MENU
klinika

Elon Musk blen platformën për 44 miliardë dollarë

Si do të ndryshojë Twitter?!

26.04.2022 - 13:57

Bordi i Twitter ka rënë dakord për një ofertë për blerje prej 44 miliardë dollarësh nga miliarderi Elon Musk. Musk, i cili bëri ofertën shokuese më pak se dy javë më parë, ku u shpreh se Twitter kishte “potencial të jashtëzakonshëm” që ai do ta zhbllokonte.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një sërë ndryshimesh nga lehtësimi i kufizimeve të përmbajtjes deri në zhdukjen e llogarive të rreme. Firma fillimisht kundërshtoi ofertën e Musk, por tani do t’u kërkojë aksionarëve të votojnë për të miratuar marrëveshjen.

Musk është personi më i pasur në botë, sipas revistës Forbes, me një vlerë neto prej 273.6 miliardë dollarësh, kryesisht për shkak të aksioneve të tij në prodhuesin e automjeteve elektrike Tesla, të cilin ai e drejton. Ai gjithashtu drejton firmën e hapësirës ajrore SpaceX.

Lëvizja vjen pasi Twitter përballet me presion në rritje nga politikanët dhe rregullatorët mbi përmbajtjen që shfaqet në platformën e tij. Ajo ka tërhequr kritikë nga e majta dhe e djathta për përpjekjet e saj për të ndërmjetësuar dezinformimin në platformë.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë ngritur shqetësime se mungesa e moderimit mund të çojë në një rritje të gjuhës së urrejtjes. Shumë përdorues të Twitter po pyesin gjithashtu nëse kjo do të thotë se llogaritë e pezulluara nga kompania do të lejohen të kthehen. Personi më i profilit të lartë që është bllokuar ishte Donald Trump.

Pas shpalljes së lajmit për marrëveshjen, grupet e të drejtave të njeriut ngritën shqetësime për gjuhën e urrejtjes në Twitter dhe fuqinë që do t’i jepte Musk, i cili është një “absolutist i fjalës së lirë”. Ai ka qenë i zëshëm në kritikat e tij ndaj politikave të platformës për moderimin e përmbajtjes, duke argumentuar se Twitter duhet të jetë një forum i vërtetë për fjalën e lirë. Në një deklaratë pas arritjes së marrëveshjes, ai e përshkroi fjalën e lirë si “shkëmbin e një demokracie funksionale”.

Në një postim në Twitter, Amnesty International tha: “Ne jemi të shqetësuar për çdo hap që Twitter mund të marrë për të gërryer zbatimin e politikave dhe mekanizmave të krijuar për të mbrojtur përdoruesit. “Gjëja e fundit që na nevojitet është një Twitter që mbyll sytë me dashje ndaj dhunës dhe të folurit abuziv kundër përdoruesve, veçanërisht atyre të prekur në mënyrë joproporcionale, duke përfshirë gratë, personat jobinarë dhe të tjerë.” BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë shkruan ajo në postimin e fundit?

Elon Musk merr Twitter-in, aktorja heq dorë nga platforma