MENU
klinika

Analiza nga "The Economist"

Ushqimi dhe energjia, po nxisin trazirat globale

27.06.2022 - 16:35

“Paratë nuk kishin më asnjë vlerë në Stamboll”, vajton rrëfimtari i romanit “Quhem Red”, i Orhan Pamuk, i vendosur në shekullin e 16-të. “Furrat që dikur shisnin bukë të mëdha për një monedhë argjendi, tani pjekin bukë gjysmën e madhësisë për të njëjtin çmim.” Nënexhiku mbretëror po zvogëlonte me dinakëri sasinë e argjendit në çdo monedhë. Kur jeniçerët (një forcë ushtarake elitare) zbuluan se pagat e tyre ishin ulur, “ata u ngritën, duke rrethuar pallatin e Sulltanit tonë sikur të ishte një kështjellë armike”.

Inflacioni galopant godet sërish sot Turqinë. Zyrtarisht është 73%, por të gjithë dyshojnë se është më e lartë. Pamuk, një laureat i Nobelit për letërsinë, thotë se “nuk ka parë kurrë një rritje kaq dramatike të çmimeve”. Ai nuk bën asnjë parashikim se cilat mund të jenë pasojat politike. Të kritikosh sulltanin modern të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, do të ishte e rrezikshme. Por nga banesa e tij e mbushur me libra me pamje nga Bosfori, Pamuk vëren se bashkatdhetarët e tij po reagojnë me “tronditje, habi dhe zemërim”.

Një vizitë në një treg rruge sugjeron që romancieri ka të drejtë. Një shitës i gjetheve të hardhisë ankohet se i është dashur të trefishojë çmimet e tij që nga viti i kaluar. “Njerëzit blinin 5 kg në të njëjtën kohë dhe i linin për dimër. Tani ata mund të përballojnë vetëm 300 g.” Një gjysh ankohet se i është gërryer aq shumë pensioni sa nuk ka ngrënë mish këtë vit.

“Qeveria është përgjegjëse, kush tjetër?” ai thote. Ai votoi për partinë e zotit Erdogan në zgjedhjet më të fundit, në 2019, por nuk do ta bëjë më. “Zgjidhja është ndryshimi i qeverisë”, thotë shitësi i gjetheve të hardhisë. “Dua të largohem nga vendi,” thotë vëllai i tij më i vogël. “Unë do të pastroj tualetet në Evropë nëse duhet.”

Në të gjithë botën, inflacioni po shtyp standardet e jetesës, po ngjall zemërim dhe po nxit trazira. Pushtimi i Vladimir Putin i Ukrainës ka rritur çmimet e ushqimeve dhe karburanteve. Shumë qeveri do të donin të qetësonin goditjen. Por, pasi kanë marrë shumë hua gjatë pandemisë dhe me normat e interesit në rritje, shumë nuk janë në gjendje ta bëjnë këtë. E gjithë kjo po përkeqëson tensionet para-ekzistuese në shumë vende dhe po i bën trazirat më të mundshme, thotë Steve Killelea i Institutit për Ekonominë dhe Paqen (iep), një institut australian.

Parashikuesi më i fortë i paqëndrueshmërisë në të ardhmen është paqëndrueshmëria e së shkuarës, gjen një punim i ardhshëm nga Sandile Hlatshwayo dhe Chris Redl i FMN. Historikisht, probabiliteti që një vend të përjetojë trazira të rënda sociale në një muaj të caktuar është vetëm 1%, por kjo katërfishohet nëse e ka pësuar brenda gjashtë muajve të mëparshëm dhe dyfishohet nëse një vend fqinj e ka përjetuar atë, llogarisin ata. Protestuesit kanë më shumë gjasa të dalin në rrugë nëse mendojnë se të tjerët do t’u bashkohen atyre.

Ky është një lajm i keq, pasi trazirat po ndërtohen prej vitesh. IEP llogarit se 84 vende janë bërë më pak paqësore që nga viti 2008; vetëm 77 janë përmirësuar. Masa e saj e protestave të dhunshme është rritur me 50% gjatë së njëjtës periudhë. Duke përdorur një metodë tjetër – duke numëruar përmendjet në media të fjalëve të lidhura me trazirat në 130 vende – FMN vlerësoi në maj se trazirat sociale ishin afër nivelit më të lartë që nga fillimi i pandemisë.

