MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë e shkakton anafilaksinë?

30.06.2022 - 11:06

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Çfarë e shkakton anafilaksinë?

Mjeku: Anafilaksia zakonisht shkaktohet nga ekspozimi ndaj alergjenit. Gjatë një reagimi normal, trupi juaj prodhon antitrupa për të luftuar alergjenin. Gjatë një reagimi të ashpër, sistemi imunitar mund të bjerë në panik. Kjo çon në anafilaksinë, e cila është shumë e rrezikshme.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN