MENU
klinika

"Çmime, që bota nuk mund t'i përballojë!"

“NOPEC” mund t’i dërgojë çmimet e naftës në 300 dollarë

12.05.2022 - 12:29

Nëse SHBA-të miratojnë projektligjin NOPEC, një projekt-ligj i krijuar për të hapur rrugën për padi kundër anëtarëve të OPEC-ut për manipulim të tregut, tregu i naftës mund të përballet edhe më shumë me kaos. Ministrat më me ndikim të energjisë të OPEC-ut paralajmëruan kundër miratimit të legjislacionit, duke sugjeruar se mund të çojë çmimet e naftës në rritje me 200% ose 300%. “Gjëja e fundit që ne duam është dikush që përpiqet të pengojë atë sistem,” tha ministri i Energjisë i Emirateve të Bashkuara Arabe Suhail al-Mazrouei në një konferencë në Abu Dhabi, duke iu referuar sistemit që OPEC ka pasur për dekada për të siguruar furnizimin në treg është adekuat. (adekuate sipas këndvështrimit të OPEC).

“Nëse e pengoni atë sistem, duhet të shikoni se çfarë po kërkoni, sepse duke pasur një treg kaotik do të shihni … një rritje 200% ose 300% të çmimeve që bota nuk mund t’i përballojë,” tha al-Mazrouei në një panel në Kongresin Botëror të Shërbimeve Komunale të organizuar nga Dan Murphy i CNBC.

Ndërsa çmimet e benzinës në Amerikë arrijnë nivelet më të larta rekord, disa ligjvënës po kërkojnë të ringjallin legjislacionin e NOPEC që do të lejonte Prokurorin e Përgjithshëm të SHBA të padisë OPEC ose shtetet e tij anëtare për sjellje antitrust.

Format e një projekt-ligji NOPEC janë konsideruar në komitetet e Kongresit për gati dy dekada, por ato kurrë nuk kanë lëvizur diskutimet e komisioneve.

Tani OPEC po paralajmëron për kaos më të madh tregu nëse NOPEC bëhet ligj. Por nuk është vetëm OPEC që ka paralajmëruar për implikimet për Amerikën në krijimin e një precedenti për heqjen e imunitetit sovran. Lobi më i fuqishëm i naftës në Shtetet e Bashkuara, Instituti Amerikan i Naftës (API), është gjithashtu kundër një legjislacioni të tillë, duke argumentuar se do të sillte dëm të paqëllimshëm për industrinë e naftës dhe gazit të Amerikës dhe interesave amerikane në botë. Kështu është edhe Dhoma e Tregtisë e SHBA-së, ndërsa Shtëpia e Bardhë shprehu “shqetësime” për implikimet e mundshme të një ligji të tillë.

Javën e kaluar, Komiteti Gjyqësor i Senatit të SHBA miratoi të ashtuquajturin Akti për Kartelet për Prodhimin dhe Eksportin e Naftës (NOPEC).

Format e legjislacionit antitrust që synojnë OPEC-un u diskutuan në periudha të ndryshme nën Presidentët Xhorxh W. Bush dhe Barack Obama, por ata të dy kërcënuan të vënë veton ndaj një legjislacioni të tillë.

Këtë herë, është e paqartë nëse projektligji do të zhvendoset për diskutim në Senat, apo më pas në tryezën e Presidentit Joe Biden, dhe është e paqartë nëse ai do ta nënshkruante një legjislacion të tillë në ligj.

Duke komentuar miratimin e Komitetit Gjyqësor të Senatit të SHBA të projektligjit NOPEC, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha javën e kaluar:

“Unë nuk kam një qëndrim zyrtar për këtë legjislacion për momentin, por ne besojmë se ky potencial – implikimet e mundshme dhe pasojat e padëshiruara të këtij legjislacioni kërkojnë studim dhe diskutim të mëtejshëm, veçanërisht gjatë këtij momenti dinamik në tregjet globale të energjisë, nga pushtimi i Ukrainës nga Presidenti Putin.”

“Pra, ne po i hedhim një sy dhe sigurisht kemi disa shqetësime se cilat mund të jenë implikimet e mundshme,” shtoi Psaki.

Grupet e mëdha tregtare kanë shprehur tashmë kundërshtimin ndaj projektligjit, duke argumentuar se ai mund të rezultojë në dështim në industrinë e naftës dhe gazit të Amerikës dhe interesat e SHBA.

Projektligji mund të ketë një ndikim negativ të paqëllimshëm në industrinë e naftës dhe gazit të Amerikës, tha API në një letër të parë nga Reuters.

API ka kundërshtuar legjislacionin NOPEC gjatë diskutimeve të mëparshme të një projektligji. Në vitin 2019, nën Presidentin Donald Trump, instituti u tha anëtarëve të atëhershëm të Komiteteve Gjyqësore të Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve, “Ne e shohim këtë legjislacion si një ekspozim të konsiderueshëm të dëmshëm ndaj interesave diplomatike, ushtarake dhe të biznesit të SHBA-së, ndërkohë që ka ndikim të kufizuar në shqetësimet e tregut që nxisin legjislacionin.”

“Legjislacioni kërcënon me pasoja serioze dhe të paqëllimta për industrinë e gazit natyror dhe naftës në SHBA” dhe “përfaqëson një akt politik që synon heqjen e imunitetit gjyqësor të një vendi sovran nga disa ligje të SHBA-së dhe hap mundësinë për veprime reciproke apo edhe shtesë nga ana e saj nga ato vende të prekura”, tha API më shumë se dy vjet më parë.

Javën e kaluar, Dhoma e Tregtisë e SHBA iu drejtua Komisionit të Senatit për Gjyqësorin, duke thënë se kundërshton projektligjin e njohur si S. 977.

“Edhe pse S. 977 synohet të kufizohet në kufizimin e tregtisë së naftës, gazit natyror ose produkteve të naftës, Komiteti duhet të jetë i kujdesshëm ndaj precedentit që do të krijonte. Pasi të jetë hequr imuniteti sovran për një veprim të një shteti apo agjentësh të tij, ai mund të eliminohet për të gjitha veprimet shtetërore dhe veprimet e agjentëve të shtetit”, thuhet në Dhomën e Tregtisë.

“Sipas regjimeve juridike reciproke, Shtetet e Bashkuara dhe agjentët e saj në mbarë botën mund të gjykohen para gjykatave të huaja, ndoshta duke përfshirë ushtrinë, për çdo aktivitet që shteti i huaj dëshiron të bëjë një vepër penale”, shtoi ai.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Koronavirus/ Bie kërkesa, ulet prodhimi

Pse çmimet e naftës ranë ‘në tokë’?

Raporti i Oxfam/ Skema të pasigurta, të paprovuara

BBC: Synimet zero neto ‘joreale’