The Economist ka ndërtuar një model statistikor për të vlerësuar marrëdhënien midis inflacionit të çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve dhe trazirave. Ne kemi përdorur të dhëna nga acled, një projekt kërkimor global, mbi “ngjarjet e trazirave” (d.m.th. protesta masive, dhunë politike dhe trazira) që nga viti 1997. Ne zbuluam se rritja e çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve ishte një shenjë e fortë e paqëndrueshmërisë politike, edhe kur kontrollohej për demografinë dhe ndryshimet në PBB.

Gjetëm edhe shkak për alarm për muajt e ardhshëm. Shpenzimet për importet e ushqimeve dhe karburanteve pritet të rriten, veçanërisht në vendet e varfra. Borxhet e vendeve të varfra janë rritur gjithashtu. Vendi mesatar me të ardhura të ulëta ka një raport të borxhit publik ndaj PBB-së prej 69.9%, vlerëson FMN. Kjo, gjithashtu, pritet të rritet dhe të kapërcejë mesataren (e paponderuar) për vendet e pasura këtë vit. Meqenëse vendet e varfra zakonisht duhet të paguajnë norma interesi shumë më të larta, shumë nga borxhet e tyre duken të paqëndrueshme. FMN thotë se 41 vende, shtëpia e 7% të popullsisë së botës, janë në rrezik të lartë të “shqetësimit të borxhit”. Disa, si Laosi, janë në prag të falimentimit. Modeli ynë sugjeron që shumë vende do të shohin një dyfishim të numrit të “ngjarjeve të trazirave” në vitin e ardhshëm (shih hartën).

Vendet që ishin të pasigurta më parë mund të anohen nga skaji. Në Turqi, për shembull, ndërprerja e importeve të ushqimit dhe karburantit nga Ukraina dhe Rusia i shton dëmit që po shkaktohet tashmë nga politika monetare e turpshme. Erdogan beson se normat e larta të interesit shkaktojnë inflacion, në vend që ta frenojnë atë. Kështu që ai ka urdhëruar uljen e tarifave edhe pse çmimet kanë dalë jashtë kontrollit.

Për të mbrojtur lirën turke, Erdogan që nga fundi i vitit 2021 u ka bërë thirrje njerëzve që t’i vendosin paratë e tyre në llogari të posaçme të mbrojtura nga amortizimi. Shteti premton të bëjë diferencën nëse këto depozita humbasin vlerën kundrejt dollarit, siç ka bërë. Lira tashmë ka rënë me gati 25% këtë vit. Nuk është çudi që mbi 960 miliardë lira (55 miliardë dollarë, ose 7% e PBB-së) janë depozituar në llogari në gjashtë muaj, duke krijuar një detyrim të madh për qeverinë.

“Është dinamit nën sistem,” thotë Garo Paylan, një deputet i opozitës. Ndoshta do të shpërthejë përpara zgjedhjeve të ardhshme, që janë një vit larg. Zoti Erdogan pritet të humbasë nëse nuk bën diçka drastike, kështu që ai mund të bëjë diçka drastike. Ai mund të nisë një luftë të re në Siri kundër pkk-së (një grup kurd që qeveria e quan terroristë) ose të ndalojë kundërshtarët e tij më të fortë nga politika, spekulon Behlul Ozkan nga Universiteti Marmara. Shkurtimisht, kriza ekonomike mund ta çojë Turqinë të dëbojë një njeri të fortë të çrregullt, i cili ka sunduar për gati dy dekada – ose njeriu i fortë mund të mbyt atë që ka mbetur nga demokracia turke. Qetësia duket skenari më pak i mundshëm.

Vend pas vendi, stuhia ekonomike globale ka përkeqësuar problemet themelore. Merrni Pakistanin, ku standardet e ndrydhura të jetesës ndihmojnë për të shpjeguar pse në prill parlamenti rrëzoi kryeministrin, Imran Khan, me një tundje nga ushtria. Që atëherë ai ka udhëhequr tubime masive për të rikthyer punën e tij. Në Indi, trazirat shpërthyen mbi një plan për të reduktuar numrin e vendeve të punës për jetën në ushtri. (Kur kohët janë të vështira, njerëzit dëshirojnë veçanërisht sigurinë e punës.)

