MENU
klinika

Analiza

Lufta energjetike e Kremlinit

17.06.2022 - 09:47

Europian Council on Foreign Relations

Vendimi i Rusisë për të ndërprerë furnizimin me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë është një kërcënim i fshehtë për Gjermaninë dhe gjithë Europën. Moska pretendon se masa është një përgjigje ndaj refuzimit të Varshavës dhe Sofjes për të përmbushur kërkesën e Presidentit Vladimir Putin që ata të paguajnë për energjinë ruse në rubla.

Por kërkesa është në kundërshtim me kontratat e Gazprom me Poloninë dhe Bullgarinë. Megjithatë, Polonia dhe Bullgaria janë përgatitur për këtë situatë. Ata do të jenë në gjendje të përballen falë objekteve të tyre të plota të ruajtjes së gazit dhe rrugëve alternative të furnizimit, si dhe mbështetjes që do të marrin nga shtetet e tjera anëtare të BE-së.

Arsyetimi i Moskës për këtë veprim mund të lidhet me panikun që ka ndezur ndërprerja në tregjet e energjisë pasi tregtarët spekulojnë se kush mund të jetë i radhës, raporton abcnews.al.

Ka të ngjarë të jetë projektuar për të ndryshuar llogaritjet e europianëve ndërsa ata konsiderojnë vendosjen e sanksioneve më drastike ndaj Rusisë (përfshirë eksportet e saj të energjisë), me përfitimin e shtuar të ndëshkimit të Polonisë dhe Bullgarisë. Ashtu si kërkesa e Putinit që europianët të paguajnë për importet e energjisë ruse në rubla, ndërprerja duket se synon t’i ndajë ata në qasjen e tyre ndaj Rusisë, veçanërisht në shpejtësinë me të cilën ata shkëputen nga vendi.

Ndalimi i dërgesave të gazit rus në Poloni dhe Bullgari, pra, është një shembull veçanërisht i rëndë i detyrimit ekonomik. Ndërsa kryeqytetet europiane po shqyrtojnë se sa larg mund të shkojnë në sanksionimin e eksporteve ruse të energjisë, Moska po përpiqet të arrijë qëllimet e saj politike duke ndryshuar perceptimet e tyre të kërcënimit.

Ndalimi i të gjitha eksporteve të gazit rus në Gjermani ndoshta do të kishte pasoja të rënda për ekonomitë gjermane dhe europiane. Fabrikat do të duhet të frenojnë prodhimin apo edhe të mbyllen. Ekziston mundësia që disa industri kryesore mund të humbasin përgjithmonë, raporton abcnews.al.

Në fakt, lëvizja do të ishte aq e rëndësishme saqë është e vështirë të vlerësohet gama e plotë e pasojave. Ndërkohë që Moska po përshkallëzon hapur luftën e saj ekonomike në Europë, do të ishte gabim të supozohej se ajo po e bën këtë nga një pozicion fuqie.

Rusia po shkon më tej sesa Bashkimi Sovjetik dikur: ky i fundit mund të kishte përdorur eksportet e energjisë si levë mbi europianët gjatë Luftës së Ftohtë, por u përmbajt nga ky përshkallëzim i rëndë.

Putini tani duket se ndjen se duhet të përdorë levën e tij të funditMegjithatë, rezultati më i mirë për Kremlinin nuk është lufta totale ekonomike, por që kërcënimet e tij e detyrojnë Bashkimin Europian të dobësojë paketën e gjashtë të sanksioneve ndaj Rusisë (e cila ndoshta do të përfshijë masa të reja që synojnë sektorin e saj energjetik).

Megjithëse Putini duket i gatshëm të tolerojë rënien në ekonominë ruse për të arritur qëllimet e tij në Ukrainë, të ardhurat nga eksportet e energjisë janë linja e fundit e madhe ekonomike e Rusisë. Prandaj, përpjekja e re e Rusisë për ashpërsimin ekonomik mund të jetë pjesërisht një bllof – që do të thotë se BE-ja nuk ka nevojë të ndryshojë qasjen e saj ndaj paketës së gjashtë të sanksioneve.

