MENU
klinika

Mësojeni..,

Ky gabim që bëni kur laheni në det mund t’ju kushtojë jetën

30.06.2022 - 10:58

Me siguri, prindërit ju kanë thënë gjithmonë kur keni qenë të vegjël që sa herë të hyni të laheni në det duhet të lagni fillimisht duart, fytyrën dhe qafën ndërsa më pas gjoksin dhe stomakun. Më vonë mund të keni pyetur veten nëse hyrja e papritur në ujë të ftohtë, është vërtet i rrezikshëm për shëndetin tuaj.

Gjegjësisht, shkencëtarët kanë konstatuar se hyrja e papritur në ujë të ftohtë paraqet një tronditje të madhe për organizmin. Hulumtimet kanë treguar se një numër i caktuar i sulmeve në zemër te personat nën moshën 35 vjeç janë të lidhura me këtë zakon të keq.

Pra, as forca fizike nuk mjafton për t’u mbrojtur nga ataku në zemër. Do të ishte më mirë të përgatiteshe vërtet dhe të laget përpara se të zhytesh ose të notosh.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vajzat VIP na e dhanë një ide

Çfarë do të veshim këtë verë në plazh?