MENU
klinika

Ja mund të përfitoni!

Pse rënia e bitcoin është një lajm i shkëlqyeshëm

21.05.2022 - 17:48

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë u rrit në 68,990 dollarë nëntorin e kaluar. Tani, është rreth 29,000 dollarë një tërheqje mahnitëse prej 58% nga kulmi. Nëse trendi në rënie vazhdon, autori i ‘Babai i pasur, Babai i varfër’, Robert Kiyosaki thotë se është gati të fillojë të blejë. Kiyosaki shtoi se bitcoin “është e ardhmja e parave” dhe se fundi i tij mund të jetë edhe më i ulët në 11,000 dollarë.

Në mjedisin e sotëm të tregut, nuk është e lehtë të jesh një investitor i kundërt. Por nëse ndani pikëpamjen e Kiyosaki, këtu janë tre mënyra të thjeshta për të përfituar nga rikthimi i mundshëm i bitcoin.

Blini bitcoin direkt

Opsioni i parë është më i drejti: nëse doni të blini bitcoin, thjesht blini bitcoin. Këto ditë, shumë platforma lejojnë investitorët individualë të blejnë dhe shesin kripto. Vetëm kini parasysh se disa shkëmbime ngarkojnë deri në 4% komisione për çdo transaksion. Prandaj, kërkoni aplikacione që tarifojnë pak ose aspak komisione. Ndërsa bitcoin komandon një çmim me pesë shifra sot, nuk ka nevojë të blini një monedhë të tërë. Shumica e shkëmbimeve ju lejojnë të filloni me aq para sa jeni të gatshëm të shpenzoni.

Bitcoin ETF

Fondet e tregtueshme në bursë janë rritur në popullaritet vitet e fundit. Ata tregtojnë në bursa, kështu që është shumë i përshtatshëm për t’i blerë dhe shitur ato. Dhe tani, investitorët mund t’i përdorin ato për të marrë gjithashtu një pjesë të veprimit të bitcoin.

Për shembull, ProShares Bitcoin Strategy ETF filloi tregtimin në NYSE Arca në tetor 2021, duke shënuar ETF-në e parë të SHBA-së të lidhur me bitcoin në treg. Fondi mban kontrata të së ardhmes bitcoin që tregtohen në bursën tregtare të Çikagos dhe ka një raport shpenzimesh prej 0.95%. Ekziston edhe Valkyrie Bitcoin Strategy ETF, i cili bëri debutimin e tij disa ditë pas BITO. Ky ETF i listuar në Nasdaq investon në kontratat e së ardhmes së bitcoin dhe ngarkon një raport shpenzimesh prej 0.95%.

Aksionet e Bitcoin

Kur kompanitë lidhin një pjesë të rritjes së tyre me tregun e kriptove, aksionet e tyre shpesh mund të lëvizin së bashku me monedhat. Së pari, ne kemi minatorë të bitcoin. Fuqia kompjuterike nuk është e lirë dhe kostot e energjisë mund të jenë të konsiderueshme. Por nëse çmimi i bitcoin rritet, minatorët si Riot Blockchain dhe Hut 8 Mining ka të ngjarë të marrin vëmendje në rritje nga investitorët.

Pastaj ka ndërmjetës si Coinbase Global dhe Paypal. Kur më shumë njerëz blejnë, shesin dhe përdorin kripto, këto platforma do të përfitojnë. Së fundi, ka kompani që thjesht mbajnë shumë kripto në bilancet e tyre. Rasti në pikën: teknologu i softuerit të ndërmarrjes MicroStrategy. Ka një kapital tregu prej 2.3 miliardë dollarësh. Megjithatë, numri i bitcoin-it të tij arriti në 129,218 në fund të marsit, një rezervë me vlerë rreth 3.8 miliardë dollarë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Teoria konspirative

A e krijoi CIA, Bitcoinin?

Thirrja e FMN: Ka rreziqe të mëdha...

“El Salvadorit të ndalojë përdorimin e Bitcoin”

Analizë/ Përgjigjia është e komplikuar

A do të bëhet Bitcoin ‘ari i millenials-ve’?