MENU
klinika

Analiza e "BBC"

Lufta në Ukrainë: Çfarë mund ta prishë ekuilibrin?

22.05.2022 - 14:19

Lufta e Rusisë në Ukrainë është bërë një çështje gjithnjë e më e ashpër dhe e përgjakshme, ku secila palë ka rënduar tjetrën. Të dy pretendojnë se kanë bërë fitime të fundit. Por ata gjithashtu kanë pësuar pengesa.

Në përgjithësi, Rusia është ende forca dominuese dhe ka fuqi të konsiderueshme ushtarake, por nuk ka pasur një fitore të shpejtë siç ishte planifikuar. Një vështrim më i afërt në disa nga gjërat që mund të anojnë rezultatin në favor të secilës palë, shkruan BBC.

Fitimet dhe humbjet
Në veri, një kundërofensivë ukrainase ka shtyrë me sukses forcat ruse nga qyteti i Kharkiv. Në jug, Rusia ka pastruar vetëm xhepat e fundit të rezistencës në qytetin port të Mariupol. Të dyja kanë qenë të kushtueshme për sa i përket viktimave ushtarake dhe civile, por asnjëra nuk ka të ngjarë të jetë vendimtare.

Ajo që ka ndodhur në Mariupol dhe Kharkiv nxjerr në pah zbaticën dhe rrjedhën e këtij konflikti. Ky model fitimesh dhe humbjesh të kushtueshme tani po përsëritet në lindje të vendit.

Rusia ka bërë përparime të vogla por të qëndrueshme në Donbas – fokusi i rinovuar i ofensivës së saj. Por ka pësuar gjithashtu pengesa, siç është theksuar, nga shkatërrimi në fillim të këtij muaji të dhjetëra automjeteve të blinduara ruse që përpiqeshin të kalonin lumin Siversky Donets.

Avantazhi i Rusisë – artileria
Në lindje, secila anë po shkëmben goditje të rënda, bluarëse duke përdorur artileri. Ben Barry, një ish-drejtues i Ushtrisë Britanike i cili tani është në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike, thotë se do të vazhdojë të jetë kështu në betejën e Donbasit.

Ai parashikon se artileria do të jetë shkaku kryesor i viktimave nga të dyja palët për javët dhe muajt në vijim. Zyrtarët perëndimorë kanë theksuar humbjet e konsiderueshme ruse, por ata kanë qenë më pak të gatshëm të japin vlerësime të viktimave ukrainase.

Ukraina tani po merr armë të rënda të furnizuara nga Perëndimi, duke përfshirë obusët amerikanë M777. I janë dërguar gjithashtu sisteme radari kundër artilerisë – për të ndihmuar në gjetjen dhe shënjestrimin e linjave të artilerisë ruse. Por Ukraina është ende e pushtuar.

Taktikat
Rusia ka përdorur artilerinë dhe raketat e saj për të kufizuar forcat ukrainase që vendosur – përgjatë linjave mbrojtëse të përgatitura mirë. Rusia ka bërë presion nga dy drejtime kryesore – nga Izyum në veri dhe nga perëndimi rreth qytetit të Severedonetsk. Ata kanë bërë përparime të kufizuara në të dy drejtimet.

Brig Barry thotë se duket se Rusia “po përpiqet të përgjakë Ukrainën” duke e detyruar atë të përqendrojë forcat e saj në pika kyçe, të cilat më pas mund të shënjestrohen nga artileria e saj. Analistët ushtarakë besojnë se Ukraina ka të ngjarë të ketë pësuar viktima të konsiderueshme si rezultat.

Megjithatë, ai thotë se Ukraina do të jetë ende në gjendje të përdorë zonat urbane në Donbas për të ngadalësuar përparimet e Rusisë. Lufta në qytet dhe qytete, siç është treguar gjatë gjithë kësaj lufte, favorizon mbrojtësin.

Edhe një herë, si në Mariupol, Rusia ka të ngjarë të përpiqet të zvogëlojë rezistencën – me modelin tashmë të njohur të përdorimit të sulmeve masive të artilerisë derisa të mbetet pak për t’u mbrojtur. Presidenti i Ukrainës Zelensky ka thënë tashmë se rajoni lindor i Ukrainës Donbas është “shkatërruar plotësisht” dhe e ka përshkruar jetën atje si “ferr”. Do të përkeqësohet.

