MENU
klinika

Analiza

Këtë vit, Putini nuk ka asgjë për të festuar në 9 maj!

07.05.2022 - 09:27

Ndryshe nga Evropa Perëndimore, ku dita e V-të festohet më 8 maj, rusët shënojnë “Ditën e Fitores”, fundin e Luftës së Dytë Botërore në Evropë, më 9 maj, sepse lajmi u njoftua nga radioja kombëtare për popullin sovjetik një ditë më vonë.

Bashkimi Sovjetik luajti një rol vendimtar në Luftën e Dytë Botërore, të cilën Rusia e quan “Lufta e Madhe Patriotike”.

Ajo i kushtoi BRSS 27 milionë të vdekur, sipas Moskës. (Viktimat e stalinizmit vlerësohen në 20 milionë, por nën udhëheqjen e presidentit Vladimir Putin, i cili rivendosi kultin e Stalinit, ato janë harruar).

Në vitet e mëparshme, diplomacia ruse rregullisht bëri përpjekje të konsiderueshme për të siguruar praninë e liderëve të huaj në paradën e dukshme të Sheshit të Kuq.

Kjo u bë më e vështirë pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014. Megjithatë, Rusia më pas u përqendrua në një nismë të re, “Regjimenti i Pavdekshëm”, për të rritur ndikimin e saj në disa vende të Evropës Lindore.

Nuk ka gjasa që ndonjë lider tjetër, përveç Aleksandër Lukashenkos i Bjellorusisë, të qëndrojë pranë Putinit në këtë paradë të 9 majit.

Të dyshuarit e zakonshëm – liderët nga Azia Qendrore dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç – ka të ngjarë të mendohen dy herë sepse prania e tyre nuk do të përshtatej me imazhin e tyre ndërkombëtar.

Émigré Russians Look to Victory Day as Weathervane for Return - The Moscow Times

Në Ukrainë, ne kemi parë shumë imazhe të tankeve ruse dhe makinerive të tjera luftarake të zbukuruara me flamurin e kuq sovjetik, me çekiç dhe drapër.

Sipas narrativës ruse, kjo luftë, të cilën Moska as që e quan luftë, është një vazhdimësi e Luftës së Dytë Botërore kundër nazizmit, nazistët janë qeveria e Ukrainës, por edhe kundër NATO-s dhe asaj që ajo e quan Perëndimi kolektiv.

Rusia e Putinit jep shembullin më të qartë se “historia nuk përsëritet, përveçse fillimisht si një tragjedi dhe pastaj si një farsë” (siç tha Karl Marksi).

Disa parashikojnë se më 9 maj, Putin do t’i shpallë zyrtarisht luftë Ukrainës dhe ndoshta “nazizmit global”, që do të thotë ata që mbështesin Kievin. Rusia e mohon. Së shpejti do të shohim.

Nëse Putini po përpiqet të rivendosë Bashkimin Sovjetik me forcë, së pari në Ukrainë, pastaj në Moldavi, e ndoshta në Gjeorgji, ai po dështon. Nëse ai e kupton apo jo është një çështje tjetër.

Pas Luftës së Dytë Botërore erdhi Lufta e Ftohtë, të cilën Bashkimi Sovjetik e humbi, diçka që Gorbaçovi dhe më pas Jelcin e pranuan.

Putini nuk e pranon atë dhe i kërkon Perëndimit të kthejë kohën pas në vitin 1997, sikur vendet e mëparshme në orbitën sovjetike të ishin ende territore për t’u shpërndarë, siç u bë në Jaltë në 1945.

Ne vetëm mund të pyesim veten se çfarë ka për të festuar Putini më 9 maj.

Rusia po bëhet një vend i varfër, do të humbasë njerëzit më të zgjuar nga emigracioni dhe standardi i jetesës do të bjerë në nivelet e Bashkimit Sovjetik.

Më pak se një dekadë më parë, Rusia ishte anëtare e G8-ës, Putini merrte pjesë në samitet e BE-së dy herë në vit, vendet e pasura po investonin në Rusi dhe u diskutua për liberalizimin e vizave me BE-në.

Rusia mund të ishte integruar me BE-në, në një formë ose në një tjetër, gjë që do të ishte arritja më e rëndësishme gjeopolitike e kontinentit tonë në kohët moderne.

Rusia që bëhet pjesë e Perëndimit, dikur quhej “fundi i historisë”.

ot po flasim për Luftën e Tretë Botërore, e cila mund të ketë filluar tashmë në një formë hibride dhe mund të përfundojë në një holokaust bërthamor.

Më 9 maj, Putini mund të festojë mbështetjen që ai ende komandon brenda vendit.

Ai mund të marrë kënaqësi nga petrifikimi i botës me kërcënimin bërthamor.

Ai madje mund të besojë ende se do të fitojë luftën e agresionit kundër Ukrainës.

Por në një mënyrë apo tjetër, ai do të duhet të zgjohet: Nuk ka asgjë për të festuar.

Burimi: Euractiv

Përktheu dhe përshtati: Konica.al