Sri Lanka jep një shije se sa shpejt gjërat mund të dalin jashtë kontrollit. Presidenti Gotabaya Rajapaksa ndaloi agrokimikatet vitin e kaluar dhe u tha fermerëve që në vend të tyre të përdornin produkte organike. Të korrat u zhytën. Gjashtë muaj më vonë ai hoqi ndalimin, por deri atëherë, falë politikave të tjera të rreme, kishte shumë pak valutë të fortë për të importuar mjaftueshëm pleh kimik. Korrja e radhës parashikohet të jetë e mjerueshme. Sri Lanka ka nevojë për ushqim dhe karburant, por nuk ka mundësi t’i importojë ato.

Më 9 maj, protestuesit u përleshën me një tubim pro-qeveritar. Ata i shtynë autobusët në liqene ose u vunë flakën. Ata sulmuan përkrahësit e qeverisë me shtylla. Ata dogjën shtëpitë e politikanëve dhe shkatërruan një muze kushtuar familjes Rajapaksa. Trupat shpërndanë protestuesit që hynë në rezidencën e kryeministrit. Presidenti u përpoq të qetësonte turmat duke shtyrë jashtë kryeministrin (vëllanë e tij).

Por njerëzit janë ende të zemëruar. Raftet e dyqaneve janë bosh, madje edhe për gjërat elementare, dhe njerëzit qëndrojnë në radhë për orë të tëra për benzinë. Shkollat ​​dhe zyrat qeveritare janë mbyllur përkohësisht. Qeveria ka dështuar në borxhet e saj. Zyrtarët e FMN-së mbërritën në Kolombo, kryeqytet, më 20 qershor për të diskutuar një ndihmë.

Duke parashikuar trazira
Askush nuk mund të jetë i sigurt se cili vend apo rajon do të shpërthejë më pas. Zoti Killelea shqetësohet për Sahelin, i cili ka parë pesë grusht shteti në dy vitet e fundit. Të tjerë tregojnë për Kazakistanin, ku qeveria thirri trupat ruse për të ndihmuar në shtypjen e trazirave civile në janar, ose Kirgistanin, i cili mbështetet në grurin dhe remitancat nga Rusia dhe që ka rrëzuar tre presidentë që nga viti 2005.

Një vend me pothuajse të gjithë paralajmëruesit e kërdisë është Tunizia. Ka një histori trazirash. Pothuajse 12 vjet më parë, një shitës frutash tunizian, Muhammad Bouazizi, i vuri flakën vetes pasi policia vazhdoi ta tundte. Vdekja e tij nisi pranverën arabe, një valë protestash që përfshiu Lindjen e Mesme dhe rrëzoi katër presidentë. Revolucioni demokratik i Tunizisë fillimisht shkoi mirë. Por vitin e kaluar presidenti, Kais Saied, mori pushtetet autokratike. Rënia e standardeve të jetesës e ka kthyer vendin edhe një herë në një fuçi baruti.

Gjysma e popullsisë është nën 30 vjeç dhe një e treta e të rinjve janë të papunë. Në lagjet e varfra përreth kryeqytetit Tunis, ata enden në cepat e rrugëve, duke pirë duhan dhe vuajnë nga dhimbjet e barkut. “Të rinjtë këtu nuk kanë asgjë për të humbur. Ata do të bashkohen me një trazirë vetëm për një shans për të vjedhur telefona dhe për të grabitur dyqanet,” thotë Muhammad, një 23-vjeçar që shet tenxhere në rrugë.

“Unë jam gjithmonë i zemëruar, nga fillimi i ditës deri në fund,” thotë Meher el Horchem, e cila punon në një kafene në Goubellat, një qytet i vogël. Biznesi është ulur 70-80% në muajt e fundit, ai mendon: “Askush nuk mund të përballojë të dalë jashtë.” Ai tund në ajër një kartëmonedhë prej 20 dinarësh (6,40 dollarë). Është paga e ditës së tij. “Ti hyn në një dyqan me këtë dhe del pa asgjë,” ankohet ai.

