MENU
klinika

Trajtimi

Çfarë e shkakton dhimbjen poshtë brinjëve?

27.05.2022 - 19:06

Dhimbja anësore i referohet sikletit në pjesën e sipërme të barkut ose në shpinë dhe në anë. Zhvillohet në zonën poshtë brinjëve dhe mbi legen. Zakonisht, dhimbja është më e fortë në njërën anë të trupit tuaj.

Shumica e njerëzve përjetojnë dhimbje anësore të paktën një herë në jetën e tyre. Zakonisht është e përkohshme.

Dhimbja e vazhdueshme ose e fortë anësore mund të tregojë një gjendje të rëndë mjekësore, si dehidratim ose infeksion të traktit urinar. Gurët në veshka ose probleme të tjera të veshkave mund të shkaktojnë gjithashtu dhimbje të vazhdueshme anësore.

Është e rëndësishme të flisni me një mjek nëse keni dhimbje kronike ose të forta, veçanërisht nëse po përjetoni simptoma të tjera.

Shkaqet e dhimbjes anësore

Disa nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes anësore përfshijnë:

 • infeksion i veshkave
 • abscesi i veshkave
 • gurët në veshka
 • dehidratim
 • infeksion i fshikëzës
 • herpes
 • sindromi Tietze
 • artriti, veçanërisht artriti i shtyllës kurrizore
 • frakturë e shtyllës kurrizore
 • nervi i shtypur në shpinë
 • spazma e muskujve

Simptomat që lidhen me dhimbjen anësore

Dhimbja anësore mund të jetë e fortë dhe e shurdhër ose si ngërçe dhe e mprehtë. Mund të vijë e të shkojë në valë.

Simptomat e një problemi me veshkat

Dhimbja ka të ngjarë të ndodh nga një problem i veshkave nëse keni edhe simptomat e mëposhtme:

 • skuqje
 • ethe
 • marramendje
 • të përziera
 • të vjella
 • kapsllëk
 • diarre
 • gjak në urinë
 • dhimbje gjatë urinimit

Merrni kujdes mjekësor menjëherë nëse po përjetoni ndonjë nga simptomat e mësipërme me dhimbje të zgjatur anësore.

Simptomat e dehidrimit

Kërkoni gjithashtu kujdes të menjëhershëm mjekësor nëse jeni duke përjetuar dhimbje të vazhdueshme me këto simptoma të dehidrimit:

 • etje ekstreme
 • mungesa e djersës
 • marramendje
 • puls i shpejtë
 • gojë e thatë, ngjitëse
 • dhimbje koke
 • ethe
 • kapsllëk
 • urinë e errët
 • ulje e prodhimit të urinës

Është e rëndësishme të trajtoni dehidratimin menjëherë. Kur humbni shumë ujë nga trupi, organet, qelizat dhe indet  nuk funksionojnë siç duhet. Kjo mund të çojë në komplikime të rrezikshme, duke përfshirë gjendjen e shokut.

Trajtim për dhimbjen anësore

Pushimi është trajtimi parësor për çdo formë të dhimbjes anësore.

Dhimbja e lehtë zakonisht zgjidhet me një kombinim të pushimit dhe terapisë fizike. Mjeku mund të rekomandojë gjithashtu ushtrime specifike që mund të bëni për lehtësim të shpejtë nga spazmat e muskujve.

Trajtimi i dhimbjes anësore nga inflamacioni

Për dhimbjet e kraharorit nga inflamacioni, si infeksioni dhe artriti, trajtimi do të varet nga gjendja specifike.

Infeksionet e veshkave mund të kërkojnë shtrimin në spital. Një mjek do të përshkruajë antibiotikë nëse keni një infeksion të veshkave. Ata mund t’ju japin këto antibiotikë në mënyrë intravenoze (nëpërmjet një vene).

Terapia fizike dhe programet e ushtrimeve shpesh mund të trajtojnë dhimbjen nga artriti në shpinë. Mjeku mund të përshkruajë gjithashtu një ilaç anti-inflamator, i cili do të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe shqetësimit.

Në raste të rralla, mund të nevojitet kirurgji për të korrigjuar një problem të shtyllës kurrizore që po shkakton dhimbje anësore.

Trajtim për gurët në veshka

Shumica e planeve të trajtimit për gurët në veshka përfshijnë ilaçe kundër dhimbjeve dhe shumë lëngje për të nxitur kalimin e gurëve. Në shumicën e rasteve, gurët në veshka nuk kanë nevojë për kirurgji.

Megjithatë, një mjek mund të kryejë një procedurë të vogël të quajtur litotripsi nëse gurët më të mëdhenj në veshka nuk mund të dalin lehtësisht nga trupi gjatë urinimit. Litotripsia përfshin përdorimin e valëve të zërit me frekuencë të lartë për të copëtuar gurët në veshka në mënyrë që ata të kalojnë nëpër ureterë.

Uretrat janë tubat që transportojnë urinën nga veshka në fshikëz. Një mjek mund të përdorë edhe teknika të tjera kirurgjikale për të hequr gurët.

Në varësi të nivelit të dhimbjes, një mjek mund të rekomandojë ilaçe qetësuese pa recetë ose me recetë. Rastet më të rënda mund të kërkojnë qëndrim në spital.

Bisedoni me mjekun nëse vazhdoni të përjetoni dhimbje të forta ose të zgjatura edhe pas trajtimit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN