MENU
klinika

Ja çfarë thotë shkenca!

Çfarë dimë për linë e majmunëve, si ndryshon nga Covid-19

22.05.2022 - 10:50

Shkencëtarët po vëzhgojnë linë e majmunëve, një sëmundje virale e lidhur me linë, e cila kohët e fundit është gjetur e përhapur në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Australi.

Një udhëtar që kthehej në Mbretërinë e Bashkuar nga Nigeria u zbulua se kishte sëmundjen në fillim të majit dhe që atëherë, raste të tjera janë vërejtur në Britani, Francë, Spanjë, Itali, Kanada dhe disa vende të tjera.

Një burrë nga Massachusetts u konfirmua se kishte sëmundje këtë javë dhe zyrtarët shëndetësorë po hetojnë një rast tjetër të dyshuar në Nju Jork. Organizata Botërore e Shëndetësisë thirri të premten një mbledhje urgjente për të diskutuar mbi shpërthimin e kësaj sëmundje.

Ndërsa studiuesit kanë studiuar linë e majmunëve për dekada, disa janë të befasuar kur shohin shfaqjen e sëmundjes në kaq shumë vende të ndryshme.

“Ky është një shpërthim vërtet interesant. Ne dimë shumë për linë e majmunëve, por qartësisht nuk dimë gjithçka”, tha David Engelthaler, drejtor i divizionit të patogjenit dhe mikrobiomit në Institutin e Kërkimeve të Gjenomikës Translational (TGen), një organizatë jofitimprurëse e fokusuar në bioshkencën dhe aplikimet biomjekësore. “Në këtë rast të veçantë, ne kurrë nuk kemi parë vërtet … një shpërthim të jetë i lidhur me kontinente të shumta”.

Koenraad Van Doorslaer, një asistent profesor në Universitetin e Arizonës, i cili jep mësim në virologji, tha se ndërsa shpërthimet më pak se të lokalizuara janë disi të pazakonta, ai nuk mendon se lija e majmunëve do të kishte tërhequr vëmendjen e publikut në të njëjtën mënyrë nëse si pandemia e Covid-19.

Edhe si virolog, ai ende nuk sheh shumë arsye për shqetësim. “Sigurisht që në këtë pikë, nuk mendoj se paniku është gjëja e duhur. Unë mendoj se jemi në një moment të “pjekur” për shkak të SARS-CoV-2.

Ja çfarë na thotë shkenca deri më tani për shpërthimin e lisë së majmunëve:

Çfarë është lija e majmunit? Nga erdhi?

Lija e majmunëve është një sëmundje e shkaktuar nga një virus i lidhur ngushtë me viruset që shkaktojnë linë dhe linë e lopëve. Ai u zbulua për herë të parë në 1958 në kolonitë e majmunëve të mbajtur për kërkime dhe rasti i parë i njeriut u regjistrua në vitin 1970 në Republikën Demokratike të Kongos, sipas CDC.

Në fillim të majit 2022, Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi një rast të lisë së majmunit në një udhëtar britanik që kthehej nga Nigeria, ku sëmundja është endemike. Herën e fundit që SHBA pa një shpërthim ishte në vitin 2003, kur CDC raportoi 47 raste të konfirmuara dhe të dyshuara.

Çfarë simptomash shkakton lija e majmunit?

Lija e majmunit përfshin një skuqje karakteristike që shpesh fillon në fytyrë dhe përhapet në pjesë të tjera të trupit. Gjithashtu ndonjëherë paraprihet nga një temperaturë, nyjet limfatike të fryra dhe dhimbje koke ose dhimbje muskulore.

Engelthaler tha se nuk është një sëmundje e këndshme. Infektimi me të ka të ngjarë të rezultojë në “një grip të keq për ndoshta katër javë, me këtë skuqje mjaft të tmerrshme që në thelb do t’ju mbajë të shtrirë gjatë asaj periudhe kohore”, tha ai.

Si përhapet lija e majmunëve?

Njerëzit mund të marrin linë e majmunit kur bien në kontakt me një kafshë të infektuar. Përhapet nga njeriu te njeriu nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me lëngjet trupore ose lezione të lëkurës. Ai gjithashtu mund të përhapet nga kontakti i ngushtë me individë të infektuar, duke përfshirë pikat e frymëmarrjes dhe objektet e kontaminuara, sipas OBSH-së.

