MENU
klinika

Nga hormonet tek shtimi në peshë

Cilat janë shkaqet e gërhitjes gjatë shtatzënisë?

28.05.2022 - 08:05

Shtatzënia sjell shumë ndryshime në trup. Përveç barkut në rritje, mund të vëreni probleme si rrahjet e shpejta të zemrës dhe madje edhe gërhitje gjatë gjumit.

Në fakt, rreth gjysma e grave shtatzëna përfundojnë duke gërhitur në baza të shpeshta gjatë shtatzënisë.

A është gërhitja një shenjë që diçka nuk shkon? Ja çfarë mund të shkaktojë gërhitjen, disa këshilla se si mund ta ndaloni atë dhe kur mund të flisni me mjekun.

Shkaqet e gërhitjes në shtatzëni

E thënë thjesht, gërhitja është një tingull i shkaktuar nga dridhjet e indeve të buta në fyt. Zakonisht ndodh nëse fyti është ngushtuar ose penguar në një farë mënyre. Herë të tjera, faktorët mjedisorë mund ta shkaktojnë atë, si ajri i thatë.

Keni gërhitur para shtatzënisë

Mund të keni gërhitur para se të mbeteni shtatzënë. Mund ta vëreni më shumë tani nëse nuk jeni duke fjetur aq mirë si më parë, ose nëse thjesht jeni më pak të përshtatur me trupin gjatë shtatzënisë.

Hormonet  po rriten

Hormonet e estrogjenit dhe progesteronit rriten për të mbështetur fëmijën në rritje gjatë shtatzënisë. Së bashku me këtë vjen edhe potenciali për ndryshime të presionit të rrugëve të frymëmarrjes, apnea e gjumit dhe gërhitja.

Nivelet e rritura të hormoneve gjithashtu mund të bëjnë hundën të mbytur (nga indet e fryra) ose të shkaktojnë rinitin e shtatzënisë.

Ju keni shtuar peshë

Për shumicën e shtatzënive, rekomandohet që të shtoni 25 deri në 35 kilogramë.

Pavarësisht nëse jeni në këtë interval apo jo, shtimi i peshës (veçanërisht në tremujorin e tretë) mund të ushtrojë presion mbi muskujt që mbajnë rrugët e frymëmarrjes të hapura gjatë natës, duke çuar në apnea obstruktive të gjumit dhe gërhitje.

Faktorët e mjedisit

Me kanalet e hundës tashmë të irrituar, mund të jeni veçanërisht të ndjeshëm ndaj ajrit të thatë ose situatave të tjera që çojnë në gërhitje, si sëmundjet e fundit.

Ekspertët rekomandojnë mbajtjen e ajrit në dhomën e gjumit “as shumë të thatë dhe as shumë të lagësht” duke përdorur një lagështues.

Në mënyrë të ngjashme, acarimi nga pirja e duhanit ose ekspozimi ndaj tymit është një tjetër shkak i mundshëm i gërhitjes dhe çrregullimeve të tjera të frymëmarrjes gjatë shtatzënisë.

A është gërhitja në shtatzëni një shenjë e një problemi themelor?

Përgjigja për këtë pyetje është ndoshta e fortë.

Për disa njerëz, gërhitja mund të jetë pjesë e shtatzënisë dhe për shkak të rritjes së peshës ose ndryshimeve hormonale. Për të tjerët, mund të nënkuptojë diçka më shumë.

Disa kërkime kanë treguar disa lidhje midis gërhitjes dhe rezultateve të pafavorshme të shtatzënisë, si:

presionin e lartë të gjakut

lindja e parakohshme

diabeti gestacional

Nëse gërhas, a kam apnea gjumi?

Jo çdo person që gërhit ka ose do të zhvillojë apnea të gjumit. Thënë kështu, gërhitja mund të jetë një shenjë e kësaj gjendje nëse shoqëron simptoma të tjera, si p.sh.

gulçim për ajër

gojë e thatë

zgjimi i shpeshtë

ndalesa në frymëmarrje

Nëse vëreni këto simptoma përveç gërhitjes në shumicën e netëve, pyesni mjekun për një studim gjumi.

Si të flini më mirë kur jeni shtatzënë

Higjiena e gjumit është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë. Me të gjitha dhimbjet, dhimbjet dhe prirjet drejt pagjumësisë, mund të ndiheni sikur nuk po pushoni më mirë.

Këtu janë disa këshilla për të fjetur më mirë gjatë shtatzënisë:

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kur duhet të shkoni tek një mjek!

Çfarë është dhe çfarë e shkakton gërhitjen?

Sa orë duhet të flini?!

A e dini se gjumi rrit imunitetin tuaj?