MENU
klinika

Rreziqet

Cilat janë efektet anësore të vitaminave prenatale?

21.06.2022 - 17:37

Shumica e grave që janë ose po përpiqen të mbeten shtatzënë do të bënin gjithçka për të rritur shanset për të pasur një fëmijë të shëndetshëm dhe shtatzëni. Siç ndodh, ka pilula që mund t’i përdorni pikërisht për këtë qëllim: vitamina prenatale.

Mjekët  zakonisht i rekomandojnë ato për gratë që po përpiqen të mbeten shtatzënë, janë tashmë shtatzënë ose janë duke ushqyer me gji. Ata sigurojnë që këta pacientë të marrin sasi të mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve që janë thelbësore për shtatzëninë dhe periudhën pas lindjes.

Ndërsa suplementet nuk janë të rregulluara ose të standardizuara nga FDA, shumica e vitaminave prenatale duken shumë si llojet e tjera të vitaminave me acid folik, hekur dhe jod shtesë. Nga perspektiva e popullsisë, ne nuk mund të sigurojmë që gratë shtatzëna i konsumojnë këto lëndë ushqyese përmes ushqimit në doza të përshtatshme. Për më tepër, tërheqja ndaj ushqimit mund ta bëjnë edhe më të vështirë për shtatzënat që të marrin mikronutrientë të mjaftueshëm nga dieta e tyre.

Ndërsa vitaminat prenatale mund të kapërcejnë boshllëqet ushqyese për të parandaluar mangësitë dhe për të reduktuar rrezikun e lindjes së një fëmije para kohe , me peshë të vogël ose madhësi të vogël për moshën e shtatzënisë, ato mund të shkaktojnë disa efekte negative në disa raste. Çështja është se simptoma si kapsllëku, të përzierat dhe fryrjet mund të vijnë edhe nga vetë shtatzënia, kështu që mud të jetë e vështirë të përcaktohet nëse suplementet janë përgjegjëse. Për fat të mirë, në rastet kur vitaminat prenatale janë fajtorë, ka mënyra për të zbutur shqetësimin.

Efektet anësore të zakonshme të vitaminave prenatale

Edhe në mesin e profesionistëve mjekësorë më me përvojë, nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh midis simptomave të shtatzënisë dhe efekteve anësore të vitaminave para lindjes. Pra, si mund të dalloni se cili është fajtori? Ndërsa shtatzënia përparon, nuk ka ditë që janë të njëjta. Edhe nëse ndaloni marrjen e vitaminës prenatale dhe simptomat largohen, nuk mund të thuhet nëse kjo është për shkak të pilulave ose shtatzënisë.

Megjithatë, vitaminat prenatale mund të kontribuojnë në efektet anësore të mëposhtme në disa raste.

*Kapsllëk

Gjithashtu një efekt anësor i zakonshëm i shtatzënisë, kapsllëku mund të shkaktohet nga hekuri në vitaminat prenatale. Shkaku i vërtetë këtu nuk dihet, por marrja e shtesave të hekurit me agrume që përmbajnë vitaminë C mund të përmirësojë përthithjen dhe potencialisht të zbusë këtë simptomë.

*Nauze

Mikronutrientët shtesë në vitaminat prenatale priren t’i bëjnë pilulat më të mëdha, gjë që mund të shkaktojë të përziera gjatë një përpjekjeje për ti gëlltitur. Disa pilula kanë gjithashtu një erë nxitëse ose prodhohen me konservues që përkeqësojnë këtë simptomë, por vetë mikronutrientët zakonisht nuk janë fajtorë.

*Fryrje

Ndërsa është e vështirë të thuhet nëse raportet e fryrjes janë për shkak të shtatzënisë apo vitaminave para lindjes, disa gra shtatzënë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj acidit yndyror omega-3, acidit dokosaheksaenoik (DHA) ose vajit të peshkut që ndonjëherë gjendet në vitaminat prenatale.

*Gazi

Një tjetër efekt anësor i mundshëm i DHA në vajin e peshkut që mund të shfaqet në vitaminat prenatale është gazi. Kjo mund të shkaktohet nga ajo që keni ngrënë para ose me vitaminat para lindjes.

*Reaksion alergjik

Siklet në bark, të përziera ose të vjella pas marrjes së një suplementi prenatal mund të jenë një shenjë se jeni alergjik ndaj diçkaje në supplement. Ndërsa është e pazakontë të reagosh ndaj mikronutrientëve, fajtori mund të jetë një përbërës i përdorur për të bërë kapsulën ose tabletën, një çështje që nuk është unike për vitaminat para lindjes.

*Lëkurë e thatë ose e kruar

E gjetur në fruta, vezë, qumësht, karrota, patatet e ëmbla dhe pjepër, është e lehtë të konsumosh vitaminë A përmes ushqimit, kështu që mund të mos kesh nevojë aq shumë përmes suplementeve. Njollat e thata dhe kruarjet e lëkurës mund të jenë një shenjë që po merrni shumë vitaminë A.

*Mavijosje

Nëse vëreni se mavijoni më lehtë që nga fillimi i vitaminave para lindjes, mos u shqetësoni. Në varësi të mënyrës se si trupi përpunon vitaminën E ose vitaminën K, të cilat janë të përfshira në reagimin e mpiksjes së gjakut të trupit, ju mund të jeni vërtet më të prirur ndaj mavijosjeve.

Si të menaxhoni efektet anësore?

Mënyra më e lehtë për të anashkaluar efektet anësore të vitaminave para lindjes është të provoni një markë tjetër. Jo çdo vitaminë prenatale është e njëjtë.

Ju gjithashtu mund t’i përgjysmoni pilulat dhe të merrni një gjysmë në mëngjes dhe një gjysmë në mbrëmje, ose – me miratimin e mjekut – të provoni t’i merrni pilulat çdo dy ditë.

Ky opsion  mund të mos jetë i përshtatshëm për gratë që mbajnë binjakë, të cilët mund të kenë nevojë për më shumë lëndë ushqyese të caktuara si acidi folik dhe hekuri.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ato mund të ndikojnë në testet tuaja mjekësore

A merrni suplemente Biotine?