MENU
klinika

"Financial Times": Sa keq mund të bëhet?

Goditja globale e stagflacionit të vitit 2022

02.05.2022 - 17:03

Vetëm vitin e kaluar, shumë ekonomistë prisnin që viti 2022 të ishte një periudhë e rimëkëmbjes së fortë ekonomike. Bizneset do të kthehen në funksionim të plotë pas kovid. Konsumatorët do të jenë të lirë të shpenzojnë kursimet e tyre të grumbulluara në të gjitha festat dhe aktivitetet që nuk kishin mundur të bënin gjatë pandemisë. Do të ishte një “të njëzetat e reja të zhurmshme”, thanë disa, duke iu referuar dekadës së konsumizmit që pasoi gripin e viteve 1918-21.

Shpejt përpara disa muajsh dhe paralelja më e përmendur është vitet 1970, kur embargoja arabe e naftës ndihmoi në krijimin e një periudhe të zgjatur vështirësish ekonomike. Inflacioni u rrit në norma dyshifrore edhe kur ekonomitë në mbarë botën ngecën, një përzierje e dhimbshme e çmimeve të larta dhe rritjes së ulët të njohur si “stagflacion”.

Tani, stagflacioni është përsëri në skenar. Pas goditjes së dyfishtë të Covid-19 dhe pushtimit rus të Ukrainës, normat e inflacionit kanë tejkaluar pritshmëritë, duke u ngjitur në nivelet më të larta në dekada në shumë vende, ndërkohë që parashikimet e rritjes ekonomike po përkeqësohen me shpejtësi.

Perspektiva e rikthimit të stagflacionit ngjall frikë tek politikëbërësit sepse ka pak mjete monetare për ta trajtuar atë. Rritja e normave të interesit mund të ndihmojë në uljen e inflacionit, por rritja e kostove të huamarrjes do të ulte më tej rritjen. Ndërkohë, mbajtja e lirshme e politikave monetare rrezikon të rrisë çmimet.

Shumica e analistëve dhe ekonomistëve, duke përfshirë FMN-në, nuk presin një ripërsëritje të ditëve të vjetra të këqija të viteve 1970, një dekadë dëmtimi ekonomik që shkaktoi dhimbje si për familjet ashtu edhe për bizneset. Inflacioni nuk është ende aq i lartë sa ishte atëherë; më shumë banka qendrore janë të pavarura; dhe mbështetja fiskale po mbron më të cenuarit.

Por, ashtu si kriza e naftës jehoi në të gjithë ekonominë globale në vitet 1970, po ashtu goditja e dyfishtë e pandemisë dhe luftës ka vënë presion të paparë mbi furnizimin e mallrave dhe shërbimeve në mbarë botën sot.

Edhe para shpërthimit të luftës në Ukrainë, çmimet ishin rritur në nivelet më të larta të disa dekadave në shumë vende, duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe eurozonën, pasi pandemia ndërpreu zinxhirët e furnizimit, rriti kërkesën për mallra dhe rezultoi në politika monetare lehtësuese dhe fiskale ekspansive, stimujve.

Lufta vetëm sa i përkeqësoi këto probleme. Rusia dhe Ukraina prodhojnë sasi të mëdha të furnizimit global të gazit, naftës, grurit, plehrave dhe materialeve të tjera, duke i rritur çmimet e energjisë dhe ushqimeve, veçanërisht në Evropë.

Ky është “goditja më e madhe e mallrave që kemi përjetuar që nga vitet 1970”, thotë Indermit Gill, nënkryetar i Bankës Botërore për rritjen e barabartë, financat dhe institucionet. Në rast të një lufte të zgjatur, ose sanksioneve shtesë ndaj Rusisë, “çmimet mund të jenë edhe më të larta se sa janë parashikuar aktualisht”, shton ai.

Parashikimet duken të ftohta. Konsensusi tani është që rritja ekonomike globale të jetë mesatarisht vetëm 3.3 për qind këtë vit, nga 4.1 që pritej në janar, para luftës. Inflacioni global parashikohet në 6.2 për qind, 2.25 pikë përqindjeje më i lartë se parashikimi i janarit. Në mënyrë të ngjashme, FMN-ja uli parashikimin e saj për 143 ekonomi këtë vit, që përbën 86 për qind të prodhimit të brendshëm bruto global.

Stagflacioni ka rëndësi sepse pak ekonomistë bien dakord se si ta ndalojnë atë pasi të ketë filluar. Ajo gjithashtu shkakton dhimbje të mëdha, potencialisht afatgjatë për bizneset dhe klasën e mesme dhe familjet me paga më të ulëta. “Në aspektin ekonomik, rritja është në rënie dhe inflacioni është në rritje,” thotë Kristalina Georgieva, drejtoreshë menaxhuese e FMN. “Në aspektin njerëzor, të ardhurat e njerëzve janë ulur dhe vështirësitë janë rritur.”