Van Doorslaer tha se ndërsa gjasat për t’u prekur nga lija e majmunëve në Arizona në këtë kohë janë jashtëzakonisht të ulëta, nëse shihni diçka që duket si një lezion lëkure, duhet të kontaktoni një mjek dhe të kërkoni kujdes mjekësor. CDC paralajmëroi mjekët të premten që të jenë në vëzhgim për lezione të lëkurës së lisë së majmunit.

Sa e rëndë është sëmundja? A është vdekjeprurëse?

Ashpërsia e lisë së majmunëve mund të varet nga niveli bazë i shëndetit të një personi, shtrirja e ekspozimit të tyre dhe lloji i virusit me të cilin janë infektuar. Lloji i Afrikës Perëndimore, i cili aktualisht po qarkullon, shkakton sëmundje më të lehta dhe ka një shkallë më të ulët të vdekjes se lloji i Afrikës Qendrore.

Lija e majmunëve ka një “shkallë shumë, shumë të ulët të vdekshmërisë në përgjithësi, veçanërisht në vendet që kanë kujdes të avancuar mjekësor”, tha Engelthaler.

A është lija e majmunëve po aq ngjitëse sa SARS-CoV-2?

Lija e majmunëve nuk është aq e transmetueshme sa virusi që shkakton SARS-CoV-2. Gjithashtu nuk mendohet të jetë ngjitës gjatë periudhës së inkubacionit dhe infeksionet asimptomatike nuk janë dokumentuar.

Më 19 maj, një ekip shkencëtarësh njoftuan se kishin renditur një draft gjenom të llojit të lisë së majmunit që qarkullon aktualisht. Ndërsa është e mundur që diçka në virus të ketë ndryshuar që nga shpërthimet e mëparshme – të cilat, teorikisht, mund të kenë ndikuar në transmetueshmërinë ose karakteristikat e tjera të virusit – shkencëtarëve do t’u duhet pak më shumë kohë për ta hutuar këtë duke përdorur të dhëna gjenetike, tha Van Doorslaer.

Lija e majmunëve është një lloj virusi i ndryshëm nga koronavirusi i ri – materiali i tij gjenetik është ADN, jo ARN – kështu që nuk duhet të shfaqet aq shumë variante sa SARS-CoV-2. “(ADN) thjesht nuk grumbullon ndryshime aq lehtë sa ARN. Dhe kështu (lija e majmunëve) nuk do të grumbullojë mutacione afër asaj që shohim, të themi, me HIV ose grip apo edhe SARS”, tha Van Doorslaer.

A ka një vaksinë kundër lisë së majmunit?

Po, dhe vaksina kundër lisë është gjithashtu efektive kundër lisë së majmunëve. Në atë që zyrtarët qeveritarë thonë se ishte një lëvizje rutinë nga Autoriteti i Kërkimit dhe Zhvillimit të Avancuar Biomjekësor (BARDA), SHBA urdhëroi së fundmi 13 milionë doza të një vaksine të quajtur JYNNEOS, e cila mbron nga lija dhe lija e majmunëve.

“Ne kemi vaksina mjaft të mira dhe kemi terapi për këtë”, tha Van Doorslaer.

Çfarë duhet të bëj nëse jam duke udhëtuar diku ku është zbuluar lija e majmunëve?

CDC ka lëshuar një alarm të Nivelit 2 për linë e majmunëve, që do të thotë se udhëtarët duhet të praktikojnë masa paraprake të zgjeruara për të shmangur sëmundjen. Këto masa paraprake përfshijnë shmangien e kontaktit të ngushtë me njerëzit e sëmurë, duke përfshirë ata me lezione të lëkurës ose gjenitale.

Për më tepër, udhëtarët duhet të minimizojnë ekspozimin ndaj kafshëve të ngordhura dhe të shmangin ngrënien e mishit të kafshëve të egra ose përdorimin e produkteve që rrjedhin nga kafshët e egra nga Afrika.

A do të shkaktojë lija e majmunëve një tjetër pandemi?

Engelthaler tha se ai sheh pak prova se lija e majmunëve do të largohet nga mënyra sesi ka bërë pandemia COVID-19. “Lloji i përhapjes ka qenë mjaft i kufizuar. Deri më tani, nuk po shohim viktima. Dhe kështu bazuar (në) atë njohuri, ne nuk do të kishim një shkallë të lartë shqetësimi se kjo do të bëhej një tjetër epidemi ose pandemi”, tha ai.

Van Doorslaer pajtohet se gjasat që lija e majmunëve të shkaktojë një pandemi tjetër është e vogël.

“Teorikisht gjithçka është e mundur, por në të vërtetë nuk është diçka për të cilën jam i shqetësuar”, tha ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN