MENU
klinika

Nga The Washington Post

Pse po e “tradhton” Evropën, Amerika?

23.06.2022 - 08:30

Teksa administrata Biden përpiqet të gjejë mënyra për të ulur çmimet në rritje të gazit, disa ide të vjetra po marrin jetë në debatin publik dhe brenda Shtëpisë së Bardhë.

I fundit është një propozim për të ndaluar ose kufizuar eksportet e naftës amerikane, gjë që nuk do ta rregullonte problemin dhe me shumë gjasa do të dëmtonte aleatët tanë evropianë, ndërkohë që do t’i jepte një fitim të papritur financiar presidentit rus Vladimir Putin.

Më 16 qershor, Bloomberg News raportoi se Shtëpia e Bardhë po shqyrton kufizimin e eksporteve amerikane të benzinës dhe karburantit dizel. Këshilli Ekonomik Kombëtar i Shtëpisë së Bardhë tashmë ka eksploruar justifikime ligjore për kufizimin e eksporteve, thuhet në raport, sepse presidenti nuk ka autoritet të qartë për të bërë këtë lëvizje të paprecedentë.

Të nesërmen, Rep. Ro Khanna (D-Kalifornia) bëri thirrje publikisht për një ndalim të plotë të eksporteve të naftës amerikane, duke ringjallur një ide që ai dhe demokratë të tjerë kishin mbrojtur për vjeshtën e kaluar, kur çmimet e gazit filluan të rriteshin.

Në atë kohë, CNN raportoi se shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Ron Klain, kishte sugjeruar gjithashtu ndalimin e eksporteve të naftës për të ulur çmimet e gazit.

“Pse po dërgojmë më shumë naftë në vendet e tjera kur kemi një problem këtu me furnizimin?” tha Khanna në CNBC. “Ne mund ta ndalonim tani dhe do të ulte në mënyrë dramatike çmimet e gazit.”

A worker overlooks the low-temperature isomerization unit at the Novokuibyshevsk oil refinery plant, operated by Rosneft PJSC, in Novokuibyshevsk, Samara region, Russia, on Dec. 22, 2016.

Në dhjetor, Sekretarja e Energjisë, Jennifer Granholm tha se ndalimi i eksporteve të naftës së papërpunuar ishte “jashtë tryezës”.

E pyetur për këtë muajin e kaluar, Granholm ndryshoi mesazhin e saj dhe tha se asgjë nuk ishte jashtë tryezës.

Prodhuesit dhe eksportuesit e naftës theksojnë se demokratët progresivë janë përpjekur pa sukses për vite të tëra për të ndryshuar vendimin e administratës Obama të vitit 2015 për të hequr ndalimin e eksporteve nga SHBA.

Megjithatë, në krizën aktuale, administrata e Biden dhe demokratët kanë ngecur mes këtij prioriteti dhe realitetit që pushtimi i Ukrainës nga Putini i ka bërë eksportet e naftës një instrument vendimtar të politikës së jashtme.

Rusia tani po ndërpret furnizimin me gaz për vendet evropiane si ndëshkim për ndihmën ndaj Ukrainës.

Administrata Biden u ka premtuar aleatëve evropianë se do t’i ndihmojë ata të reduktojnë përdorimin e energjisë nga Putini si armë duke rritur furnizimet e SHBA. Nëse Shtëpia e Bardhë do të ndalonte apo edhe do të kufizonte eksportet, kjo do të zvogëlonte sasinë e naftës të disponueshme në tregjet botërore, duke i lënë aleatët në baltë dhe duke rritur çmimet.

Dhe kjo, nga ana tjetër, do të nënkuptonte më shumë fitime në arkat e Putinit – të cilat tashmë po mbushen, pavarësisht sanksioneve, për shkak të rritjes së çmimeve të naftës dhe gazit në mbarë botën.

“Do të ishte një goditje e fortë për aleatët tanë dhe do të ishte një dhuratë për Putinin”, tha Bob McNally, president i Rapidan Energy Group dhe një këshilltar për energjinë në administratën e George W. Bush.

Edhe nëse kufizimi i eksportit do të zbatohej vetëm për produktet e rafinuara si benzina, karburanti i avionit dhe karburanti dizel, çdo përfitim për konsumatorët amerikanë do të ishte i vogël dhe i përkohshëm, tha McNally.

Vendet evropiane, të cilat tashmë janë të lodhura nga kostoja e heqjes së naftës ruse, mund të braktisin fushatën e presionit të udhëhequr nga SHBA. Vendosja e kufijve në eksportet e naftës ka të ngjarë të çojë në mungesa masive të furnizimit globalisht dhe të dëmtojë besueshmërinë e Shteteve të Bashkuara si një furnizues i besueshëm, sipas një raporti kërkimor të 21 qershorit nga Credit Suisse.

“Kjo do të kishte një ndikim më të madh në furnizimin global të produkteve sesa pushtimi rus i Ukrainës”, thuhej në raport.

Në intervistën e tij në CNBC, Khanna sugjeroi që aleatët evropianë mund të përjashtohen nga çdo ndalim.

Një problem tjetër është se rafineritë amerikane varen nga produktet e papërpunuara nga jashtë, ndërsa produktet e naftës së papërpunuar të SHBA-së shpesh rafinohen vetëm jashtë shtetit.

Ndërhyrja me këto marrëveshje të ndërlikuara ka të ngjarë të rezultojë në ndërprerje të mëdha.

Në terma afatgjatë, qëllimi për të kaluar nga nafta në burimet e rinovueshme të energjisë është i mirë. Por në terma afatshkurtër, realiteti është se nuk ka asnjë mënyrë për të ulur shumë shpejt çmimet e gazit – madje as duke iu lutur Arabisë Saudite të rrisë prodhimin.

Gjëja më e mirë që mund të bëjë administrata Biden është të jetë e sinqertë për këtë me popullin amerikan dhe të vazhdojë të punojë për të rritur të gjitha llojet e prodhimit vendas të energjisë, duke iu përmbajtur angazhimeve të SHBA-së për eksport jashtë vendit.

Jemi në një luftë energjetike me Rusinë dhe luftërat kanë kosto. Por kjo është një luftë që nuk mund ta lejojmë ta humbim.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al