MENU
klinika

Sanksionet dhe embargot

Rënia e pashmangshme e industrisë së naftës ruse

10.05.2022 - 11:38

Prodhimi i naftës në Rusi tashmë po bie dhe do të vazhdojë të bjerë në muajt dhe vitet e ardhshme pasi Moska nuk do të jetë në gjendje të ridrejtojë në Kinë dhe Indi të gjitha vëllimet që po humbet në Perëndim. Ndërsa Bashkimi Evropian përpiqet të përpunojë detajet e një embargoje të plotë të propozuar për importet e naftës ruse deri në fund të vitit, duke përjashtuar potencialisht Hungarinë dhe Sllovakinë për dy vjet nga respektimi i një ndalimi, blerësit në Evropë dhe tregtarët kryesorë ndërkombëtarë po rriten gjithnjë e më shumë, duke iu shmangur naftës ruse.

Sanksionet perëndimore mbi transfertat bankare dhe embargoja e pritshme e BE-së e kanë detyruar Rusinë të reduktojë prodhimin e naftës. Rusia thjesht nuk ka ruajtje të mjaftueshme dhe klientët e saj të gatshëm në Azinë në zhvillim nuk pritet të kompensojnë plotësisht rënien e dërgesave në Evropë.

Sanksionet dhe embargot për luftën e Putinit në Ukrainë do të gjymtojnë prodhimin rus të naftës për vitet në vijim. Kufizimet, të kombinuara me mungesën e aksesit në teknologjinë perëndimore për të pompuar naftën më të vështirë për t’u rikuperuar dhe për të rritur prodhimin nga puset e maturimit, do të godasin industrinë e naftës ruse jo vetëm në një afat të afërt, por edhe në afat të gjatë, thonë analistët. Shumë puse mund të mos ringjallen kurrë për të pompuar përsëri naftën e papërpunuar, shtojnë ata.

Në ditët e para të pushtimit rus të Ukrainës, Standard Chartered tha se Rusia do të duhej të mbyllte një pjesë të prodhimit të saj të naftës pasi nuk do të ishte në gjendje të shesë të gjitha vëllimet e zhvendosura nga tregjet evropiane në rajone të tjera. Sipas Standard Chartered, “Ne presim që ngurrimi i vazhdueshëm i konsumatorëve për të blerë nga Rusia dhe mungesa e kapitalit, pajisjeve dhe teknologjisë të vazhdojë të ulë prodhimin rus gjatë të paktën tre viteve të ardhshme.”

Dy muaj më vonë, presioni perëndimor mbi industrinë e naftës të Rusisë është përshkallëzuar në diskutime se si të zbatohet një embargo e BE-së, me Hungarinë një pengesë kryesore ndaj ndalimit që nga fillimi i së hënës.

Shumica e analistëve besojnë se BE-ja do të arrijë një lloj kompromisi për embargon. Megjithatë, edhe nëse një ndalim do të hyjë në fuqi pas disa muajsh, vendet anëtare të BE-së do të shikojnë mënyra për të zëvendësuar sa më shumë naftë ruse të jetë e mundur, për të mos qenë në dorë të Putinit për një pjesë të madhe të furnizimit të tyre me energji.

Me Perëndimin në një rrugë të pakthyeshme për t’u ndarë nga varësia e tij nga energjia ruse, prodhimi i naftës në Rusi është vendosur për vite në rënie, thonë analistët. Kina dhe India, të cilat nuk janë shmangur nga blerja e naftës së papërpunuar ruse me zbritje të madhe, nuk do të jenë në gjendje të kompensojnë të gjitha humbjet nga Perëndimi. Për më tepër, Rusisë do t’i duheshin vite për të ridrejtuar më shumë flukse nafte në Azinë në zhvillim, duke marrë parasysh ndryshimin e madh në rrugët tregtare dhe të cisternave të nevojshme për të dërguar naftën e saj të papërpunuar në Lindje.

“Një embargo e BE-së ndaj energjisë ruse me siguri do të gjymtonte industrinë ruse të naftës dhe gazit, sepse Rusia do të kishte vështirësi për të gjetur blerës alternativë për të gjithë energjinë e saj dhe do të përfundonte në mbylljen e prodhimit, në fund të fundit duke ngushtuar të ardhurat mbi të cilat mbështetet kaq shumë ekonomia e saj,” Matt. Smith, analist kryesor i naftës në Kpler, i tha Phil Rosen të Insajderit.

Vetë Rusia ka pranuar se prodhimi i saj i naftës mund të bjerë me 17 për qind këtë vit për shkak të sanksioneve, njoftoi agjencia e lajmeve TASS, duke cituar ministrin e financave Anton Siluanov. Vetëm në prill, prodhimi i naftës ra me 9 për qind nga marsi.

Humbjet aktuale të furnizimit nga Rusia me rreth 1 milion fuçi në ditë (bpd) mund të dyfishohen këtë muaj, tha shefi ekzekutiv i BP Bernard Looney për CNBC javën e kaluar.

Sipas Mike Muller, kreu i Azisë në Vitol Group, “Ka një rritje në mbështetjen e furnizimit nga Rusia,” tha ekzekutivi në tregtarin më të madh të pavarur të naftës në botë në një podcast të Inteligjencës së Gjirit të dielën. Humbjet do të rriten duke filluar që nga java e ardhshme, thotë ai.

“Ne jemi praktikisht në krye të asaj date ku sistemi bankar ndërkombëtar thjesht nuk mund të bëjë pagesat për entitetet ruse të funksionojnë,” tha Muller në uebinarin e Gulf Intelligence. “Sanksionet e BE-së ndalojnë një sërë gjërash nga 15 maji”, shtoi ai.

Tregtarët e mëdhenj ndërkombëtarë kanë thënë tashmë se ose do të shkurtojnë ose do të anulojnë blerjet e naftës së papërpunuar të Rusisë në javët e ardhshme. Vetë Vitol planifikon të mbyllë aktivitetet e tij që përfshijnë naftën bruto ruse deri në fund të këtij viti, raportoi Bloomberg muajin e kaluar, duke cituar një zëdhënës të kompanisë.

Edhe pse Rusia aktualisht po kapitalizon nga të ardhurat e larta me çmimet e larta të naftës dhe gazit, industria e saj e naftës mund të jetë në një rënie përfundimtare dhe të humbasë 2 milionë fuçi në ditë prodhim deri në vitin 2030 krahasuar me vitin 2021, tha Rystad Energy në fillim të këtij muaji.

“Përkulja e eksporteve në Azi do të marrë kohë dhe investime masive në infrastrukturë, të cilat në afat të mesëm do të bëjnë që prodhimi dhe të ardhurat e Rusisë të bien me shpejtësi,” thotë Daria Melnik, analiste e lartë në Rystad Energy.

“Situata do të rëndohet nga mungesa e investimeve dhe teknologjive të huaja, të cilat do të sjellin uljen e aktivitetit të shpimit. Rusia, si rezultat, nuk pritet të kthehet në nivelet e prodhimit të para konfliktit edhe deri në vitin 2026”, tha firma e inteligjencës energjetike.

Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Oilprice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një listë e ngushtë për Ballkanin

Ku po kërkon Evropa Juglindore për gaz?

"Do të ndihmojë çlirimin e Europës nga varësia e gazit rus"

Greqia dhe Bullgaria planifikojnë një terminal të ri LNG

G7 do të heqë gradualisht naftën ruse

SHBA sanksionon drejtuesit e Gazprombank