MENU
klinika

"Do të rregullohet shumë shpejt, por..."

Elon Musk: Fabrikat e reja të Tesla janë ‘duke humbur miliarda dollarë’

23.06.2022 - 10:41

Fabrikat e reja të makinave të Tesla Inc në Teksas dhe Berlin po “humbin miliarda dollarë” ndërsa përpiqen të rrisin prodhimin për shkak të mungesës së baterive dhe çështjeve të portit të Kinës, tha shefi ekzekutiv Elon Musk në një intervistë.

“Të dyja fabrikat e Berlinit dhe Austin janë furra gjigante parash për momentin. Është me të vërtetë si një zhurmë gjigante gjëmuese, e cila është zhurma e parave në zjarr,” tha Musk në një intervistë me Tesla Owners of Silicon Valley, një zyrtar i njohur nga Tesla.

Musk tha se fabrika e Tesla-s në Teksas prodhon një numër “të vogël” makinash për shkak të sfidave në rritjen e prodhimit të baterive të saj të reja “4680” dhe pasi mjetet për të bërë bateritë e saj konvencionale kanë “ngecur në portin në Kinë”. “E gjithë kjo do të rregullohet shumë shpejt, por kërkon shumë vëmendje,” tha ai.

Ai tha se fabrika e tij në Berlin është në një “pozicion pak më të mirë” sepse filloi me përdorimin e baterive tradicionale 2170 për makinat e ndërtuara atje.

Kërkoni të ‘mos falimentoni’

Ai tha se mbylljet e lidhura me COVID-19 në Shangai “ishin shumë, shumë të vështira”. Mbyllja ndikoi në prodhimin e makinave jo vetëm në fabrikën e Tesla-s në Shangai, por edhe në fabrikën e saj në Kaliforni, e cila përdor disa pjesë automjetesh të prodhuara në Kinë, tha ai.

Tesla planifikon të pezullojë shumicën e prodhimit në fabrikën e tij në Shangai në dy javët e para të korrikut për të punuar në një përmirësim për të rritur prodhimin, sipas Reuters.

“Dy vitet e fundit kanë qenë një makth absolut i ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit, njëra pas tjetrës, dhe ne nuk jemi ende jashtë saj”, tha Musk.

Shqetësimi i Teslës, tha ai, është “Si t’i mbajmë në funksion fabrikat në mënyrë që të paguajmë njerëzit dhe të mos falimentojmë?”

Musk tha në fillim të këtij muaji se kishte një “ndjenjë super të keqe” për ekonominë dhe se kompania duhej të shkurtonte stafin me rreth 10% dhe “të ndalonte të gjitha punësimet në mbarë botën”. Në fillim të kësaj jave, ai tha se një shkurtim prej 10% i stafit në Tesla do të ndodhë gjatë tre muajve.

Tesla në fillim të këtij viti filloi prodhimin në fabrikat në Berlin dhe Teksas, të cilat të dyja janë kritike për ambiciet e rritjes së prodhuesit kryesor të makinave elektrike.

Musk tha se priste që Tesla të fillonte prodhimin e kamionëve të saj elektrikë Cybertruck, i cili është vonuar, në mesin e vitit 2023.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ekspertët: Hije dyshimi në sistemin ekonomik global

Dhjetë miliarderë korrin 400 miliard dollarë

Nga Project Syndicate

Financa dixhitale pa kriptovaluta