MENU
klinika

Nga "BBC": Siguria kibernetike

Zinxhiri global i furnizimit me ushqim rrezikohet nga hakerat?

21.05.2022 - 17:14

Dyshohet se hakerat mund të shfrytëzojnë të metat në pajisjet bujqësore të përdorura për të mbjellë dhe korrur të korrat.

Gjigandi i prodhimit bujqësor John Deere thotë se tani po punon për të rregulluar çdo pikë të dobët në softuerin e tij. Një raport i fundit i Universitetit të Kembrixhit tha se spërkatësit automatikë të të korrave, dronët dhe korrësit robotikë mund të hakoheshin.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe FBI kanë paralajmëruar se kërcënimi i sulmeve kibernetike po rritet. John Deere tha se mbrojtja e klientëve, makinerive dhe të dhënave të tyre ishte një “prioritet kryesor”.

Inteligjenca artificiale po përdoret gjithnjë e më shumë për t’i bërë fermat më efikase dhe produktive,  për shembull, deri më tani korrja intensive e punës e kulturave ushqimore delikate si shpargu ka qenë përtej mundësive të makinerive. Gjenerata e fundit e robotëve bujqësorë përdorin inteligjencën artificiale, duke minimizuar përfshirjen njerëzore. Ato mund të ndihmojnë për të plotësuar mungesën e fuqisë punëtore ose për të rritur rendimentin, por frika nga rreziku i natyrshëm i sigurisë po rritet, duke shtuar shqetësimin për zinxhirët e furnizimit me ushqim të kërcënuar tashmë nga lufta në Ukrainë dhe kovid.

Chris Chavasse, bashkëthemeluesi i Muddy Machines, i cili po provon një robot autonom që mbledh asparagus të quajtur Sprout, tha: “Ekziston një rrezik real që njerëzit kudo në botë mund të përpiqen të marrin kontrollin e këtyre makinave,” tha ai. “Për t’i bërë ata të bëjnë çfarë të duan ata njerëz, ose thjesht t’i pengojnë ata të veprojnë.” Ai tha se potencialisht dikush mund ta çojë Sprout në një gardh ose një kanal, ose ta pengojë atë të funksionojë fare, kështu që ata po punojnë me studiues të sigurisë për të adresuar çdo dobësi.
Bujqësia e asparagut nuk ka gjasa të jetë një objektiv kryesor, por zoti Chavasse beson se hakerat me qëllim të keq mund të kërcënojnë infrastrukturën bujqësore “kritike të misionit”.

Edhe kompanitë më të mëdha nuk janë të sigurta nga bandat kibernetike. Disa përdorin ransomware: kod me qëllim të keq që mund të enkriptojë të dhënat dhe të bllokojë sistemet.
Vitin e kaluar, një nga kompanitë më të mëdha në botë të përpunimit të mishit, JBS, pagoi 11 milionë dollarë si shpërblim për të zgjidhur një sulm kibernetik. Këtë muaj, firma më e mirë bujqësore amerikane, AGCO, u godit nga një sulm ransomware që preku prodhimin.

Në prill, një grup autoritetesh zyrtare qeveritare të sigurisë kibernetike, duke përfshirë ato nga MB, SHBA dhe Australia, paralajmëruan se hakerat rusë të sponsorizuar nga shteti mund të synojnë zinxhirët e furnizimit si një pjesë jetike e infrastrukturës kombëtare perëndimore. Një haker etik i vetëquajtur, i cili quhet Sick Codes dhe kërkoi të mbetet anonim, i tha BBC-së se kishte zbuluar dobësi në softuerin e John Deere, të cilin ai kishte raportuar. Ai tha se gjeti një mënyrë për të hyrë në informacionin e kompanisë dhe të dhënat e makinerive përmes faqeve të internetit dhe aplikacioneve.
Sick Codes tha se ai kishte gjetur gjithashtu dobësi në sistemet e përdorura nga CNH Industrial, e cila prodhon makineri New Holland Agriculture.

Ai ka frikë se është vetëm një çështje kohe përpara se një haker i sofistikuar të gjejë dobësi kritike dhe të shkaktojë ndërprerje të mëdha në zinxhirët tashmë të cenueshëm të furnizimit me ushqime. “Kjo është ajo që ne po përpiqemi të parandalojmë, ngecja e diçkaje gjatë kohëve më të rëndësishme, veçanërisht mbjellja ose korrja. Nëse nuk mund ta lëvizësh traktorin gjatë asaj kohe, ose nëse nuk mund të zgjedhësh ose të heqësh të korrat nga toka, mund ta imagjinoni se çfarë ndodh. Thjesht ndalon, e gjithë kjo gjë, tha ai.

James Johnson, shefi global i sigurisë së informacionit të John Deere, i tha BBC-së se kompania kishte qenë duke u lidhur me një numër hakerësh etikë për dobësitë që ata kanë gjetur. Ai tha se ato të gjetura deri më tani nga Sick Codes “nuk përbënin kërcënim për klientët ose makinat e tyre”. Ai shtoi: “Asnjë kompani, përfshirë John Deere, nuk është imun ndaj dobësive, por ne jemi thellësisht të përkushtuar dhe punojmë pa u lodhur për të mbrojtur klientët tanë dhe rolin që ata luajnë në zinxhirin global të furnizimit me ushqim.” Një zëdhënës i CNH Industrial tha se e merrte sigurinë shumë seriozisht dhe shtoi: “Ne vazhdimisht investojmë në përmirësimin e qëndrimit tonë të sigurisë”.

Benjamin Turner, shefi operativ në Agrimetrics, një nga katër qendrat agroteknike të inovacionit bujqësor të mbështetura nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, i trishtuar: “Duke hakuar në një traktor, mund të mërzitësh një fermer dhe ndoshta të dëmtosh përfitimin e tij për një sezon. “Duke hakuar në një flotë traktorësh, papritmas, ju keni fuqinë për të ndikuar në rendimentin në zona të tëra të vendit.”

Ndërkohë jashtë në fusha, edhe makineritë e përditshme bujqësore përdorin sisteme që janë potencialisht të cenueshme. Richard Heady, një fermer viçi dhe arë në Buckinghamshire, traktori i të cilit mund të drejtohet nga një sistem pozicionimi GPS, tha: “Gjithçka është kaq e ndërlidhur tani, vetëm duke rrëzuar një sistem mund të ndalojë dërgesat që vijnë tek ne ose të ndalojë lëvizjen e traktorëve fare. Nëse jemi në një sezon korrjesh, nuk mund të kemi vetëm traktorë që s’mund t’i kontrollojmë. Ne kemi parë rafte bosh për shkak të kovid, ne mund të shohim të njëjtën gjë të ndodhë nëse marrim një sulm kibernetik.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Më shumë falimentime se vrasje...

“Nuk është krizë shëndetësore, por ekonomike”

"Nuk do të na mbarojnë makaronat!"

A do të vuajë Europa një krize urie?

The Guardian/ Më 'elastikë' për një tjetër krizë!?

A po tronditet ekonomia globale në të menduarit afatgjatë?