“Forcat Frankenstein” të Rusisë
Megjithatë, ekspertët ushtarakë ende besojnë se Rusisë i mungon numri i trupave që i nevojiten për të bërë përparime të rëndësishme në lindje. Rivendosja e forcave nga lufta në Kharkiv dhe Mariupol nuk ka gjasa të bëjë një ndryshim.

Jack Watling, i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, thotë se Rusia ka ende mungesë të fuqisë punëtore dhe në veçanti të këmbësorisë. Rusia është përpjekur të rindërtojë dhe kombinojë disa nga njësitë e saj tashmë të goditura – të quajtura “Forcat e Frankenshtajnit”.

Kohezioni i njësisë dhe morali i njësive të lodhura dhe të varfëruara ka të ngjarë të jetë i dobët. Një vlerësim i fundit i inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar arriti në përfundimin se komandantët rusë po përballeshin me presion për të arritur rezultate shpejt dhe si rezultat kishte të ngjarë të rishpërndanin forcat pa përgatitjen e duhur.

Ministria tha se rrezikonte “shkatërrim të mëtejshëm”. Tashmë pretendohet se Rusia ka humbur tashmë rreth një të tretën e forcës së saj fillestare pushtuese – një vlerësim që përfshin trupat e vrarë dhe të plagosur, si dhe pajisjet e shkatërruara ose të dëmtuara.

Watling thotë se Rusia po përpiqet t’i trajtojë këto mungesa – duke përfshirë mobilizimin e rezervave që janë mbi 40 vjeç dhe ofrimin e kontratave afatshkurtra për të mbushur radhët e saj. Por trajnimi dhe rindërtimi i një ushtrie kërkon kohë.

Rusia është treguar gjithashtu e ndjeshme ndaj sulmeve të Ukrainës në linjat e saj të furnizimit. Por kapaciteti i Ukrainës për ta bërë këtë ka të ngjarë të jetë i kufizuar me pjesën më të madhe të forcave të saj të lidhura në pozicione mbrojtëse.

Lufta e gjatë
Askush nuk mendon se kjo luftë do të përfundojë shpejt. Nuk është ende një ngërç. Rusia po bën përparime – por shumë ngadalë. Por rezultati i kësaj lufte nuk ka gjasa të varet vetëm nga fuqia ushtarake.

Watling thotë se Rusia po ndjek gjithashtu leva ekonomike dhe politike për të shkaktuar sa më shumë dëme në Ukrainë. Ndërsa ekonomia e Rusisë po goditet nga sanksionet perëndimore, ajo e Ukrainës ka të ngjarë të vuajë edhe më shumë.

GDP e Rusisë pritet të tkurret me 12% gjatë vitit të ardhshëm, por GDP e Ukrainës mund të bjerë me 50%. Bllokada ruse e Detit të Zi po shkakton dëme të konsiderueshme.

Watling thotë se vazhdimi i mbështetjes ekonomike dhe ushtarake perëndimore mund të jetë vendimtare. A do të zbehet interesi i publikut për luftën sa më gjatë që ajo të vazhdojë – ashtu siç ndodhi pas vitit 2014 kur Rusia aneksoi Krimenë dhe separatistët e mbështetur nga Rusia kapën për herë të parë pjesë të Donbasit?

Qeveritë perëndimore tani duhet të shqetësohen edhe për sfidat e tyre të brendshme, duke përfshirë rritjen e inflacionit, çmimet e gazit dhe naftës dhe një krizë të kostos së jetesës – të shkaktuar pjesërisht nga lufta.

Kur të afrohet dimri, do të jetë më e vështirë për ushtritë të luftojnë. Mund të jetë gjithashtu më e vështirë për botën të përballojë një stuhi ekonomike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ministrja Ibrahimaj për "Zërin e Amerikës"

“FMN parashikon ngadalësim të rritjes ekonomike”

Zbardhen negociatat mes Erdogan dhe Putin

A ka shanse ndërmjetësimi mes Rusisë dhe Perendimit?