MENU
klinika

The Economist/ Sfidat e fermerëve

Mungesa botërore e drithit do të sjellë zi buke

22.05.2022 - 13:31

Në vitin 2001, babai i Olena Nazarenkos filloi të merrej me bujqësi në Lukashivka, një fshat i vogël rreth 100 km në veri të Kievit, me tre lopë dhe një kalë të quajtur Rosa (“Vesa” në ukrainisht). Në vitin 2020, zonja Nazarenko dhe bashkëshorti i saj Andriy trashëguan fermën prej 400 hektarësh (1000 hektarë), që tani quhet Rosa sipas kalit të parë. Në fillim të këtij viti ata morën një hua të konsiderueshme për të mbuluar plehrat për kulturat e ardhshme të grurit në pranverë.

Më 9 mars, shumë përpara se të kishin filluar mbjelljet, trupat ruse pushtuan fshatin dhe çifti u largua. Më 31 mars, kur pushtuesit kishin kthyer bisht, ata u kthyen. Ishte një kthim i ashpër në shtëpi. Ndërtesa kryesore e fermës u granatua. Tre traktorë ishin vandalizuar dhe nafta e tyre ishte zhdukur. Nga 117 lopët e tyre, 42 ishin të ngordhura dhe pjesa tjetër ishin nëpër fusha të mbushura me mbeturina, mina, predha mortajash, bomba thërrmuese të pashpërthyera dhe kamionë të djegur. Pesëdhjetë tonë grurë, farë luledielli dhe thekër ishin shkatërruar, duke i kushtuar atyre dhjetëra mijëra dollarë. “Nuk kemi para”, thotë zonja Nazarenko. “Ne nuk kemi asgjë për të paguar rrogat dhe po luftojmë për të paguar interesin e kredisë.”

Lukashivka dhe fshatrat përreth saj kanë parë mijëra tonë drithë të shkatërruar ose të lënë të kalbet; pothuajse e njëjta gjë është e vërtetë në të gjithë zonat e luftës të vendit. Forcat ruse kanë vënë në shënjestër ashensorët e grurit dhe fabrikat e plehrave, duke e lënë infrastrukturën copë-copë. Pjesa e të korrave të drithit të vitit të kaluar ende në vend, rreth 25 milion ton drithë, shumë prej tij misër (misër), ka ngecur atje, sepse portet e Odessa, përmes të cilave zakonisht kalojnë 98% e eksporteve të drithit, janë të bllokuara. Marrja e grurit në portet alternative në Rumani, Bullgari dhe Baltik është e vështirë. “Para luftës Ukraina eksportonte rreth 5 milionë tonë drithë në muaj”, thotë Mykola Solskiy, ministri i Bujqësisë. “Muajin e kaluar ne arritëm të nxjerrim 1.1 milion ton.”

Vikas Kumar Singh, një fermer në Dharauli, një fshat në Uttar Pradesh rreth 700 km në jug-lindje të Delhi, nuk ka asnjë mjet të pashpërthyer për t’u shqetësuar. Por edhe marsi i tij ishte i trazuar. “U bë shumë nxehtë shumë herët,” shpjegon ai, duke marrë një grusht gruri të korrur së fundmi nga një grumbull në kasollen e tij me një pamje të dëshpëruar në fytyrën e tij. “Shiko, kokrrat janë më të holla se sa supozohet të jenë.” Pasi u godit nga erërat e forta dhe breshri në shkurt, distrikti Chandauli në të cilin ndodhet Dharauli pësoi nxehtësi të fortë dhe të papërshtatshme, duke u tkurrur kallinjtë e grurit kur duhet të ishin lulëzuar. E njëjta gjë ndodhi në pjesën më të madhe të vendit. “Gjërat janë shumë më keq në Maharashtra,” thotë Awadh Bihari Singh, i cili punon aty pranë.

Z. Vikas Singh llogarit se rendimenti i tij është ulur me rreth një të katërtën në krahasim me vitin e kaluar. Distrikti në tërësi ka korrur rreth një të pestën më pak grurë se në një vit normal, llogarit zoti Awadh Singh. Përpara valës së të nxehtit, kur një korrje e fortë dukej në kartat, qeveria kishte pritur me padurim që rupia të forcohej nga eksportet e drithërave. Kur pritshmëritë për madhësinë e të korrave ranë, ajo u rrëzua. Përshpejtimi i eksporteve i nxitur nga çmimet e larta jashtë vendit ngriti shqetësimet për mungesën në vend.

Më 13 maj, qeveria indiane vendosi një ndalim të eksportit të grurit, megjithëse thotë se do të bëjë përjashtime për vende specifike në nevojë; më 15 maj u raportua një marrëveshje 500,000 tonësh me Egjiptin. Aktualisht janë 26 vende që zbatojnë kufizime të rënda për eksportet e ushqimit. Në shumicën e rasteve ato janë ndalime të plota. Masat e ndryshme mbulojnë 15% të kalorive të tregtuara në mbarë botën.

Duhet një botë për të ushqyer një botë, dhe mënyra se si bota e bën këtë është përmes tregtisë. Sipas disa vlerësimeve, katër të pestat e popullsisë globale jetojnë në vende që janë importues neto të ushqimit. Më shumë se 20% e kalorive të botës dhe më shumë se 18% e grurit të saj, kalon të paktën një kufi në udhëtimin nga parmenda në pjatë.

Në fillim të vitit 2022, sistemi mbarëbotëror i cili e bën të mundur këtë ishte tashmë në një gjendje litar. Sipas Programit Botëror të Ushqimit (wfp) të OKB-së, numri i njerëzve me akses në ushqim aq të varfër sa që jeta ose jetesa e tyre ishte në rrezik të menjëhershëm ishte rritur nga 108 milion në 193 milion gjatë pesë viteve të fundit. Shumë prej atij gati-dyfishimi të “pasigurisë akute ushqimore” ishte për shkak të pandemisë Covid-19, e cila uli të ardhurat dhe ndërpreu punën në fermë dhe zinxhirët e furnizimit; pak më shumë ishte për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe transportit detar ndërsa efektet e pandemisë u zhdukën. Gjërat u përkeqësuan nga gripi i derrit në Kinë dhe një seri korrjesh të këqija në vendet eksportuese, disa prej të cilave ishin për shkak të kushteve të La Niña që filluan në mesin e vitit 2020. La Niña është një model i përsëritur i rrymave dhe modeleve të erës brenda dhe jashtë Paqësori ekuatorial i cili ka efekte mbarëbotërore, ashtu siç bën homologu i tij gjithashtu shqetësues El Niño.

Rezervat globale të grurit ishin, pa dyshim, mjaft të larta. Por ato ishin kryesisht në duart e vendeve importuese të pasura, jo ato të eksportuesve të prirur për t’i shitur ato ose importuesve të varfër që mund të kishin nevojë për to. “Nëse nuk e trajtojmë situatën menjëherë,” tha David Beasley, i cili drejton wfp-në, në Konferencën e Sigurisë në Mynih në shkurt, “gjatë nëntë muajve të ardhshëm do të shohim zi buke, do të shohim destabilizimin e kombeve dhe do të shohim migrim masiv.”

Në vitin 2021 Rusia dhe Ukraina ishin eksportuesit e parë dhe të pestë më të mëdhenj në botë të grurit, duke transportuar respektivisht 39 milion ton dhe 17 milion ton – 28% të tregut botëror. Ata gjithashtu kultivojnë shumë drithëra që përdoren për të ushqyer kafshët, si misri dhe elbi, dhe janë prodhuesi numër një (Ukraina) dhe numri dy (Rusi) i farave të lulediellit, që do të thotë se ata kanë 11.5% të tregut të vajit vegjetal. Gjithsesi, ato ofrojnë pothuajse një të tetën e kalorive të tregtuara në mbarë botën.

Eksportet e ushqimit ukrainas u frenuan menjëherë nga lufta; Ato ruse u dëmtuan nga efektet indirekte të sanksioneve. Çmimet e grurit u rritën. Pasi janë rikthyer pak me mbarimin e goditjes, tani ata janë në rritje përsëri. Më 16 maj, ditën e parë të tregtimit pasi India vendosi kufizimet e saj, çmimet e grurit në Çikago, pikë referimi globale, u rritën me 6%; më 18 maj ishin 39% më të larta se kur Rusia nisi pushtimin e saj.

Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA) vlerëson se lufta dhe moti i keq nënkuptojnë se prodhimi global i grurit ka të ngjarë të bjerë për herë të parë në katër vjet, gjë që është e keqe. Ajo që është më e keqja është se gruri nuk tregtohet realisht globalisht. Blerësit shpesh kanë marrëdhënie të gjata dypalëshe me eksportuesit dhe vendosin kanale tregtare që e bëjnë të vështirë ndërrimin e furnizuesve. Sipas Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë (fao) gati 50 vende varen nga Rusia ose Ukraina, ose nga të dyja, për më shumë se 30% të importeve të grurit; për 26 prej tyre shifra është mbi 50%.

Çfarë duhet bërë?
Vendet e Azisë Lindore që importojnë shumë grurë të Detit të Zi, si Indonezia, mund të kalojnë lehtësisht në oriz. Për shumicën e importuesve të tjerë të mëdhenj, ndërprerja e grurit do të përfshinte ndryshime drastike në dietë. Shumë vende në Gjirin Persik dhe Afrikën Veriore hanë të paktën dy herë më shumë bukë për person sesa amerikanët që duan gluten. Disa drithëra mund të devijohen nga tregjet e tjera, me çmimin e duhur, dhe interesat e bujqësisë evropiane thonë se qeveritë po vijnë tek ata në mënyrë aktive duke kërkuar marrëveshje: “Gjithçka është në tryezë”, thotë një prodhues i madh francez.

Megjithatë, mungesat duken të sigurta. Wfp, nga e cila varen më shumë se 115 milionë njerëz dhe vitin e kaluar mori 50% të grurit të saj nga Ukraina, thotë se kriza mund të çojë 47 milionë njerëz më shumë në pasiguri akute ushqimore.

Lufta po ndikon gjithashtu në gjërat që fermerët u nevojiten për të rritur ushqimin në radhë të parë dhe si rrjedhim në atë se sa do të mbjellin në stinët e ardhshme. Fermat funksionojnë me karburant. Me Rusinë eksportuesin më të madh të gazit natyror në botë dhe eksportuesin e dytë më të madh të naftës, çmimet e karburantit janë rritur. Fermat gjithashtu kanë nevojë për pleh. Nga tre llojet kryesore të plehrave industriale, Rusia është eksportuesi më i madh në një treg (plehra me bazë azotike, përbërësi i vetëm i shtrenjtë i të cilit është gazi natyror), i dyti më i madhi në një tjetër (potasi, i cili siguron kalium) dhe i treti në e treta (fosfatet). Pesticidet dhe herbicidet, shpesh të prodhuara nga hidrokarburet, janë rritur gjithashtu në çmim.

Ekziston një hije që zgjat edhe mbi një tjetër prej parakushteve të fermerëve, një që i paraprin luftës dhe do ta zgjasë atë. Të korrat e mira kanë nevojë për mot të mirë, ose të paktën të moderuar. Ata nuk shërbehen mirë nga ekstremet. Por ndryshimi i klimës do të thotë se ekstremet janë gjithnjë e më shumë ato që marrin. Analiza nga Met Office e Britanisë tregon se ngrohja globale ka bërë që një valë e nxehtë ekstreme indiane si ajo e këtij viti të jetë 100 herë më e mundshme.

Dhe tregjet globale nënkuptojnë se efektet e këtyre ekstremeve mund të shtohen në një mënyrë që shkon përtej modeleve globale të ndërlidhura të përçarjes të shkaktuara nga sharra e La Niña dhe El Niño. Përmbytja që detyroi fermerët kinezë të vononin mbjelljen e grurit dimëror vitin e kaluar, duke reduktuar kështu korrjen e pritshme të këtij viti, dhe nxehtësia e mëvonshme e tkurrjes së kërcellit të Indisë mund të mos ketë ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë. Por kur probabiliteti i ekstremeve rritet në mbarë botën, po ashtu rritet edhe probabiliteti që rajone të shumta të vuajnë nga një lloj ekstremi ose një tjetër në të njëjtën kohë, ose në të njëjtën kornizë kohore.

Dhe kornizat kohore kanë rëndësi. Edhe pse shumë mallra mund të prodhohen gjatë gjithë vitit, të korrat varen nga stinët. Humbni dritaren për disa hapa të rëndësishëm, si mbjellja, plehërimi ose korrja, dhe pjesa më e madhe e punës së një viti mund të humbet brenda disa javësh.

Ky është shqetësimi kur bëhet fjalë për grurin dimëror të Ukrainës. E mbjellë vitin e kaluar, do të jetë gati për korrje në qershor. Z. Solskiy pret që korrja e këtij viti të jetë 20-30% më e vogël se sa pritej. Përafërsisht gjysma e fushave me grurë dimëror janë pjesërisht të pushtuara, pjesërisht të luftuara në juglindje. Shumë fusha janë të shpërndara me eksploziv. Infrastruktura është shkatërruar. Uji, energjia dhe karburanti me siguri do të jenë në mungesë.

Rendimentet në fushat që korren do të ulen me 10%, sipas Fao: aplikimet e plehrave nuk janë bërë; dëmtuesit dhe sëmundjet kanë shpërthyer. Dhe për sa kohë Odessa është e bllokuar, të korrat nuk do të kenë rrugë për në treg. As nuk mund të ruhet larg. Bllokada do të thotë se kapanonet e vendit janë ende më shumë se gjysmë të mbushura me të korrat e vitit të kaluar. Nëse eksportet përmes Detit të Zi nuk fillojnë përsëri, miliona ton thjesht mund të kalbet.

Gjërat janë të renditura dhe bruto në natyrë
Të korrat që tani ‘tundin kokën’ në fushat ruse duhet të shkojnë më mirë. Sanksionet ndërkombëtare nuk synojnë drejtpërsëdrejti eksportet e ushqimit dhe megjithëse e bëjnë tregtinë më të vështirë, mënyrat për të kapërcyer dhe shmangur problemet që ato krijojnë mund të sajohen. Megjithëse eksportet kanë rënë me disa milionë tonë, Rusia ka arritur të shesë më shumë drithë që nga fillimi i luftës sesa prisnin ekspertët, me Egjiptin, Iranin, Sirinë dhe Turqinë blerësit kryesorë. Kur të korrat e kësaj vere të sillen në shtëpi, shumica e tyre do të dalin në treg. Por kjo nuk do të korrigjojë mungesën në Ukrainë.

As pjesa tjetër e botës nuk është e vendosur mirë për të kompensuar mungesën. Kina ka paralajmëruar se përmbytjet e vitit të kaluar nënkuptojnë se prodhimi i saj i grurit dimëror mund të jetë “më i keqi në histori”. Pjesa më e madhe e brezit të grurit të Amerikës po kalon një thatësirë ​​aq të keqe sa ajo që pa në 2012-13. Rreth 40% e grurit që rritet në fushat e thara të Amerikës u konsiderua kohët e fundit në gjendje të keqe ose shumë të keqe (15-20% është mesatarja). Më 12 maj, SHBA-ja parashikoi që prodhimi i vendit i grurit të kuq të fortë dimëror, lloji kryesor që rritet në rrafshnaltë, do të binte me 21% krahasuar me vitin 2021. Evropa po bie shumë pak shi në një moment të sezonit kur gruri është më i prekshëm deri te thatësia. Një shi i vonuar mund të jetë i mjaftueshëm për të ringjallur të korrat. Por duket e sigurt që prodhimi do të jetë jashtëzakonisht i shkurtër këtë vit.

Ka ende stoqe në vendet eksportuese që mund të përbëjnë një pjesë të ndryshimit. Nick Schaefer, i cili punon në një ashensor gruri në Rugby, Dakota e Veriut, thotë se sheh 40 deri në 50 kamionë në ditë që lëshojnë drithë për t’u ngarkuar në trenat që shkojnë në perëndim. Dhe ai e di se nga ka ardhur kjo. “Duket sikur sa herë që ata shitën, [çmimi] vazhdon të rritet. Pra, padyshim, atë që kanë mbetur në kosh, ata ndoshta do ta mbajnë, vetëm për të parë se çfarë do të ndodhë.”

Normalisht, fermerët do të kishin një nxitje për të pakësuar stoqet para korrjes, kur çmimet zakonisht bien. Por këtë vit duket se nuk ka gjasa të mbajë. Tregjet e së ardhmes presin që çmimet e grurit dhe misrit të qëndrojnë në nivelet zhvatëse të sotme deri në mesin e vitit 2023. Z. Solskiy thotë se kur të korrat të dështojnë të ndryshojnë gjërat, bota do të fillojë të ndjejë ndikimin e vërtetë të krizës.

