MENU
klinika

"Financial Times"/ Pretendimi i Putin

“Rusia i ka përballuar sanksionet më mirë se Evropa”

19.06.2022 - 13:06

Vladimir Putin pohoi se vendi i tij kishte përballuar sanksionet më të këqija të vendosura nga SHBA dhe Evropa, pasi presidenti rus u zotua të arrinte qëllimet e agresionit të saj ushtarak ndaj Ukrainës.

Putin tha në një konferencë biznesi në Shën Petersburg se “parashikimet e zymta për të ardhmen e ekonomisë ruse nuk u realizuan” dhe se sanksionet kishin goditur më shumë bizneset evropiane – një pretendim që nuk mbështetet nga vlerësimet e publikuara deri më tani.

“Blitzkrieg ekonomik. . . kurrë nuk kishte asnjë shans për sukses”, tha ai. “Armatimi i sanksioneve është një thikë me dy tehe. . . Vendet evropiane i dhanë vetëm një goditje të rëndë ekonomisë së tyre”.

Që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në fund të shkurtit, vendet perëndimore kanë vendosur sanksione të cilat kanë ngrirë 300 miliardë dollarë të rezervave valutore të Rusisë, kanë shkëputur kompanitë e saj nga tregjet globale dhe kanë ndërprerë zinxhirët e saj të furnizimit.

Putin ishte i bindur se Rusia do të arrinte qëllimet e saj ushtarake, duke treguar se mund të aneksonte territoret e pushtuara ose zonat separatiste të mbështetura nga Moska në rajonin lindor të Donbasit. “Ne do të mbrojmë interesat e njerëzve për hir të të cilëve djemtë tanë po luftojnë, po plagosen dhe po vdesin”, tha Putin. “Nuk ka rrugë tjetër. Përndryshe për çfarë janë viktimat?”

Autoritetet separatiste të mbështetura nga Moska në Donbas, udhëheqësit e të cilëve morën pjesë në konferencë, dhe zyrtarët që Kremlini ka caktuar për të drejtuar zonat jugore të Ukrainës, kanë thënë se duan të bëhen pjesë e Rusisë. Putin tha se Rusia do të “respektojë çdo zgjedhje që ata bëjnë”. Ai theksoi se e sheh të gjithë ish-Bashkimin Sovjetik si “Rusi historike”.

Megjithëse ai pretendoi se SHBA-ja kishte provokuar luftën duke e kthyer Ukrainën në një “mbrojtje anti-ruse”, Putin tha se Moska nuk kishte asnjë kundërshtim ndaj përpjekjeve të Kievit për t’u bashkuar me BE-në, sepse nuk ishte një aleancë ushtarake. Komisioni Evropian bëri thirrje të premten që Ukraina të bëhet një kandidat zyrtar për t’u bashkuar me bllokun.

Komentet e Putinit se Rusia është përballur me një goditje më të vogël se ekonomitë evropiane kundërshtojnë parashikimet e organizatave ndërkombëtare.

Eurostat, byroja e statistikave e komisionit, nuk do të publikojë shifrat e rritjes për tremujorin e dytë, i cili do të mbulojë pjesën më të madhe të periudhës pas pushtimit të Rusisë, deri në fund të korrikut.

Por rritja e çmimeve të naftës dhe gazit ka ulur ndjeshëm vlerësimet. OECD kohët e fundit uli parashikimin e saj për zgjerimin e eurozonës këtë vit nga 4.3 për qind që kishte vlerësuar në dhjetor në 2.6 për qind dhe nga 2.5 për qind në 1.6 për qind për vitin 2023.

Për Rusinë, uljet ishin shumë më të pjerrëta. Ekonomia e saj pritet të tkurret 10 për qind këtë vit, sipas OECD, një ulje nga 1.9 për qind e rritjes së parashikuar në dhjetor. Projeksioni për vitin 2023 u ul nga 1.6 për qind rritje në një tkurrje prej 4.1 për qind.

Putin tha se Rusia kishte marrë nën kontroll inflacionin në 17.6 për qind dhe u mburr se ishte nën nivelet në disa vende evropiane. Kjo është e vërtetë vetëm për Estoninë dhe Lituaninë, ku çmimet e energjisë janë rritur pasi vendet balltike u zhvendosën për të ndërprerë furnizimet me energjinë ruse me fillimin e luftës. Mesatarja e eurozonës është, në 8.1 për qind, më pak se gjysma e normës ruse.

Bankat qendrore perëndimore kanë fajësuar konfliktin për përkeqësimin e presioneve inflacioniste duke shkaktuar rritje të mprehta të kostos së energjisë dhe ushqimit. Putin e hodhi poshtë pretendimin, duke thënë se perëndimi po e përdorte konfliktin si “një mjet shpëtimi për të fajësuar Rusinë për gabimet e veta”. Vendet perëndimore po paguanin çmimin e viteve të politikës monetare ultra të lirshme dhe niveleve të larta të borxhit të qeverisë, tha ai.

Ai akuzoi BE-në, partneri tregtar më i madh historik i Rusisë, për përkulje ndaj presionit të SHBA. “BE ka humbur sovranitetin e saj politik. Elitat e saj po kërcejnë me melodinë e dikujt tjetër, duke dëmtuar popullsinë e tyre. Interesat reale të evropianëve dhe bizneseve evropiane janë injoruar totalisht dhe janë lënë mënjanë”, tha Putin.

Ndërsa Putin minimizoi dëmin ekonomik të shkaktuar nga sanksionet, zyrtarët ekonomikë rusë të pranishëm ishin dukshëm të tronditur. Herman Gref, shefi ekzekutiv i huadhënësit shtetëror Sberbank dhe një i besuar prej kohësh i Putinit, tha se modeli ekonomik i drejtuar nga eksporti tani ishte “helm” sepse e bën rublën shumë të fortë kundrejt dollarit.

Putin hodhi poshtë gjithashtu akuzat perëndimore se Rusia ka përkeqësuar mungesën globale të ushqimit duke bllokuar portet e Ukrainës në Detin e Zi dhe duke parandaluar eksportet e saj të drithit.

Në vend të kësaj, ai tha se sanksionet kishin kufizuar eksportet e grurit të Rusisë. “Uria në vendet më të varfra do të jetë në ndërgjegjen e administratës amerikane dhe të eurokratëve”, tha Putin.

Sanksionet, të cilat kanë fshirë miliona dollarë nga pasuria e rusëve të pasur, kishin justifikuar paralajmërimet e tij se oligarkët dhe drejtuesit rusë po merrnin shumë rreziqe duke rrëmbyer asetet në perëndim. “Suksesi i vërtetë është i mundur vetëm kur e lidhni të ardhmen tuaj dhe të ardhmen e fëmijëve tuaj me atdheun,” tha ai.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

Çfarë sjell ligji i ri për tatimin mbi të ardhurat

Qeveria tërhiqet nga strategjia që parashikonte rritje taksash

Po e përdor organizata energjinë si armë

OPEC vendos të ulë kuotat e prodhimit të naftës

Deutsche Welle/ Paketa e re e sanksioneve

BE pranon kufirin e çmimit të naftës ruse

"Viti 2023 do jetë edhe më i vështirë"

Balluku publikon vendimet e grupit të punës