MENU
klinika

"The Economist"

A do ketë Evropa drita këtë dimër?

30.06.2022 - 17:24

Lufta energjetike e Evropës po bëhet totale. Pasi kanë ndaluar ose premtuar tashmë se do të ndalojnë importet e naftës ruse, udhëheqësit e grupit të vendeve të G7 thanë më 28 qershor se do të eksploronin mënyra për të kufizuar çmimin e saj, si dhe atë të gazit rus. Popullatat po përgatiten për dhimbje. Britania ka lënë të kuptohet se do të reformojë tregun e saj të energjisë për të frenuar ndikimin e gazit natyror në çmimet e brendshme. Shërbimet franceze u kanë bërë thirrje konsumatorëve që të shkurtojnë përdorimin e energjisë “menjëherë”. Një qëllim i manovrave të tilla është privimi i Rusisë nga të ardhurat shumë të nevojshme. Një tjetër është të përpiqemi të shmangim krizën energjetike që shfaqet mbi Evropën.

Vetëm një muaj më parë dukej se një krizë mund të shmangej. Ndërsa Amerika rriti eksportet e saj të gazit natyror të lëngshëm (lng), pjesa e saj në importet totale të gazit të Evropës u rrit nga 6% në shtator në 15% në maj, edhe pse Rusia ra nga 40% në 24%. Ai gaz që i nevojitej Evropës nga fqinji i saj i mundimshëm ende rridhte. Rusia mbylli çezmat për Bullgarinë, Finlandën dhe Poloninë pasi ata refuzuan të paguanin në rubla, siç kishte kërkuar, por në radhë të parë blenë pak. Rezervat e kontinentit po krijoheshin me një ritëm rekord.

Më pas ndodhën dy gjëra. Më 8 qershor, një zjarr mbylli objektin e lëngëzimit të gazit Freeport në Teksas. Ndërprerja, e cila pritet të zgjasë 90 ditë, i ka privuar Evropës 2.5% të furnizimit me gaz. Një javë më vonë Gazprom, një gjigant energjetik rus, tha se furnizimi në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 1 do të binte në vetëm 40% të kapacitetit, gjoja për shkak të kthimit të vonuar të një turbine që shërbehej në Kanada (Gazprom fajëson sanksionet). Kjo mori edhe 7.5% ulje nga furnizimi i Evropës.

Ka pak burime të tjera. Terminalet LNG funksionojnë me anim të plotë. Pak më shumë mund të rrjedhë përmes tubacioneve nga Algjeria, Azerbajxhani ose Norvegjia. Rinisja e fushës holandeze të gazit të Groningenit, e cila dikur furnizonte po aq sa Nord Stream, por u hoq nga përdorimi pasi shkaktoi tërmete, është politikisht e ndërlikuar. Rezultati, llogarit Rystad Energy, një konsulencë, është se objektet e depozitimit të gazit të be-së do të mbushen dy të tretat deri në fund të tetorit, pak nga objektivi i bllokut prej katër të pestat. Madje ekziston frika se Nord Stream, i cili do të jetë në shërbim të rregullt në korrik, nuk do të rifillojë pasi të përfundojë mirëmbajtja. Nëse po, Evropa mund të hyjë në dimër me nivele magazinimi në vetëm 60%.

Kjo ngre pyetje në lidhje me aftësinë e kontinentit për të qëndruar i ngrohtë këtë dimër. Për më tepër, prodhimi i energjisë me gaz është bërë burimi margjinal i furnizimit me energji elektrike gjatë vitit të kaluar në Evropën Perëndimore, duke nënkuptuar se kostoja e tij është ajo që përcakton çmimet e energjisë në të gjithë rajonin. Vitin e kaluar kjo ishte pjesërisht për shkak se prodhimi i energjisë së rinovueshme u pengua nga thatësirat (dhe rrjedhimisht lumenjtë e dobët) dhe erërat e pamjaftueshme të forta. Këtë herë problemi është se reaktorët bërthamorë në Francë kërkojnë mirëmbajtje dhe funksionojnë me më pak se gjysmën e kapacitetit të tyre. Kjo po e shterron furnizimin me energji të Evropës – ashtu si një valë e nxehtë në jug po rrit kërkesën për ftohje. Çmimet e energjisë spot në Francë ishin mesatarisht 197 € (206 dollarë) për megavat-orë në maj, krahasuar me 15 € një vit më parë.

Një mënyrë se si Evropa përballet me pabarazitë është përmes tregtisë. Franca, dikur eksportuesi më i madh i energjisë në rajon, tani po blen energji elektrike nga fqinjët e saj. Gazi me shumicë është tani më i shtrenjtë në Gjermani dhe Evropën Lindore, për shkak të reduktimit të furnizimit përmes Nord Stream (shih grafikun). Kjo do të stimulojë flukset nga Britania dhe Spanja, të cilat kanë terminale LNG. Por kjo nuk do të rrisë furnizimin e përgjithshëm të karburantit dhe energjisë. Dhe ka shenja që, në një krizë, uniteti mund të prishet. Më 29 qershor doli se një nga hapat e parë të Britanisë në rast emergjence do të ishte ndërprerja e gazit në Evropën kontinentale.

Kështu, vendet e BE-së po përpiqen të gjejnë alternativa ndaj gazit. Gjermania ka anuluar planet për të tërhequr më shumë se një të pestën e termocentraleve të saj me qymyr këtë vit. Austria, Britania, Franca dhe Holanda kanë thënë se mund të vonojnë mbylljen ose të rihapin fabrikat e qymyrit. Disa nga shtatë centralet bërthamore evropiane që do të mbyllen deri në fund të dimrit mund të vazhdojnë të funksionojnë edhe pak më gjatë. Megjithatë, edhe nëse e gjithë kjo bëhet, gazi me siguri do të vazhdojë të vendosë çmimet e energjisë elektrike. Një kontratë e të ardhmes për energjinë “bazë” (dmth., të pa rinovueshme) të Gjermanisë në dhjetor aktualisht tregtohet me 25% mbi kostot e prodhimit të energjisë me gaz, duke sugjeruar që tregu po vlerëson në një krizë gazi, plus një çmim.

Një mungesë e vazhdueshme e ofertës do të thotë që kërkesa do të duhet të përshtatet. Çmimet e larta mund të bëjnë një pjesë të punës. Por racionimi mund të duhet gjithashtu të imponohet për kompanitë e uritura për gaz dhe energji, si prodhuesit e plehrave, qelqit dhe çelikut. Sa drastike janë këto kufij dhe nëse do të përfundojnë duke u shtrirë tek familjet, nga ana tjetër do të varet nga dy faktorë: temperaturat e dimrit në kontinent; dhe shkallën në të cilën Kina rikthehet nga bllokimet e Covid-19 dhe thith më shumë kohë. Evropa deri më tani ka qenë e pafat në luftën e saj energjetike me Rusinë. Nëse do të mbash dritat ndezur deri në pranverë, kjo duhet të ndryshojë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Eurostat/ Në vend janë rritur me 15% nga 2015

Cilat shtete kanë çmimet më të shtrenjta të energjisë elektrike?