Baticë mbarëbotërore
Goditja stagflacioniste e vitit 2022 është vërtet globale, me pritshmëri të ndryshme rritjeje dhe inflacioni në shumicën e vendeve me shumë faktorë të ndryshëm që përkeqësojnë trendin në mënyrë të sinkronizuar.

Vend pas vendi, tendenca të ngjashme mund të shihen duke u zhvilluar, një rritje e papritur e çmimeve dhe rënie e aktivitetit gjatë muajve të fundit, ndërsa pritjet për vitin përkeqësohen.

Në të gjithë Azinë, parashikimet e forta të rritjes janë rishikuar për shkak të erërave të kundërta nga lufta në Ukrainë, dhe ndërprerjeve të furnizimit të rinovuar dhe kërkesës më të dobët që rezultojnë nga bllokimet e reja të Kinës dhe politika e Xi Jinping për zero-kovid.

Inflacioni është më i heshtur në Azi sesa në vendet e tjera, por ai po rritet pas rritjes globale të çmimeve të ushqimeve dhe energjisë. Në Korenë e Jugut, për shembull, çmimet e konsumit arritën një nivel më të lartë 10-vjeçar në mars.

Në disa vende të Amerikës Latine, veçanërisht në Brazil, shtrëngimi agresiv i politikës monetare i miratuar për të zbutur inflacionin në rritje ka rezultuar në një perspektivë ekonomike të përkeqësuar me shpejtësi. Komisioni Ekonomik i OKB-së për Amerikën Latine dhe Karaibe rishikoi perspektivat e rritjes për rajonin në rënie më 27 prill, duke paralajmëruar për një “kyçje komplekse” sfidash në lidhje me luftën në Ukrainë.

Pavarësisht se është i kufizuar në Evropë, efektet e luftës “po ndihen në mbarë botën pasi rritja e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve po prek më të cenuarit, veçanërisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme”, tha David Malpass, president i Bankës Botërore.

Por çuditërisht tronditja ekonomike e luftës po ndihet më fort në Evropë, veçanërisht në ato vende që varen shumë nga nafta dhe gazi rus.

Rajoni evropian në tërësi është shumë i cenueshëm ndaj ndërprerjeve të furnizimit me energji, me 40 për qind të gazit të BE-së që vjen nga Rusia. Çmimet e energjisë së konsumit u rritën tashmë në mars, me ndjenjën e biznesit dhe konsumatorit duke marrë një rënie. Shumë ekspertë po paralajmërojnë se një ndalim i BE-së për gazin rus do të shkaktonte një nga recesionet më të thella të dekadave të fundit në Gjermani dhe në eurozonë.

Hakmarrja ruse mbi eksportet e energjisë janë gjithashtu një kërcënim për perspektivën ekonomike të rajonit, pjesërisht e realizuar javën e kaluar kur gjigandi shtetëror i energjisë Gazprom tha se do të ndërpresë furnizimet për Poloninë dhe Bullgarinë.

“Nëse Moska ndalon papritur rrjedhën e gazit të saj natyror në Gjermani dhe ekonomi të tjera të BE-së, Evropa do ta gjejë veten duke u përballur me një krizë të re ekonomike, që si kriza e euros e 2011-12 ose kriza kovid e 2020 mund të përbëjë përsëri një kërcënim ekzistencial për mbijetesën e monedhës së përbashkët”, thotë Tom Holland në Gavekal Research.

Edhe pa ndërprerjet e gazit, rritja në eurozonë u ngadalësua në vetëm 0.2 për qind në tremujorin e parë, ndërsa inflacioni u rrit në një nivel rekord prej 7.5 për qind. “Ky do të jetë një vit stagflacioni” në eurozonë, thotë Andrew Kenningham, kryeekonomist për Evropën në Capital Economics. “Çmimet më të larta të energjisë do të mbajnë inflacionin të lartë, do të shtrydhin të ardhurat e familjeve dhe do të dëmtojnë besimin e biznesit.”

Gjermania është ndër vendet më të goditura, me sektorin e saj me energji intensive, të madhe prodhuese dhe ekonominë e orientuar nga eksporti. Gjatë gjashtë muajve të fundit, ekonomistët kanë përgjysmuar parashikimin e rritjes ekonomike për vitin 2022 për Gjermaninë, ndërsa pritjet për inflacionin janë tre herë më të larta.

