MENU
klinika

Editoriali i The Washington Post

Putini nuk po vret vetëm ukrainasit!

23.05.2022 - 16:28

Mizoritë e Vladimir Putinit po shtohen çdo ditë. Përveç që ka gjakun e ukrainasve në duart e tij nga lufta e tij krejtësisht e pajustifikuar, lideri rus është gjithashtu përgjegjës për urinë në rritje të njerëzve në mbarë botën.

Ukraina është ”shporta e bukës” për pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut.

Tani për tani, Putin po pengon drithin ukrainas të eksportohet nga porti i Odessa dhe përgjatë rrugëve të tjera kyçe të Detit të Zi. Rezultati është i tmerrshëm: Çmimet globale të ushqimeve janë në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave.

Sri Lanka është shembulli më i fundit se sa shkatërruese po bëhet kriza globale e ushqimit të Putin.

Kombi ishull pothuajse ka mbetur pa ushqim dhe karburant. Njerëzit janë në rresht për ditë të tëra për atë pak që është ende në dispozicion.

Siç tha një baba i dëshpëruar për Reuters, “Pa ushqim, ne do të vdesim”. Ndërsa çmimet e ushqimeve janë rritur që nga pushtimi i Ukrainës, Sri Lankasit nuk kanë qenë në gjendje të përballojnë kostot më të larta dhe qeveria nuk ka para të mjaftueshme për të ndihmuar.

Lëvizjet e ardhshme të Putin do të vendosin nëse pjesa më e madhe e botës në zhvillim do të përjetojë uri masive. Udhëheqësit botërorë po i kërkojnë udhëheqësit rus që të paktën të lejojë dërgesat e grurit nga Ukraina për të ndihmuar miliona njerëzve në vendet që varen nga ushqimi i importuar – si Sri Lanka, Burkina Faso, Jemeni, Sudani, Libani, Tanzania, Uganda. , Egjipti, Tunizia dhe Kameruni.

“Ju duhet t’i hapni ato porte,” tha kreu i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley në Shoqatën për Përparimin e Redaktimit dhe Shkrimit të Biznesit.

Ekipi i Beasley zakonisht e merr rreth gjysmën e drithit nga Ukraina. Miliona njerëz në mbarë botën do të vdesin sepse këto porte janë duke u bllokuar.

Rezulton se jo vetëm që Putin po bllokon dërgesat në Detin e Zi, por madje ka paguar edhe anijet ruse të vjedhin grurin ukrainas dhe të përpiqen ta shesin atë, sipas CNN.

Shumë vende refuzuan të blinin mallrat e grabitura, por duket se drithi përfundoi në Siri, një nga aleatët e paktë tëPutin.

Shtetet e Bashkuara kanë dhënë tashmë 2.6 miliardë dollarë për të ndihmuar në parandalimin e shndërrimit të krizës ushqimore në uri dhe ligjvënësit sapo miratuan gati 5 miliardë dollarë më shumë për nevojat ushqimore dhe humanitare si pjesë e një projektligji për ndihmën ndaj Ukrainës.

Por pjesa tjetër e botës mund të bëjë më shumë. Lufta e Putin është në prag të shndërrimit në uri globale.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al