MENU
klinika

Rusia gjen një aleat

Turqia kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

13.05.2022 - 16:45

Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të ishte një gabim si ai i anëtarësimit të Greqisë në Aleancën Atlantike.

Deklarata u bë nga presidenti turk Erdogan.

Lideri turk i tha gazetarëve se nuk do të donte të përsëritej gabimi i njëjtë si ai me Greqinë duke akuzuar Stokolmin dhe Helsinkin se strehojnë terroristë të PKK-së, Partisë së punës së Kurdistanit.

Ai këmbënguli se nuk ka një mendim pozitiv për këtë çështje.

Për t’u anëtarësuar në NATO, një vend duhet të autorizohet nga parlamenti përkatës para se të dorëzojë kërkesën formale.

Përveë se duhet të jetë një shtet në Europë, ka dhe kërkesa politike dhe sociale që duhet të prezantohen si dhe një dëshmi se është demokraci e lirë.

Por anëtarësimi në NATO ndodh kur të gjithë vendet anëtare e miratojnë, si e bën të qartë dhe artikulli 10 i statutit./abcnews.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bota nuk mund “t’i djegë urat lidhëse” me Moskën

Caktohen datat dhe vendi i takimit të radhës Rusi-Ukrainë


“Propozimet që mbajnë firmën e Berishës..."

Balla i bindur: Këtë javë do ketë emra për President nga opozita

“Nuk pranojmë propozim për President nga Alibeaj”

Balla i prerë: Ajo që më vjen keq është insistimi i PD për…

Ish-kryetarja e Parlamentit paralajmëron krizë në PS

Topalli: Së shpejti do të dalin të zbuluar, po shihet vetëm opozita

"Shteteve që kanë harmonizuar politikat ndaj Rusisë me unioni..."

Zbulohet dokumenti/ Ministrat e BE-së diskutojnë për Ballkanin