MENU
klinika

"Një barrierë e fortë"

Si po i përballon Rusia, sanksionet e rënda?

18.05.2022 - 12:19

Disa javë më parë, Putini e quajti luftën në Ukrainë një “tragjedi” dhe pretendoi se sanksionet ekonomike të vendosura ndaj vendit të tij kishin “dështuar”. Doli se ai nuk po bënte blof.

Tre muaj pas sanksioneve më të rënda dhe të koordinuara nga qeveritë perëndimore, ekonomia e Rusisë po rezulton të jetë një arrë e vështirë për t’u thyer. Eksportet e vazhdueshme të naftës dhe gazit, si dhe një rubla e mbështetur, e kanë lejuar Moskën të përballojë sanksionet e Perëndimit shumë më mirë se sa pritej.

Në një shënim për klientët të datuar javën e kaluar dhe të bërë publik të hënën, JPMorgan Chase thotë se sondazhet e ndjenjës së biznesit nga vendi “po sinjalizojnë një recesion jo shumë të thellë në Rusi, dhe për këtë arsye nënkuptojnë rreziqe të larta për parashikimet tona të rritjes. Prandaj të dhënat në fjalë tregojnë mos tregoni për një rënie të papritur të aktivitetit, të paktën tani për tani”.

JPM është tërhequr gjithashtu nga parashikimet e saj të mëparshme për një tkurrje prej 35% të PBB-së ruse në tremujorin e dytë dhe 7% për të gjithë vitin 2022, duke parashikuar tani se recesioni do të jetë shumë më pak i rëndë.

Banka, megjithatë, vuri në dukje se Rusia me siguri do të ndjejë ndikimin e sanksioneve aktuale dhe të mundshme, duke shtuar se ekonomia ruse do të ishte në gjendje shumë më të mirë nëse vendi nuk do të kishte pushtuar Ukrainën.

Rubla rikuperohet në nivelet e paraluftës

Ndoshta një demonstrim edhe më mbresëlënës i qëndrueshmërisë së ekonomisë ruse është se sa shpejt është rikuperuar monedha e vendit nga rrëzimi i saj në fillim të vitit. Duke sfiduar një mori sanksionesh energjetike dhe financiare, rubla, monedha kombëtare e Rusisë, ka bërë një rikthim befasues dhe madje ka arritur të kthehet në nivelet e paraluftës.

Rubla u rrëzua në mënyrë spektakolare në ditët menjëherë pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi një pushtim të plotë të Ukrainës, duke rënë deri në 30% kundrejt dollarit amerikan. Monedha dukej e dënuar pasi vendet perëndimore goditën Moskën me një grup gjithnjë e më të ashpër sanksionesh, duke përfshirë masat për të kufizuar aftësinë e Bankës Qendrore Ruse për të hyrë në rezervat e saj të mëdha të rezervave valutore. Në të vërtetë, një pjesë e tërthortë analistësh paralajmëruan për një mospagim të pashmangshëm pasi Rusisë i mbaruan dollarët.

Megjithatë, rubla nuk ra për një kohë të gjatë dhe filloi të rikthehet vetëm disa javë pas rënies së saj më të madhe. Nga fundi i marsit, rubla filloi të rikuperohej gradualisht; nga mesi i prillit, vlera e tij arriti në 1 RUB = 0,013 USD, një nivel i parë për herë të fundit në prag të pushtimit. Aktualisht, rubla po këmbehet për 0,016 USD, nivel që e ka prekur për herë të fundit në janar 2020.

Çfarë e shpjegon këtë rimëkëmbje?

Kërkesa e Putinit që blerësit e gazit rus të paguajnë në rubla ishte asi në lojë. Pas rezistencës fillestare, blerësit perëndimorë të gazit po ndjekin gjithnjë e më shumë linjën, me një nga importuesit më të mëdhenj të gazit natyror në Gjermani, VNG, së fundmi duke hapur një llogari me Gazprombank për pagesat për gazin rus sipas kushteve të Moskës.

Sipas Maria Demertzis, zëvendësdrejtoreshë në Bruegel, një institut i ekspertëve ekonomikë me bazë në Bruksel, pagesat e BE-së për gazin rus të tubacionit kanë luajtur një rol të madh në mbështetjen e monedhës.

Pavarësisht të gjitha bisedave të ashpra për braktisjen e mallrave ruse të energjisë, Rusia ende po arrin të shesë një sasi të mirë të naftës dhe gazit të saj, falë faktit se disa nga tregtarët më të mëdhenj të mallrave në botë kanë pak inat kundër financimit të makinës së luftës së Putinit.

Në të vërtetë, Oleg Ustenko, këshilltar ekonomik i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, u ka shkruar katër kompanive duke kërkuar që të ndalojnë tregtimin e hidrokarbureve ruse menjëherë pasi të ardhurat nga eksporti po financojnë blerjen e armëve dhe raketave nga Moska.

Sipas gjurmimit të anijeve dhe të dhënave të portit, Vitol, Glencore dhe Gunvor të Zvicrës, si dhe Trafigura e Singaporit, kanë vazhduar të prodhojnë vëllime të mëdha të naftës së papërpunuar dhe produkteve ruse, përfshirë naftën.

Vitol është zotuar të ndalojë blerjen e naftës së papërpunuar ruse deri në fund të këtij viti, por kjo është ende shumë larg nga sot. Trafigura tha se do të ndalojë blerjen e naftës së papërpunuar nga Rosneft shtetëror i Rusisë deri më 15 maj, por është i lirë të blejë ngarkesa të naftës së papërpunuar ruse nga furnizues të tjerë. Glencore ka thënë se nuk do të hyjë në asnjë biznes “të ri” tregtar me Rusinë. Por realiteti është se ndërsa G7 është zotuar për ndalimin ose heqjen graduale të importeve të naftës ruse, dhe ndërkohë që SHBA, Kanada, Britania e Madhe dhe Australia kanë vendosur ndalime të plota, BE-ja ende nuk është në gjendje të ecë përpara, me Hungarinë që mban një ndalim. Peng. Ndërkohë, India dhe Kina po kompensojnë pjesën më të madhe të humbjeve për Rusinë.

Viçi i Artë i Zvicrës

Një pjesë e madhe e fajit bie mbi Zvicrën. Pjesa më e madhe e lëndëve të para ruse tregtohet nëpërmjet Zvicrës dhe rreth 1000 firmave të saj të mallrave.

Zvicra është një qendër e rëndësishme financiare globale me një sektor të lulëzuar të mallrave, pavarësisht nga fakti se ajo është larg nga të gjitha rrugët tregtare globale dhe nuk ka qasje në det, nuk ka territore ish-koloniale dhe nuk ka lëndë të parë të rëndësishme të saj.

Oliver Classen, zyrtar për media në OJQ-në zvicerane Public Eye, thotë se “ky sektor përbën një pjesë shumë më të madhe të PBB-së në Zvicër sesa turizmi apo industria e makinerive”. Sipas një raporti të qeverisë zvicerane të vitit 2018, vëllimi i tregtimit të mallrave arrin pothuajse 1 trilion dollarë (903.8 miliardë dollarë).

Deutsche Welle ka raportuar se 80% e lëndëve të para ruse tregtohen përmes Zvicrës, sipas një raporti të ambasadës zvicerane në Moskë. Rreth një e treta e lëndëve të para janë nafta dhe gazi, ndërsa dy të tretat janë metale bazë si zinku, bakri dhe alumini. Me fjalë të tjera, marrëveshjet e nënshkruara në tavolinat zvicerane po lehtësojnë drejtpërdrejt naftën dhe gazin rus që të vazhdojë të rrjedhë lirshëm.

Me eksportet e gazit dhe naftës që vijnë si burimi kryesor i të ardhurave për Rusinë, që përbëjnë 30 deri në 40% të buxhetit rus, roli i Zvicrës nuk mund të anashkalohet në këtë ekuacion të kohës së luftës. Në vitin 2021, korporatat shtetërore ruse fituan rreth 180 miliardë dollarë (163 miliardë euro) vetëm nga eksportet e naftës.

Përsëri, për fat të keq, Zvicra e ka trajtuar tregtinë e mallrave të saj si lojë për fëmijë.

Sipas DW, lëndët e para shpesh tregtohen drejtpërdrejt ndërmjet qeverive dhe nëpërmjet bursave të mallrave. Megjithatë, ato mund të tregtohen edhe lirisht, dhe kompanitë zvicerane janë specializuar në shitjet direkte falë një bollëk kapitali.

Në transaksionet e lëndëve të para, tregtarët zviceranë të mallrave kanë miratuar letrat e kreditit ose L/C si instrumentet e tyre të preferuar. Një bankë do t’i japë një hua një tregtari dhe, si kolateral, do të marrë një dokument që e bën atë pronar të mallit. Sapo blerësi paguan bankën, dokumenti (dhe pronësia e mallit) i transferohet tregtarit. Sistemi u jep tregtarëve më shumë linja krediti pa pasur nevojë të kontrollohet aftësia e tyre kreditore dhe banka ka vlerën e mallit si garanci.

Ky është një shembull kryesor i tregtisë transitore, ku jo vetëm paratë rrjedhin nëpër Zvicër, por lëndët e para aktuale zakonisht nuk prekin tokën zvicerane. Kështu, nuk ka detaje në lidhje me madhësinë e tokës së transaksionit në tavolinën e autoriteteve doganore zvicerane që çojnë në informacione shumë të pasakta në lidhje me vëllimet e rrjedhës së lëndëve të para.

“E gjithë tregtia e mallrave është e nën-regjistruar dhe e nënrregulluar. Duhet të gërmoni përreth për të mbledhur të dhëna dhe jo të gjitha informacionet janë të disponueshme,” i tha DW Elisabeth Bürgi Bonanomi, një pedagoge e lartë në drejtësi dhe qëndrueshmëri në Universitetin e Bernës.

Natyrisht, mungesa e rregullores është shumë tërheqëse për tregtarët e mallrave, veçanërisht ata që merren me lëndët e para të nxjerra në vende jodemokratike si RDK.

“Ndryshe nga tregu financiar, ku ka rregulla për trajtimin e pastrimit të parave dhe flukseve financiare të paligjshme ose të paligjshme, dhe një autoritet mbikëqyrës i tregut financiar, aktualisht nuk ekziston një gjë e tillë për tregtimin e mallrave,” tha eksperti financiar dhe ligjor në Public Eye David Mühlemann. Transmetuesi gjerman ARD.

Por mos prisni që gjërat të ndryshojnë së shpejti.

Thirrjet për një organ mbikëqyrës për sektorin e mallrave bazuar në modelin e atij për tregun financiar nga OJQ zvicerane Public Eye dhe propozimi i Swiss Green Party deri më tani nuk kanë dhënë fryte. Thomas Mattern nga Partia Popullore Zvicerane (SVP) është shprehur kundër një lëvizjeje të tillë, duke këmbëngulur se Zvicra duhet të ruajë neutralitetin e saj, “Ne nuk kemi nevojë për më shumë rregullime, dhe as në sektorin e mallrave.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Goditja e re energjetike

Putin, Ukraina dhe ekonomia globale

DW: Rritet çmimi i naftës dhe i arit

Putin urdhëron trupa në Ukrainë, ‘çmenden’ tregjet