“Nuk ka vend për asnjë problem moti në hemisferën veriore këtë sezon,” thotë një ekzekutiv i një prej tregtarëve më të mëdhenj në botë. Ky bashkim i ngushtë i ofertës dhe kërkesës do të thotë që çmimet do të jenë gjithashtu shumë të paqëndrueshme, duke lëvizur sipas lajmit më të vogël; goditjet e mëtejshme mund t’i dërgojnë ato shumë më lart.

Po të korrat pas asaj të grurit dimëror të këtij viti? Në Ukrainë dhe gjetkë një kulture më e vogël gruri mbillet edhe në pranverë, së bashku me gjëra të tjera. Për zotin Nazarenko kjo do të thoshte fillimisht çrrënjosjen e pasojave të luftës. Me një numër punonjësish, miqsh dhe të afërmsh ai eci nëpër fusha, duke hequr gëzhojat e harxhuara dhe disa predha të pashpërthyera, duke shënuar minat e pashpërthyera, duke nxjerrë një raketë “Smerch” nga balta në të cilën ishte zhytur me një traktor. “Ishte e frikshme, por ne nuk kishim zgjidhje”, thotë ai.

Në fund, ai arriti të mbillte pjesën më të madhe të arave të tij, duke mos lejuar që ende të kapeshin nga kamionët rusë të djegur. Kjo e vendos atë përpara shumë njerëzve. Disave u mungojnë farat. Disa duhet të mbjellin natën për të shmangur sulmet ajrore. Disa po mbjellin patate për konsum shtëpiak dhe jo drithëra për eksport. Një sondazh i fundit nga ministria e bujqësisë e Ukrainës sugjeron se 30-50% e fushave të grurit pranveror të vendit mund të përfundojnë të mos mbillen. Rendimentet gjithashtu mund të vuajnë. Plehrat nuk janë ende të pakta, por disa mund të ripërdoren për të prodhuar eksplozivë; nitrati i amonit shërben mirë në të dyja zyrat. Nafta është dyfishi i çmimit që ishte para luftës dhe është e vështirë të kapësh edhe nëse mund të paguash. Pesticidet duket se janë të pakta.

Fermerët rusë nuk përballen me problemet e bombardimeve, por edhe ata do të kenë mungesë të inputeve. Fermat e mëdha të vendit, të cilat specializohen në furnizimin e tregjeve globale me grurë, kërkojnë shumë prej tyre. Vitin e kaluar Rusia importoi pesticide me vlerë 870 milionë dollarë dhe farëra me vlerë 410 milionë dollarë, kryesisht nga BE. Financimi i pakapshëm i bankave, dhimbje koke pagesash dhe mungesa e dërguesve të gatshëm po i bëjnë blerjet e tilla shumë më të vështira. Shumica e kompanive të mëdha perëndimore të farave dhe kimikateve janë tërhequr nga Rusia, ose janë në proces për ta bërë këtë (ato kineze kanë qëndruar). Disa mund të kthehen pas përfundimit të luftës, por disa mund të qëndrojnë larg.

Plehrat nuk do të jenë mungesë për rusët. Por do të jenë në shumicën e vendeve të tjera. Në vitin 2021, 25 vende morën më shumë se 30% të plehrave të tyre nga Rusia. Në Evropë, shqetësimet e sigurisë së energjisë po kufizojnë përdorimin e gazit natyror për të prodhuar plehra me bazë azoti, kështu që kontinentit do t’i duhet të importojë më shumë, duke shtuar kërkesë shtesë në një treg ku çmimi i gazit natyror ka rritur tashmë kostot e shumicës së prodhuesve. Nigeria dhe Katari, të mbushura me gaz natyror, po hapin impiante të reja të azotit; gjithashtu duket se ka hapësirë ​​për rritjen e prodhimit të potasës në Kanada. Por çmimet do të mbeten të larta.