Jashtë BE-së, ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar megjithatë vuan nga presione të ngjashme të çmimeve të energjisë dhe rritjes rrafshuese këtë vit, pas asaj që parashikohet të jetë rënia më e madhe e të ardhurave reale që nga fillimi i regjistrimeve në vitet 1950.

Megjithatë, në Mbretërinë e Bashkuar, çmimet e larta të mallrave të importuara shoqërohen me një treg të ngushtë pune që rrit perspektivën e një inflacioni të lartë më të vazhdueshëm. Shkalla e papunësisë në Mbretërinë e Bashkuar është në nivelin më të ulët që ka qenë që nga fillimi i viteve 1970 dhe vendet e lira të punës janë më të lartat në histori, duke rrezikuar një “spiralë paga-çmim” kur kërkesat më të larta për paga i shtyjnë çmimet gjithnjë e më të larta.

“Ky kombinim i goditjeve të ofertës dhe një tregu i shtrënguar i punës tenton të na japë më shumë një problem [të inflacionit të vazhdueshëm]”, tha Andrew Bailey, guvernatori i Bankës së Anglisë, në një intervistë për Financial Times këtë muaj.

Por janë SHBA-të që përballen me “rrezikun më të madh të inflacionit dramatik dhe spirale të çmimeve të pagave”, thotë Anatole Kaletsky, ekonomist në kompaninë kërkimore të investimeve Gavekal. Inflacioni arriti në 8.5 për qind në mars dhe investitorët presin që ai të rritet edhe më shumë. Ekonomia u tkurr në mënyrë të papritur në tremujorin e parë, duke sfiduar parashikimet.

Tregu i punës në SHBA, ndërkohë, është më i mbinxehuri në historinë e pasluftës, me mbi 5 milionë më shumë vende të lira pune sesa punëtorë të papunë, sipas Daan Struyven, ekonomist në Goldman Sachs.

Natyra e mbinxehur e tregut të punës, tha ish-sekretari i Thesarit Larry Summers në një analizë të fundit, sugjeron “një gjasë shumë të ulët që Rezerva Federale të mund të ulë inflacionin pa shkaktuar një ngadalësim të ndjeshëm të aktivitetit ekonomik”.

Struyven vëren se shenjat e tregjeve të shtrënguara të punës janë të dukshme në shumicën e vendeve anglishtfolëse të G10, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Kanadanë dhe Australinë.

Shëndeti i tregut të punës ndikon në atë që pritet të bëjnë politikëbërësit për inflacionin e lartë, i cili nga ana tjetër ndikon në kostot e huamarrjes dhe standardet e jetesës.

Presionet më të forta të çmimeve të brendshme që vijnë nga rritja e pagave dhe inflacioni bazë më i lartë, i cili heq energjinë dhe ushqimin, kanë nxitur pritjet për rritje të shumëfishta të normave në MB dhe SHBA.

Tregjet e së ardhmes tani pasqyrojnë një shans prej 80 për qind që norma e fondeve të ushqyera në SHBA të jetë 1.5 për qind në qershor, duke nënkuptuar një rritje gjysmë pikë në secilin nga dy takimet e ardhshme, sipas mjetit FedWatch të CME. Kjo do të pasonte rritjen me 25 pikë bazë në mars, e para që nga viti 2018.

Banka e Anglisë pritet gjithashtu të rrisë normat për të katërtën herë radhazi në mbledhjen e radhës, më 5 maj, në 1 për qind, pasi vendi përballet me ritmin më të shpejtë të inflacionit në 30 vjet. Tregjet presin rritje të mëtejshme në 2 për qind deri në fund të vitit.

Në të kundërt, Banka Qendrore Evropiane nuk ka rritur normat në më shumë se një dekadë nga minus 0.5 përqind e saj aktuale, pavarësisht se ka norma të ngjashme të inflacionit total me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, që është gjithashtu më e larta në historinë e bashkimit të monedhës.

Christine Lagarde, presidente e BQE-së, tha kohët e fundit se SHBA dhe Evropa “po përballeshin me një bishë tjetër”. Në Amerikë, është tregu i ngushtë i punës që rrit çmimet. Në Evropë, është duke u rritur kostot e energjisë.

“Nëse i rris normat e interesit sot, nuk do të ulë çmimin e energjisë”, tha Lagarde. Por edhe në eurozonë, rritja e jashtëzakonshme e inflacionit bëri që tregu të çmonte me 80 pikë bazë të rritjes së normës nga BQE deri në fund të vitit.

Perspektiva globale “për shtrëngimin monetar është rritur ndjeshëm, si dhe potenciali për stagflacion”, thotë Fitch, kompania e vlerësimit të kredisë.

Duke e kthyer orën pas
Pyetja tani është se sa do të zgjasë ky tronditje stagflacioniste dhe nëse një rënie e zgjatur e stilit të viteve 1970 është ende një mundësi.

