MENU
klinika

Ndikimi

Sa të rëndësishme janë vitaminat B në shtatzëni?

13.05.2022 - 16:51

Mbajtja e një diete të ekuilibruar është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për trupin. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur jeni shtatzënë. Ushqimet e pasura me tetë vitamina B (të njohura si kompleksi B) luajnë një rol të rëndësishëm në mbështetjen e një shtatzënie të shëndetshme.

Ato e mbajnë trupin të fortë ndërsa fëmija rritet. Ato gjithashtu e ndryshojnë ushqimin në energji, duke ju dhënë shtytjen e nevojshme gjatë shtatzënisë. Ky ngritës natyral i energjisë do t’ju ndihmojë nëse ndiheni të lodhur gjatë tremujorit të parë dhe të tretë.

Secila nga vitaminat B të listuara më poshtë është e mbushur me përfitime për ju dhe fëmijën në rritje.

*Vitamina B-1: Tiaminë

Vitamina B-1 (tiamina) luan një rol të madh në zhvillimin e trurit të fëmijës. Gratë shtatzëna kanë nevojë për rreth 1.4 miligramë vitaminë B-1 në ditë. Burimet natyrore të vitaminës B-1 gjenden në:

 • makarona me drithëra të plota
 • mish derri
 • oriz kaf

*Vitamina B-2: Riboflavin

Ashtu si të gjitha vitaminat B, B-2 (riboflavin) është i tretshëm në ujë. Kjo do të thotë që trupi nuk e ruan atë. Ju duhet ta zëvendësoni përmes dietës ose vitaminave që merrni para lindjes.

Riboflavina i mban sytë të shëndetshëm dhe lëkura duket me shkëlqim dhe e freskët. Gratë shtatzëna duhet të marrin 1.4 mg riboflavin në ditë. Gratë që nuk janë shtatzëna kanë nevojë për 1.1 mg në ditë. Ushqimet e mëposhtme janë të mbushura me riboflavinë:

 • pulë
 • gjeldeti
 • peshku
 • produktet e qumështit
 • perime jeshile
 • vezët

*Vitamina B-3: Niacina

Vitamina B-3 (niacin) punon shumë për të përmirësuar tretjen dhe metabolizmin e lëndëve ushqyese. Mjekët rekomandojnë që gratë shtatzëna të marrin 18 mg në ditë. Një sanduiç i shijshëm gjatë drekës i bërë me bukë me drithëra dhe sallatë të freskët me ton do të ishte një burim i shkëlqyer i niacinës.

*Vitamina B-5: Acidi pantotenik

Vitamina B-5 (acidi pantotenik) ndihmon në krijimin e hormoneve dhe lehtësimin e ngërçeve në këmbë. Gratë shtatzëna kanë nevojë për rreth 6 mg acid pantotenik në ditë. Mëngjesi që përfshin një sasi të mirë B-5 mund të jetë të verdha veze të fërguara ose një tas me drithëra të plota.

Vazhdoni me një drekë të pasur me vitaminë B-5 me oriz të zier me brokoli dhe arra. Një racion pasdite me biskota të mbushura me gjalpë kikiriku dhe një gotë qumësht mund të plotësojnë kërkesat ditore.

*Vitamina B-6: Piridoksinë

Vitamina B-6 (piridoksina) luan një rol në zhvillimin e trurit dhe sistemit nervor të foshnjës në rritje. Është gjithashtu jetike për prodhimin e norepinefrinës dhe serotoninës. Këta janë dy neurotransmetues të rëndësishëm (lajmëtarë të sinjalit). Piridoksina mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të shtatzënisë të të përzierave dhe të vjellave.

Disa burime natyrale të vitaminës B-6 përfshijnë:

 • drithëra të plota
 • banane
 • arra
 • fasule

*Vitamina B-7: Biotinë

Mjekët  rekomandojnë marrjen ditore prej 30 mcg të vitaminës B-7 (biotinë) gjatë shtatzënisë (35 mcg për gratë që ushqehen me gji). Shtatzënia shpesh mund të shkaktojë mungesë të biotinës. Pra, sigurohuni që po merrni mjaftueshëm. Ushqimet e pasura me vitaminë B-7 përfshijnë:

mëlçi

të verdhat e vezëve

qumësht

*Vitamina B-9: Acidi folik

Vitamina B-9 (acidi folik) mund të jetë vitamina B më e rëndësishme që duhet marrë gjatë shtatzënisë. Grate  në moshë riprodhuese rekomandohen të marrin 400 mcg vitaminë B-9 çdo ditë para dhe pas shtatzënisë.

Nevojat për acid folik do të rriten kur të mbeteni shtatzënë. Vitamina B-9 mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të fëmijës për zhvillimin e defekteve të lindjes, duke përfshirë spina bifida dhe defekte të tjera të tubit nervor. Vitamina B është gjithashtu thelbësore për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Marrja e një vitamine prenatale çdo ditë me të paktën 600 mcg acid folik dhe ngrënia e ushqimeve të pasura me folate, do të sigurojë që të merrni sasinë e duhur. Burimet e acidit folik përfshijnë:

 • portokallet
 • grejpfrut
 • perime jeshile, me gjethe si spinaqi
 • brokoli
 • asparagus
 • arra
 • bishtajore
 • bukë dhe drithëra

*Vitamina B-12: Kobalamina

B-12 (kobalamina) ndihmon në ruajtjen e sistemit nervor. Burimet e vitaminës B-12 përfshijnë:

 • qumësht
 • shpendët
 • peshku

Sasia e rekomanduar e kobalaminës gjatë shtatzënisë është afërsisht 2.6 mcg në ditë.

Por, mjekët besojnë gjithashtu se një shtesë e vitaminës B-12 së bashku me acidin folik (që gjendet në vitaminat prenatale) do të ndihmojë në parandalimin e defekteve të lindjes si spina bifida dhe defekteve që prekin shtyllën kurrizore dhe sistemin nervor qendror.