MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

Pavendosmëria e Biden-it po e bën Amerikën të duket e dobët!

25.05.2022 - 18:56

Për herë të tretë në presidencën e tij, Joe Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë Tajvanin nëse ai pushtohet nga Kina komuniste. Dhe për herë të tretë në presidencën e tij, stafi i tij ka këmbëngulur që Biden nuk tha fiks atë.

Në një konferencë shtypi në Tokio të hënën, Biden u pyet: “Ju nuk dëshironit të përfshiheshit ushtarakisht në konfliktin e Ukrainës për arsye të dukshme. A jeni i gatshëm të përfshiheni ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin?” Biden u përgjigj: “Po”. Gazetari e pyeti përsëri: “A jeni?” Biden ishte i qartë: “Ky është zotimi që kemi bërë”. Ai shtoi: “Ideja që [Tajvani] mund të merret me forcë, thjesht të merret me forcë, thjesht nuk është e përshtatshme”.

Ai tha të njëjtën gjë gushtin e kaluar: “Ne bëmë një zotim të shenjtë ndaj Nenit 5 që nëse në fakt dikush do të pushtonte ose do të ndërmerrte veprime kundër aleatëve tanë të NATO-s, ne do të përgjigjenim. Njësoj me Japoninë, njëlloj me Korenë e Jugut, njëlloj me Tajvanin.” Dhe në tetor, pasi u pyet nga Anderson Cooper i CNN nëse “Shtetet e Bashkuara do të vinin në mbrojtje të Tajvanit nëse Kina sulmonte”, Biden u përgjigj drejtpërdrejt: “Po, ne jemi zotiar ër ta bërë këtë”.

Tani që Biden ka thënë jo një herë, jo dy, por tre herë se do të urdhëronte ushtrinë amerikane të mbronte Tajvanin, po dyshojmë se nuk ishte një gafë – dhe se ai në fakt donte të thoshte atë që tha.

Por ekipi i tij ka këmbëngulur se nuk kishte pasur asnjë ndryshim në politikë. Fatkeqësisht, ata duket se e kanë bindur Biden të tërhiqet gjithashtu.

I pyetur të nesërmen nëse politika e paqartësisë strategjike ndaj Tajvanit ishte “e vdekur”, Biden u përgjigj “jo”, duke shtuar se “politika nuk ka ndryshuar fare”.

Kjo nuk bën sens. Ai tha se do të mbronte Tajvanin nëse do të sulmohej. Nuk kishte asgjë “të paqartë” në atë që ai tha.

Biden kishte të drejtë herën e parë – dhe herën e dytë dhe të tretë, gjithashtu.

Një nga arsyet që presidenti rus Vladimir Putin zgjodhi të pushtojë Ukrainën, por jo, të themi, Poloninë, Lituaninë, Letoninë apo Estoninë, është sepse ato vende gëzojnë diçka që Ukraina nuk e gëzon: garanci nga Neni 5.

Putini e di se një sulm ndaj tyre do të ishte shpallja e luftës jo vetëm ndaj tyre, por edhe ndaj Shteteve të Bashkuara dhe aleancës së NATO-s – dhe kjo është një pengesë e fuqishme.

Nëse duam ta pengojmë Kinën nga pushtimi i Tajvanit, atëherë duhet të jemi po aq të qartë për përgjigjen ndaj saj.

Richard Haass, president i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë, ishte bashkëautor i një eseje për Punët e Jashtme në vitin 2020, ku deklaronte: “ Ka ardhur koha që Shtetet e Bashkuara të prezantojnë një politikë të qartësisë strategjike: një politikë që e bën të qartë se Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen ndaj çdo agresioni kinez kundër Tajvanit”.

Biden kishte të drejtë që e qartësoi qëndrimin e tij. Por vetëm qartësia nuk mjafton. Ne gjithashtu duhet të kemi aftësitë e duhura.

Ukraina ndan një kufi të gjatë dhe poroz me Rusinë, ndërsa Tajvani është një ishull. Kina duhet të kalojë ngushticën e Tajvanit për ta arritur atë.

Pra, ne duhet të vendosim armë – duke përfshirë raketa konvencionale me rreze të mesme veprimi, dronë të armatosur dhe armë kundër anijeve në Guam, Japoni dhe Filipine – që do të na lejojnë të parandalojmë Kinën ta bëjë këtë.

Nëse udhëheqësit kinezë e dinë se ne mund t’i ndalojmë forcat e tyre që të arrijnë ndonjëherë në Tajvan, ata do të kenë më pak gjasa të nisin një sulm.

Ne gjithashtu duhet të sigurohemi që Tajvani të ketë armët për t’u mbrojtur. Administrata Trump miratoi shitjet historike të mbrojtjes në Tajvan, në total mbi 18 miliardë dollarë në katër vjet – më shumë se paraardhësi i tij në tetë vjet – duke përfshirë avionë luftarakë F-16, tanke Abrams, raketa kundërajrore Stinger, raketa kundër anijeve, dhe dronët Reaper. . Biden duhet t’i vazhdojë ato shitje. Ndryshe nga ajo që ndodhi në Ukrainë, ne duhet të armatosim Tajvanin përpara një pushtimi për ta penguar atë.

Ne duhet të pyesim veten: nëse Kina do të pushtonte nesër, çfarë aftësish do të dëshironim të kishim dhënë Taipeit – dhe pastaj t’i siguronim ato armë tani.

Biden ishte 100 për qind i saktë: Nëse Kina pushton Tajvanin, ne duhet të dalim në mbrojtje të tij. Më mirë që Kina ta dijë këtë tani, përpara një pushtimi – kështu që ne mund të parandalojmë që të ndodhë.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Raporti i tij me Xi Jinping

‘Makthi’ i Biden mund të jetë Kina