MENU
klinika

Demokati i Gjirokastrës

Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare, aktori i mirënjohur

05.06.2022 - 12:33

         Ndërron jetë një prej aktorëve më të mirë të teatrit të Gjirokastrës, Drini Hila.

Ka qenë një vdekje e papritur, e aktorit të dhjetëra roleve në teatrin profesionist të Gjirokastrës dhe një prej themeluesve të këtij institucioni.

Njëkohësisht, Drini Hila do të mbahet mend si interpretues brilant, i mjaft roleve në filmat shqiptarë të para viteve ’90, si “Njeriu me top”, “Dritat e qytezës”, “Pranverë në Gjirokastër”, “Skëterre ’43”, “Ballkan Bazar” etj.

Ndërsa në teatër, është autor i dhjetëra roleve, duke qenë gjithashtu pjesë e trupave të aktorëve në shumë filma artistikë të Kinostudios “Shqipëria e Re”.

Drini Hila ndërroi jetë në moshën 72-vjeçare.

Aktori Drini Hila, me përfundimin e studimeve në Institutin e lartë të Arteve, në Tiranë, për vite me radhë ka qenë pjesë e pandarë e teatrit profesionist të qytetit të Gjirokastrës, ku ka luajtur në shumë drama dhe komedi.

Drini Hila, ka qenë themelues i Partisë Demokratike, në Gjirokastër, në vitin 1991.