Në atë kohë, inflacioni u rrit në norma dyshifrore për gati një dekadë, pas një rritjeje të madhe të çmimeve të naftës pasi vendet arabe eksportuese të naftës ndaluan eksportet në shumë vende perëndimore si ndëshkim për ofrimin e ndihmës për Izraelin gjatë luftës së Yom Kipur.

Inflacioni i lartë i vazhdueshëm i shtyu normat e papunësisë në nivele të larta në shumë ekonomi të përparuara, duke lënë pas bumin vitet pas Luftës së Dytë Botërore.

Ndërsa rritjet e mprehta të sotme të çmimeve të mallrave i bëjnë jehonë atyre në vitet 1970, ka shumë ndryshime nga ajo periudhë. Shumë ekonomistë presin që inflacioni të ngadalësohet vitin e ardhshëm, duke theksuar se mbështetja e botës nga karburantet fosile është më e ulët tani.

Familjet tani mund të zbutin goditjen e kostove më të larta të energjisë me kursimet e grumbulluara gjatë pandemisë. Shumë ekonomi, kryesisht ato të pasura, kanë marrë masa për të mbrojtur grupet më të cenueshme nga goditja e çmimeve në rritje, duke përfshirë subvencionimin e kostove të karburantit dhe energjisë.

Megjithatë, tendencat e tjera janë një burim shqetësimi si për rritjen ashtu edhe për inflacionin, duke shtuar një perspektivë shumë të pasigurt.

Ndërsa rritja e çmimit të naftës mund të jetë më e dobët se në atë kohë, rritja e çmimit të gazit ka qenë e shpejtë dhe ka qenë e mjaftueshme për të shtyrë rritjen vjetore të marsit të çmimeve të prodhimit gjerman në ritmin më të lartë që nga fillimi i regjistrimeve në 1949 dhe dyfishi i ritmit të viteve 1970.

Megjithëse pagat nuk indeksohen më me inflacionin siç ishin në vitet 1970, tregjet historikisht të ngushta të punës në SHBA dhe Evropë rrisin rrezikun që inflacioni të rrënjoset më shumë në ekonomi. Çfarëdo që të ndodhë me çmimet e mallrave dhe të mallrave në një afat të shkurtër, “pika kryesore mbetet se inflacioni i lartë ka të ngjarë të shihet në shkallën e qëndrueshme të parë në vitet 1970 nëse zhvillohen spirale të çmimeve të pagave,” thotë Vicky Redwood, ekonomiste në Capital Economics.

Parashikimet mund të jenë gjithashtu tepër optimiste. Të dhënat ekonomike shpesh kanë zhgënjyer pritshmëritë dhe “rritja [këtë vit] mund të ngadalësohet më shumë se parashikimi dhe inflacioni mund të dalë më i lartë se sa pritej”, thotë FMN.

Më shumë banka qendrore janë të pavarura dhe besueshmëria e politikës monetare në përgjithësi është forcuar gjatë dekadave, por rritja e normave të interesit dëmton bizneset dhe familjet në një kohë kur ata tashmë shohin të ardhurat e tyre reale të gërryera nga rritja e çmimeve.

Me nivelet e borxhit privat dhe publik në nivelet më të larta historike si pjesë e PBB-së, “bankierët qendrorë mund të marrin normalizimin e politikave vetëm deri më tani përpara se të rrezikojnë një përplasje financiare në tregjet e borxhit dhe kapitalit”, paralajmëron Nouriel Roubini, profesor i ekonomisë dhe biznesit ndërkombëtar në Nju Jork. Shkolla e Biznesit e Universitetit Stern.

Është gjithashtu e mundur, shton Silvia Dall’Angelo, ekonomiste në kompaninë e menaxhimit të investimeve Federated Hermes, që pandemia dhe lufta në Ukrainë “kanë katalizuar disa ndryshime strukturore duke përmbysur disa nga forcat që shkaktuan dezinflacion në dekadat e mëparshme”, duke përfshirë globalizimin.

Rezultati është se parashikimet globale të inflacionit po rishikohen lart për vitin e ardhshëm, ndërkohë që pritjet e rritjes po përkeqësohen. Nëse këto ndodhin, do të nënkuptojë një erozion të fitimeve të biznesit dhe fuqisë blerëse të familjeve për një kohë më të gjatë, me inflacionin e lartë që prek më së shumti familjet me të ardhura më të ulëta.

“Mund të mos jetë tamam si në vitet 1970,” thotë Luigi Speranza, kryeekonomist global në BNP Paribas Markets 360, “por do të ndihet ende si stagflacion”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times