO”, shtoi ai.

Negociatorët ukrainas në Turqi krahasuan të martën garancitë e sigurisë që duan me nenin 5 të traktatit të NATO-s, ku anëtarët bien dakord të dalin në mbrojtje të njëri-tjetrit në rast agresioni ushtarak.

Burimi: Agence-France Presse

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Forcat ruse po grumbullohen në kufirin e Ukrainës...

“Putini po luan me zjarrin”!

Alarmi i shërbimeve amerikane të zbulimit për orët e ardhshme

“Lukashenko do ‘hedhë’ ushtrinë e tij me 48 mijë trupa në Ukrainë”