MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë sëmundje është policitemia vera?

28.06.2022 - 09:46

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti:Çfarë sëmundje është policitemia vera?

Mjeku: Polycytethemia Vera futet tek sëmundjet malinje hematologjike ku ka një rritje ose një  prodhim të tepruar të rruazave të kuqe të gjakut. Është një sëmundje e rrallë. Policitemia  Vera (Polycythemia Vera) futet tek ai grup sëmundjesh që quhen sëmundjet mieloproliferative, në këtë rast dëmtimi është ku prek linjën e selisë së kuqe të eritrociteve.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.