Energjia dhe plehrat më të kushtueshme rrisin çmimet në të gjitha llojet e bujqësisë. Fermerët në Chandauli thonë se çmimet e larta për plehra, naftë dhe fuqi punëtore kanë rritur kostot e tyre me 20-25% deri më tani këtë vit. Dhe çmimet e grurit kanë efekte edhe në treg. Nëse kostoja e një malli rritet, konsumatorët kërkojnë alternativa. Kjo është arsyeja pse inflacioni i çmimeve të ushqimeve po shihet në mallrat që nuk ndikohen drejtpërdrejt nga lufta, thotë Seth Meyer, kryeekonomisti i SHBA-së. Treguesit e paqëndrueshmërisë së çmimeve të përpiluar nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimit të Politikave Ushqimore në Uashington, dc, janë ndezur me ngjyrë të kuqe të ndezur për të gjitha drithërat kryesorë, duke përfshirë, gjatë dy muajve të fundit, orizin, për të cilin aktualisht nuk ka shqetësime për furnizimin.

E sheshtë dhe joprofitabile
E gjithë kjo shërben për të zbutur një përgjigje në dukje të natyrshme ndaj çmimeve të larta të grurit: që fermerët të kultivojnë më shumë drithëra. Kur çmimet e inputeve rriten më shumë se çmimet e grurit, marzhet e fermerëve bien. Josef Schmidhuber nga Fao llogarit se çmimi i drithërave dhe i ushqimit në përgjithësi, siç perceptohet nga fermerët – domethënë, duke marrë parasysh kostot e inputeve – arriti kulmin në mars 2021. Që atëherë ato kanë rënë me 27%.

Në vend që të nxitojnë për të mbjellë më shumë drithëra për shkak se çmimi i shitjes duket i lartë, fermerët po shikojnë të kalojnë në kulturat me kosto më të ulëta të inputeve. Në mars, një studim i usda zbuloi se shumë kultivues amerikanë synonin të kalonin nga misri në sojë këtë sezon. Çmimet e drithërave mund të rriten akoma më shumë, duke joshur fermerët të kthehen. Por ato gjithashtu ka të ngjarë të mbeten shumë të paqëndrueshme, duke u privuar kultivuesve sigurinë që u nevojitet për të planifikuar një zgjerim të madh një vit përpara.

Nëse është e vështirë të rritet oferta, po në lidhje me uljen e kërkesës? Teorikisht ka fruta me varje të ulët ku të korrat përdoren për të ushqyer makinat ose bagëtinë dhe jo njerëzit.

Gro Intelligence, një firmë e të dhënave, llogarit se kaloritë e devijuara nga prodhimi aktual i biokarburanteve dhe angazhimet e reja së shpejti mund të jenë ekuivalente me nevojat vjetore të 1.9 miliardë njerëzve. Prodhimi i biokarburanteve është rritur ndjeshëm në Amerikë, Brazil dhe Evropë pasi çmimi i naftës është rritur; nafta e shtrenjtë bruto e bën sektorin më fitimprurës. Shfuqizimi i mandateve të biokarburanteve mund të zvogëlojë dëmin.

Sasia e ushqimit të ngrënë nga kafshët është edhe më e madhe. Vitin e kaluar Kina importoi një rekord prej 28 milion ton misër, më shumë se sa eksporton Ukraina normalisht në një vit, për të ushqyer tufën e saj të madhe të derrave. Rreth 40% e grurit të rritur në BE hahet nga lopët. Rreth një e treta e misrit të Amerikës hahet nga bagëtitë. Nëse sasia e një ushqimi të tillë zvogëlohet, megjithatë – ose nëse, duke përdorur zëvendësues të tillë si bari, kërcelli i misrit dhe silazhi, përmbajtja e tij energjetike ulet – kafshët rriten më pak, ose më ngadalë, ose të dyja. Kjo rrit çmimin e produktit përfundimtar. Në krizën e çmimeve të ushqimeve të viteve 2007-08, ndryshimet në ushqimin e kafshëve, së bashku me shkatërrimin dhe uljet e prodhimit, shkaktuan rritje të çmimeve të mishit dhe të qumështit.

Asnjë vend nuk është imun ndaj efekteve të kësaj krize. Fatkeqësisht, njerëzit janë të uritur edhe në ekonomitë më të pasura. Vendet e goditura më keq, megjithatë, janë ato të varfra, sepse njerëzit e varfër shpenzojnë një pjesë më të madhe të të ardhurave të tyre për ushqim. Në shumicën e tregjeve në zhvillim ushqimi konsumon rreth një të katërtën e buxheteve familjare, në krahasim me më pak se një të pestën në ekonomitë e përparuara. Në Afrikën Sub-Sahariane kjo shifër është 40%. Dhe gruri përbën një pjesë më të madhe të atyre buxheteve sesa në vendet më të pasura.

Shumë nga këto ekonomi ishin në gjendje të keqe shumë përpara se të godiste kriza ushqimore. Në të gjithë Afrikën Sub-Sahariane, prodhimi mbetet thelbësisht nën nivelin që do të kishin arritur nëse do të vazhdonin tendencat para-pandemisë. Ngarkesat e borxhit të më shumë se gjysmës së ekonomive me të ardhura të ulëta të rajonit ose gjykohen të jenë të paqëndrueshme ose mund të bëhen së shpejti, sipas FMN. Qeveritë në ngushticat e tilla janë të pozicionuara keq për të ndihmuar qytetarët e tyre të përballojnë një tronditje të çmimit të ushqimit.

Reagimet ndaj çmimeve më të larta të ushqimeve në vendet e pasura po i bëjnë gjërat edhe më të vështira. Çmimet e ushqimeve përbëjnë rreth 1.3 pikë përqindje të normës së inflacionit prej 8.3% të Amerikës dhe rreth 1.0 pikë përqindjeje të normës 7.4% të zonës së euros. Pra, ato janë një nga faktorët që nxisin politika monetare më agresive. Normat më të larta të interesit të botës së pasur që rrjedhin zvarritin monedhat dhe shtrëngojnë kushtet financiare në ekonomitë në zhvillim. Rënia e monedhave i bën importet e ushqimeve akoma më të kushtueshme.

Për të forcuar monedhat e tyre, vende të tilla duhet ose të rrisin normat e interesit, të ndërhyjnë me rezervat e tyre shpesh të pakta në valutë, ose të bëjnë pak nga të dyja. Të gjitha opsionet vijnë me kosto që mund të përkeqësojnë pasigurinë ushqimore. Rritja e normave të interesit, siç kanë bërë shumë gjatë vitit të kaluar, në shumicën e rasteve thjesht ka ngadalësuar ritmin e zhvlerësimit dhe ka rritur koston e kredisë, gjë që i dëmton fermerët, veçanërisht kur inputet janë të shtrenjta. Përdorimi i rezervave valutore, nga ana tjetër, do të thotë se ato nuk mund të përdoren për të blerë ushqime. Zgjedhja për të mos subvencionuar ushqimin dhe për të mos mbështetur monedhën mund të ruajë rezervat, por rrit shumë rreziqet e trazirave sociale.

Është e mundur që të ketë rrëshqitje të monedhës dhe të humbasin rezervat në të njëjtën kohë. Egjipti zgjodhi të lejojë që paundi egjiptian të zhvlerësohet me 14% në mars në vend që të zvogëlojë rezervat e tij për të mbështetur monedhën. Megjithatë, ajo pa që rezervat e saj në valutë të fortë ranë me rreth 10%, në 37 miliardë dollarë, nga shkurti në mars, pjesërisht sepse, ndërsa zhvlerësimi i paundit e bëri më të vështirë për njerëzit blerjen e ushqimit, shteti po blinte më shumë për ta. Edhe Turqia ka pësuar rënie si të rezervave ashtu edhe të vlerës së monedhës së saj që nga fillimi i vitit. Norma e tij e inflacionit është rritur në rreth 70%. Irani ka përjetuar demonstrata të zemërimit publik që nga reduktimi i subvencioneve të drithit. Problemi duket se do të përhapet.

Banka Botërore i sheh efektet e luftës në tregti dhe mirëqenie si një reduktim i të ardhurave reale globale prej rreth 0.74%, ose 600 miliardë dollarë. Në ekonomitë me të ardhura të ulëta, shifra rritet në 1.0%—që duke pasur parasysh të ardhurat e tyre të ulëta përfaqëson vetëm rreth 5 miliardë dollarë. Kjo tingëllon mjaft e vogël. Por përqendrimi i atyre humbjeve në vendet e rrënuara nga uria duket se do të sjellë me vete dëme spektakolare disproporcionale sociale, politike dhe njerëzore.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financial Times/ Bota duhet të zvogëlojë varësinë nga mallrat ruse

Lufta e Putinit kërcënon miliona njerëz të vuajnë nga uria