MENU
klinika

Analiza/ Dilemat

A e ka arritur OPEC+ kapacitetin maksimal të prodhimit?

30.06.2022 - 17:51

Pakti i prodhimit i OPEC+ i arritur në prill 2020 është caktuar të përfundojë një muaj më herët se sa ishte planifikuar fillimisht, në gusht 2022. Grupi prodhues i naftës, megjithatë, tashmë po përballet me dilemën e tij të radhës—ai është përballur me të që kur anëtari kryesor i aleancës, Rusia , pushtoi Ukrainën në shkurt, duke i çuar çmimet e naftës mbi 100 dollarë për fuçi.

Primi i luftës dhe sanksionet dhe ndalimet për naftën ruse në Perëndim po i mbajnë çmimet aq të larta sa inflacioni në ekonomitë e zhvilluara, përfshirë në Shtetet e Bashkuara, është rritur në nivelin më të lartë të katër dekadave, i nxitur gjithashtu nga rritja e çmimeve të ushqimeve dhe oferta e rinovuar.

Nafta midis 110 dhe 120 dollarë për fuçi është një dhimbje e madhe për konsumatorët dhe çdo politikëbërës, duke përfshirë presidentin e SHBA Joe Biden, ose një grupim vendesh si G7, po i bën thirrje OPEC+ që të rrisë prodhimin.

Dilema e re për OPEC+ është nëse duhet t’i shmanget presionit në rritje dhe të rrisë furnizimin, duke sakrifikuar kështu atë pak kapacitet rezervë të çmuar që ka bota. Përndryshe, grupi mund të qëndrojë në armët e tij, të mbajë të paprekur atë kapacitet rezervë dhe të lërë një ngadalësim ekonomik ose një recesion të zgjidhë problemin në rritje të çmimit të naftës nga ana e kërkesës.

Dilema ishte në krye të mendjeve të analistëve muaj përpara takimit të kësaj jave të grupit OPEC+, i cili pritet të shënojë një rritje të prodhimit prej 648,000 fuçi në ditë për gushtin, siç u vendos në takimin e fillimit të qershorit. Në atë kohë, OPEC+ vendosi të përshpejtojë rritjen e tij mujore të prodhimit të naftës dhe të rishpërndajë rritjen e planifikuar të shtatorit në mënyrë të barabartë gjatë korrikut dhe gushtit, me 648,000 fuçi në ditë rritje në secilin nga dy muajt.

Kështu, zbutja e shkurtimeve prej 9.7 milionë fuçi në ditë që filloi në maj 2020 do të ketë përfunduar në gusht, një muaj më herët se sa ishte planifikuar dy vjet më parë. Faza e fundit e marrëveshjes së OPEC+ nga viti 2020 ka tërhequr më pak vëmendje sesa pyetja e madhe: Çfarë vjen më pas?

Kombet e mëdha konsumuese po bëjnë presion për më shumë furnizim nga OPEC+. Edhe presidenti Biden – i dëshpëruar për të parë lehtësim për shoferët amerikanë përpara zgjedhjeve afatmesme – ka bërë një kthesë kundër Arabisë Saudite dhe pritet që muajin e ardhshëm të vizitojë Mbretërinë. Por çmimet e benzinës në SHBA me 5 dollarë për gallon dhe humbja e një pjese të furnizimit rus kanë bërë që presidenti Biden të rishqyrtojë dhe të takohet me Princin e Kurorës Mohammed bin Salman.

Arabia Saudite, nga ana e saj, ka pak naftë për të kursyer. Objektivi i prodhimit të Mbretërisë për gushtin do të jetë afër 11 milionë fuçi në ditë. Ky është një nivel që arrihet rrallë, dhe jo për një periudhë të qëndrueshme kohore. Prodhimi rekord saudit ishte në prill 2020 në 11.550 milionë fuçi në ditë, sipas burimeve dytësore të OPEC-ut. Por ishte një ngjarje e njëhershme kur Arabia Saudite dhe Rusia u angazhuan në një luftë të shkurtër për pjesën e tregut në mars dhe prill 2020 përpara se të arrinin marrëveshjen për shkurtimet rekord mes bllokimeve globale të lidhura me kovid dhe një përplasjeje të konsumit.

Pra, nuk është e sigurt që sauditët kanë aftësinë për të pompuar 11 milionë fuçi në ditë ose më shumë mbi një bazë të qëndrueshme. Është edhe më pak e sigurt që Mbretëria mund të shfrytëzojë shpejt kapacitetin e prodhimit prej 12.2 milionë fuçi në ditë që pretendon se ka. Askush nuk e ka parë ndonjëherë Arabinë Saudite të prodhojë më shumë se një mesatare prej 11.5 milionë fuçi në ditë për një muaj të tërë.

Analistët besojnë se Mbretëria dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) janë prodhuesit e vetëm me njëfarë kapaciteti të lirë. Në realitet, askush nuk e di vërtet. Në fillim të kësaj jave, presidenti francez Emmanuel Macron i tha Presidentit Biden se prodhimi i naftës në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite është afër kufirit të tyre.

Nigeria, një nga anëtarët e OPEC-ut që po lufton më shumë me pompimin për të synuar në muajt e fundit, thotë gjithashtu se kapaciteti rezervë është i ulët.

“Disa njerëz besojnë se çmimet do të jenë pak më të larta dhe presin që ne të pompojmë pak më shumë, por në këtë moment ka vërtet pak kapacitet shtesë,” tha ministri i naftës i Nigerisë, Timipre Sylva javën e kaluar, siç citohet nga Bloomberg.

Nivelet e ulëta të kapacitetit rezervë në të gjithë OPEC + sugjerojnë se grupi, ose të paktën Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, mund të mos jenë të gatshëm të rrisin prodhimin, edhe nëse janë në gjendje. Me nivele më të larta të prodhimit të paprovuara për një periudhë të gjatë kohore, kapaciteti i lirë do të zhduket dhe bota do të jetë një bllokadë në Libi ose një uragan i madh në Gjirin e Meksikës larg një rritjeje tjetër të madhe të çmimeve të naftës.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Russian Today/ Çfarë po ndodh me Mbretërinë?

Arabia Saudite, prag të humbjes së kontrollit në tregjet e naftës?