MENU
klinika

Statuti i PD-së në Apel

Berisha nuk i ndahet ambasadores Kim: S’mund të ndërhysh në një proces gjyqësor

14.05.2022 - 20:48

Nga Fieri, Sali Berisha ka sulmuar sërish ambasadoren e SHBA-së, Yuri Kim, duke thënë se ajo po ndërhyn në procese gjyqësore, referuar ankimimit në Apel të statutit të PD-së.

“Guvernatorja apo ambasadorja. Shkeli kushtetutën e SHBA dhe Shqipërisë. Nuk mund të ndërhysh kurrë në një proces gjyqësor. Është gjëja më e rëndë që mund të bësh. Ndaj unë i kam kërkuar qeverisë së SHBA dhe Biden që të mos lejojë që përfaqësuesja e saj të ndërhy në procese gjyqësore. Ai është shkatërrim i pavarësisë së sistemit gjyqësore. Kjo tregon se Reforma në Drejtësi ishte për ta vënë drejtësinë në kontroll të Ramës apo ndonjë tjetri si puna e saj Guvernatores. Reforma nuk mund të ketë qëllime të tilla. Ata përfitojnë nga kjo situatë. Por harrojnë se e tregojnë vetën si kolaboracioanist” u shpreh Berisha.