MENU
klinika

Çmimet rriten kudo

Inflacioni në Europë thyen një tjetër rekord të lartë

31.05.2022 - 19:10

Çmimet në Evropë vijuan trendin e rritjes, duke arritur një tjetër rekord të lartë për muajin e shtatë radhazi, majin.

Përkeqësimi përfshin të gjithë zonën e euros, ku rritja rekord e çmimeve të konsumit u nxit nga rritja e kostove të energjisë, e cila arriti në 39.2% (nga 37.5% në prill) dhe rritja prej 7.5% e çmimeve të ushqimeve, alkoolit dhe duhanit (nga 6.3%), por edhe pa llogaritur çmimet e energjisë dhe ushqimeve, inflacioni shkoi nga 3.5% në 3.8%, sipas Eurostat.

Inflacioni për muajin maj arriti në 8.1%, sipas shifrave paraprake nga zyra e statistikave të Evropës të martën, nga niveli rekord i prillit prej 7.4% dhe më i lartë se parashikimet prej 7.8%.

Inflacioni në Gjermani arriti në 8.7% në maj, sipas shifrave paraprake të publikuara të hënën, duke tejkaluar ndjeshëm parashikimet e analistëve të ekonomisë.

Inflacioni në Francë gjithashtu tejkaloi parashikimet për muajin maj duke arritur nivelin rekord prej 5.8%, nga 5.4% në prill, ndërsa për Spanjën çmimet e konsumit u rritën me 8.5% vjetore në maj, krahasuar me nivelin e parashikuar prej 8.1%.

Rritja e çmimeve është përkeqësuar gjatë muajve të fundit nga lufta në Ukrainë, veçanërisht kostot e ushqimit dhe energjisë, pasi eksportet janë bllokuar dhe vendet në të gjithë Perëndimin përpiqen të reduktojnë varësinë e tyre nga gazi rus.

Udhëheqësit e BE-së ranë dakord të hënën për të ndaluar 90% të naftës së papërpunuar ruse deri në fund të vitit, duke i rritur çmimet. Charles Michel, president i Këshillit Evropian, tha se masa do të godiste menjëherë 75% të importeve të naftës ruse.

Inflacioni, i cili mbetet vazhdimisht i lartë jo vetëm në Evropë, por edhe në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe më gjerë po shkakton shqetësim për bankat qendrore, të cilat po përballen gjithashtu me rrezikun e recesionit.

Në fillim të këtij muaji, presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde tha në mbledhjen e bankës qendrore në korrik se parashikohet një rritje të normës.

“Bazuar në perspektivën aktuale, ne ka të ngjarë të jemi në gjendje të dalim nga normat negative të interesit deri në fund të tremujorit të tretë,” shkroi ajo në një postim në rrjetet sociale. “Nëse ekonomia e eurozonës do të mbingarkohej nga rritja e kërkesës, do të kishte kuptim që normat e politikës monetare të rriteshin në mënyrë graduale mbi normën neutrale.”

Kryetari evropian i Goldman Sachs, Jari Stehn, parashikon që inflacioni total i eurozonës të arrijë në 9% në shtator.

“Pra, presionet themelore të inflacionit në zonën e euros sigurisht që janë forcuar, kjo është arsyeja pse ne mendojmë se ato do të normalizohen shumë shpejt. Megjithatë ato nuk po ecin në të njëjtat nivele që po shohim në SHBA dhe MB, ku inflacioni po shkon në rreth 6% dhe ku bankat qendrore duhet të marrin një qasje më vendimtare ndaj politikës shtrënguese sesa Bankës Qendrore Evropiane.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shkak, pandemia e koronavirusit

Gjermania pret recesionin rekord këtë vit

Pushtimi i Ukrainës po shkakton “lëvizje të jashtëzakonshme”

Çmimet rriten në nivelin më të lartë që nga viti 2008