MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

“Sy të kuq”, llojet, simptomat dhe si mund ta parandalojmë

12.06.2022 - 10:37

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Syri i kuq, llojet, simptomat dhe si mund ta parandalojmë?

Mjeku: Syri rozë (konjuktiviti) është një inflamacion ose infeksion i membranës transparente (konjuktivës) që mbulon qepallën dhe mbulon pjesën e bardhë të kokës së syrit. Kur enët e vogla të gjakut në konjuktivë bëhen të përflakur, ato janë më të dukshme. Kjo është ajo që bën që të bardhët e syve tuaj të duken të kuqërremta ose rozë.

Syri rozë shkaktohet zakonisht nga një infeksion bakterial ose viral, një reaksion alergjik.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të syve rozë, por shumë lloje mund të duken të ngjashme. Shpesh është e vështirë të dihet se çfarë e shkakton syrin rozë pa parë një ofrues të kujdesit shëndetësor.

Disa nga simptomat kryesore të syrit rozë përfshijnë:

Korja rreth syrit;

Pamje e turbullt;

Sytë që digjen;

Ndjeshmëri ndaj dritës;

Sytë që kruhen;

Dhimbje në sy;

Syri rozë zakonisht largohet pas një ose dy javësh. Nëse zgjat më shumë se kaq, është koha për t’u konultuar me mjekun tuaj.

Disa nga infeksionet e syrit rozë janë:

Konjuktiviti bakterial shkaktohet nga një infeksion bakterial.

Disa simptoma të konjuktivitit bakterial përfshijnë:

Sy të skuqur;

Pamundësia për të vendosur një lente kontakti në syrin e infektuar;

Irritim;

Lotim i shpeshtë nga syri;

Korja rreth syrit;

Shikimi i paqartë ose i luhatshëm;

Trajtimi për konjuktivitin bakterial zakonisht përfshin një pikë antibiotike ose pomadë për sy.

Mjeku okulist mund të diskutojë gjithashtu mënyrat për të shmangur përhapjen e konjuktivitit bakterial sepse mund të jetë ngjitës.

Konjuktiviti viral

Viruset shkaktojnë konjuktivitin viral. Kjo mund të përfshijë të njëjtat viruse që shkaktojnë ftohjen e zakonshme dhe COVID-19.

Simptomat e konjuktivitit viral:

Shikim i turbullt;

Simptomat e një ftohjeje;

Një ngjyrë rozë më e errët në sy në vend të së kuqes;

Ndjeshmëria ndaj dritës;

Konjuktiviti viral është ngjitës. Shumica e rasteve të konjuktivitit viral largohen vetë pas një deri në dy javë. Këto infeksione gjithashtu mund të jenë më të dhimbshme se llojet e tjera të konjuktivitit viral.

Konjuktiviti alergjik

Alergjenët si poleni dhe pluhuri mund të shkaktojnë konjuktivit alergjik, i njohur gjithashtu si alergji të syve ose alergji okulare.

Simptomat e konjuktivitit alergjik përfshijnë:

Sytë që kruhen;

Simptomat e hundës si rrjedhja e hundës ose e mbytur: Megjithatë, konjuktiviti alergjik gjithashtu mund të ndodhë vetë, pa simptoma të hundës.

Qepallat e fryra;

Sytë e fryrë;

Sy të përlotur;

Konjuktiviti papilar gjigant

Zakonisht, pjesa e brendshme e qepallës suaj është e lëmuar. Me konjuktivitin gjigant papilar, pjesa e brendshme e qepallës suaj bëhet e kuqe dhe e irrituar. Kjo gjendje shpesh shoqërohet me mbajtjen e lenteve të kontaktit (edhe nëse keni mbajtur lente për shumë vite) ose alergji kronike të syve.

Simptomat e konjuktivitit gjigant papilar përfshijnë:

Sytë e kuq, kruarje dhe dhimbje;

Qepallat e fryra;

Ndjenja e diçkaje të ngecur në sy;

Trajtimet për konjuktivitin gjigant papilar përfshijnë mospërdorimin e lenteve të kontaktit për disa javë për t’i dhënë syrit tuaj kohë për t’u shëruar. Ju gjithashtu mund të merrni pika për sy për të ndihmuar në uljen e skuqjes ose ënjtjes.

Kur duhet të konsultoheni më mjekun tuaj për problemet me sytë:

Disa lloje të konjuktivitit largohen vetë. Llojet e tjera të konjuktivitit duhet të vlerësohen nga një mjek okulist.

Vendosni një takim nëse keni:

Shumë rrjedhje nga syri juaj;

Pamje e turbullt ose pakësuar;

Dhimbje në sy;

Ndjenja e diçkaje që ju ka ngecur në sy;

Ndjeshmëria ndaj dritës;

Shumë shkaqe të syrit rozë nuk janë serioze. Megjithatë, probleme të tilla si infeksionet me herpes mund të kërcënojnë shikimin tuaj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek kur keni shenja të syrit rozë.

Parandalimi

Nuk është gjithmonë e mundur të parandaloni simptomat e syrit rozë, por ka disa gjëra që mund të bëni për të pakësuar mundësinë e shfaqjes së tij:

Mundohuni të mos prekni sytë. Nëse duhet (si për vendosjen ose nxjerrjen e lenteve të kontaktit), lani gjithmonë duart fillimisht me sapun dhe ujë të ngrohtë.
Lani duart përpara se të prekni lentet e kontaktit për t’i vendosur ato.
Mos i përdorni lentet e kontaktit me duar të lagura dhe mos bëni dush ose not me lentet e kontaktit.
Ndryshoni lentet e kontaktit të disponueshme sipas çdo udhëzimi nga okulisti juaj. Përdorni vetëm zgjidhje sterile të lenteve të kontaktit, jo ujë.
Shmangni ndarjen e çarçafëve, peshqirëve ose sendeve të tjera të kujdesit personal nëse jeni rreth dikujt me sy rozë virale ose bakteriale. Këto lloje të syve rozë janë ngjitëse.
Nëse keni pasur një formë ngjitëse të syrit rozë, lani çarçafët, këllëfët e jastëkëve dhe çdo peshqir duke përdorur ujë të nxehtë dhe detergjent. Larja mund t’ju ndihmojë të shmangni riinfektimin.
Hidhni çdo grim për sytë që keni përdorur para fillimit të infeksionit.
Nëse keni alergji që shkaktojnë simptoma të syve, përdorni ilaçe alergjie sipas nevojës dhe përpiquni të shmangni alergjenët që shkaktojnë simptomat tuaja.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.