Një ndalim i menjëhershëm i eksporteve ruse të energjisë në Europë nuk ka gjasa të ndryshojë sjelljen e ushtrisë ruse në Ukrainë dhe do të dobësojë ndjeshëm Gjermaninë dhe Europën.

Por lëvizja kundër Polonisë dhe Bullgarisë nuk e ndryshon këtë situatë. Europianët duhet të qëndrojnë të bashkuar dhe të quajnë këtë bllof të Rusisë. Ata duhet të planifikojnë për një situatë në të cilën Moska do të përdorë këtë mundësi të fundit. Putini mund ta bëjë këtë, por, nëse e bën, do të ishte një shenjë dëshpërimi – jo fuqie.

Sa më mirë europianët të jenë të përgatitur për t’ia dalë me këtë skenar, aq më pak ka gjasa që të ndodhë. Pavarësisht se çfarë vendos të bëjë Moska, BE-ja duhet t’i japë fund varësisë së saj energjetike nga Rusia sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të fillojë të sanksionojë eksportet ruse të naftës tani.

Kjo për shkak se palët tani janë në një garë për t’u bërë mjaftueshëm të pavarura për të ushtruar presion ekonomik ndaj kundërshtarit. Putin njoftoi në prill se Rusia duhet të diversifikojë eksportet e saj të energjisë larg Europës dhe drejt Azisë, Afrikës dhe Amerikës Latine.

Qeveria ruse thuhet se do të paraqesë një plan se si ta arrijë këtë deri më 1 qershor. Në vitin 2021 Rusia përbënte rreth 27 për qind të importeve të naftës të BE-së dhe më shumë se 40 për qind të konsumit të saj total të gazit. OECD Europe përbën rreth 60 për qind të eksporteve të naftës të Rusisë, ndërsa Kina 20 për qind – shumë më tepër se çdo vend tjetër aziatik.

Kina po kërkon të bëhet më pak e varur nga furnizuesit perëndimorë si Australia dhe Shtetet e Bashkuara për importet e saj të gazit.

Megjithatë, Rusia ka akses në infrastrukturë shumë më të mirë për eksportimin e energjisë në Europë sesa në Azi. Dhe sanksionet perëndimore mund të pengojnë përpjekjet e saj për të zgjeruar projektet e saj LNG.

E gjithë kjo do të thotë se pozicioni i deklaruar i Rusisë në tregjet aziatike ka të ngjarë të jetë një proces i paparashikueshëm që do të zgjasë disa vite. Sanksionet mbi anijet ruse dhe sigurimet detare gjithashtu do ta komplikojnë këtë opsion, raporton abcnews.al.

Ndërkohë, përpjekjet e BE-së për t’i dhënë fund varësisë së saj energjetike nga Rusia do të kufizohen nga furnizimi global dhe koha që duhet për të ndërtuar infrastrukturën e re. Presioni politik për të ndaluar blerjen e naftës dhe gazit nga Rusia po rritet në BE, por blloku nuk ka arritur ende një konsensus se si ta arrijë këtë.

Nëse Kina dhe India do të rrisnin ndjeshëm importet e tyre të naftës dhe gazit rus, Europa do të duhej të reagonte duke u bërë presion diplomatik dhe, më tej, duke vendosur sanksione shtesë por kjo nuk do të ishte në interes të BE-së.

Kina, apo India.

Udhëtimi i Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në Delhi më 24 mars dhe njoftimi i fundit i një Këshilli të Tregtisë dhe Teknologjisë BE-Indi tregojnë se Europa po përpiqet të angazhohet në një bashkëpunim të gjerë strategjik me Indinë.

Kjo përfshin bashkëpunimin për energjinë e rinovueshme – e cila mund të forcojë sigurinë energjetike të BE-së duke reduktuar varësinë e saj nga importet e karburanteve fosile. BE-ja ka filluar të ndërtojë arkitekturën e saj të sigurisë ekonomike. Rusia tani po zhvillon një luftë energjetike kundër Europës.

Vështirë se mund të ketë një kujtesë më të fortë se sa e rëndësishme është që Europa të bëjë përparim të shpejtë në sigurinë ekonomike.