MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Cilat janë simptomat e dëmtimit të shtyllës kurrizore?

30.06.2022 - 11:05

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Cilat janë simptomat e dëmtimit të shtyllës kurrizore?

Mjeku: Për shumë njerëz, një frakturë e shtypjes së shtyllës kurrizore do të dëmtojë më pak ndërsa kocka shërohet. Kjo mund të zgjasë deri në 2 ose 3 muaj. Njerëz të tjerë do të kenë ende dhimbje pas shërimit të frakturës.

Disa njerëz nuk ndjejnë pothuajse asnjë simptomë nga frakturat e kompresimit të shtyllës kurrizore. Çarjet mund të ndodhin aq gradualisht sa dhimbja është relativisht e lehtë ose e padukshme. Për të tjerët, dhimbja mund të kthehet në një dhimbje kronike shpine në zonën e dëmtuar.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga karroca e fëmijës tek rripi i sigurimit…

6 rreziqet për shëndetin e fëmijës tuaj që duhet të dini

Dhimbje dhe ngurtësi në shtyllën kurrizore? Ky mund të jetë shkaku.

Çfarë është Spondiliti Ankilozues?