Ai është rreth të 30-ave dhe jeton me prindërit e tij. “Sigurisht që dua të martohem. Të gjithë duan”, thotë ai. Por ai nuk mund të përballojë pagat e tij të ulura nga inflacioni. “Unë nuk mund të kem një jetë,” tha ai, duke shtuar: “Të gjithë të rinjtë janë të zemëruar me sistemin. Unë shpresoj se Zoti nuk do të çojë në një luftë civile.”

Deri më tani, nuk ka. Por një grevë e përgjithshme më 16 qershor ndaloi autobusët dhe trenat. Qeveria po përpiqet të bëjë një marrëveshje me FMN-në, por një sindikatë e madhe kundërshton kushtet e saj, të cilat përfshijnë shkurtimin e faturës së pagave të sektorit publik. Presidenti Saied po përpiqet të forcojë fuqinë e tij: më 25 korrik tunizianët do të votojnë për një kushtetutë të re, tekstin e së cilës ai nuk ua ka treguar ende.

Tunizianët e zakonshëm kërkojnë kalori, jo reforma kushtetuese. Por politikat që synojnë të kënaqin urinë e tyre kanë pasoja perverse. Si shumë vende, Tunizia rregullon çmimin e një ushqimi bazë (në këtë rast, bukës). Subvencionet e bukës kushtojnë më shumë me rritjen e çmimit të grurit; kjo është një arsye pse qeveria ka nevojë për një ndihmë të FMN-së.

Ndërkohë fermerët duhet t’ia shesin drithin shtetit me një çmim të ulët dhe fiks. Kjo dekurajon prodhimin. Në një fushë afër Goubellat, një grup punëtorësh ndajnë drekën. “Toka në këtë vend është e mirë,” thotë Neji Maroui, menaxheri i tyre. Ka shumë tokë rezervë. Nëse ata mund të fitonin një normë tregu për grurin e tyre, ata do të mbillnin më shumë prej tij, thotë ai. Por ata marrin më pak se një të pestën e çmimit botëror, kështu që nuk e bëjnë.

Inflacioni stimulon korrupsionin, argumenton Youssef Cherif i Qendrës Globale Columbia në Tunis. Në vendet e varfra, çdo nëpunës civil zakonisht mbështet një familje të madhe të gjerë. Faturat e ushqimeve janë rritur. Pagat nuk kanë mbajtur ritmin. “Kjo krijon një nxitje për të kërkuar më shumë ryshfet.”

Kjo, nga ana tjetër, i bën trazirat më të mundshme. Ndërsa ryshfeti intensifikohet, shanset që një viktimë tjetër e frustruar si Muhamed Bouazizi të organizojë një protestë spektakolare diku duhet me siguri të rriten. Në Goubellat Rafika Trabelsi zien nga inati teksa pret patatet në feta. Ajo donte të zgjeronte kioskën e saj në anë të rrugës dhe të shiste një gamë më të gjerë pijesh dhe ushqimesh. Por zyrtarët lokalë refuzuan lejen e saj dhe ia rrënuan shtrirjen e vogël. Njerëz të tjerë morën leje sepse paguanin ryshfet, thotë ajo.

Megjithëse zoti Putin është përgjegjës për një pjesë të madhe të inflacionit global, njerëzit priren të fajësojnë qeveritë e tyre. Në Peru, Pedro Castillo fitoi pushtetin vitin e kaluar me sloganin “nuk ka më të varfër në një vend të pasur”. Covid-19 e bëri atë më të vështirë – ka qenë më vdekjeprurës në Peru se pothuajse çdo vend tjetër, sipas gjurmuesit të vdekjeve të tepërta të The Economist. Dhe pikërisht ndërsa ekonomia po rimëkëmbej, lufta e zotit Putin e mbyti furnizimin e tij me plehra. Peruja ishte mbështetur tek Rusia për 70% të importeve të saj të uresë, lloji më i përdorur. Tani fermerët luftojnë për të kapur gjërat, dhe ata janë të egër.

Në prill ata bllokuan rrugët për të protestuar kundër inflacionit. Kabinat e pagesës janë djegur; u plaçkitën dyqanet. Castillo u kap nga paniku dhe u përpoq të impononte një bllokim të ri të stilit pandemik në Lima, kryeqytet. Kritikët bërtisnin “autokratë”. Ai u pendua.

Vlerësimi i miratimit të presidentit tani është rreth 20%. “Ne menduam se ai ishte si ne,” thotë Gricelda Huaman, një nënë e tre fëmijëve në një lagje jashtë Lima, por “ai na ka harruar”. Ajo shpesh anashkalon vaktet në mënyrë që fëmijët e saj të kenë më shumë. Ajo ndonjëherë nuk mund të përballojë pilula për lupus, një sëmundje autoimune. Pa to, ajo nuk mund të ecë.

Nëse Peruja nuk siguron më shumë plehra, korrja e ardhshme mund të reduktohet në mënyrë drastike, thotë Eduardo Zegarra i klasës, një institut lokal. Castillo ka shpërndarë guano, një pleh tradicional që Peruja dikur prodhonte në sasi të mëdha. Ai kohët e fundit u tha fermerëve se “vetëm dembelët” do të mbeten të uritur. Ata nuk janë të impresionuar. “Nëse nuk shohim veprime konkrete në favor të fermerëve së shpejti, ai do të na nxjerrë në rrugë,” thotë Arnulfo Adrianzén, i cili kultivon oriz. Peruja ka pasur pesë presidentë në pesë vitet e fundit. Mund të mos kalojë shumë kohë përpara se një tjetër të veshë brezin gjithnjë e më të pakëndshëm të zyrës.

Disa regjime do t’i mbajnë kapakun trazirave me anë të forcës. Askush nuk pret që protestat të dalin jashtë kontrollit, për shembull, në Kinë. Në Turkmenistan, ku mungesa e ushqimit ka qenë prej kohësh e përhapur për shkak të një ekonomie të keqmenaxhuar, kushdo që blen më shumë se ndarja e bukës së tyre përballet me 15 ditë burg. Egjiptianët janë të kujdesshëm për të folur hapur. Protestat e fundit masive, në vitin 2013, përfunduan kur regjimi masakroi ndoshta 1000 njerëz.

Në Ugandë, presidenti Yoweri Museveni u ka thënë njerëzve të tij që të hanë kasava nëse nuk ka bukë. Një lider i opozitës u ka kërkuar atyre të dalin në rrugë. Kizza Besigye, një ish-kandidat presidencial, udhëhoqi protestat gjatë rritjes së madhe të mëparshme të inflacionit, në vitin 2011. Këtë herë shteti nuk po rrezikon. Dr Besigye është mbyllur.

Protestat në Ugandë nuk kanë gjasa të kenë sukses. Shteti, si ai i Egjiptit, nuk ka asnjë indi të qëllojë demonstruesit. Gjithashtu, shumë Ugandas jetojnë me dorë në gojë, gjë që e bën protestën të vështirë për t’u mbajtur: nëse njerëzit nuk punojnë, ata nuk hanë. Megjithatë, zhgënjimi po rritet. Ugandasit shpenzojnë 43% të të ardhurave të tyre për ushqim, kështu që rritja e çmimeve dëmton.

Regjimet autoritare si Uganda përballen me një dilemë. Për të shtypur mospajtimin, ata duhet të devijojnë gjithnjë e më shumë burime drejt forcave të sigurisë dhe patronazhit, duke reduktuar kapacitetin e tyre për t’iu përgjigjur goditjeve ekonomike. Dr Besigye thotë se “aparati represiv” në Ugandë është më i fortë se kurrë. Por duke shpenzuar kaq shumë para për ushtrinë, shton ai, Museveni ka “intensifikuar kushtet për pakënaqësi”.

Zhurmë deri në rënie
Trazirat globale mund të pengojnë rritjen. Investitorët mërziten kur turmat djegin fabrika ose rrëzojnë qeveritë. Një dokument pune nga Metodij Hadzi-Vaskov dhe Luca Ricci i FMN-së dhe Samuel Pienknagura i Bankës Botërore zbulon se shpërthimet e mëdha të trazirave ndiqen mesatarisht nga një ulje përqindje e PBB-së, në krahasim me bazën e mëparshme. Kjo teorikisht mund të jetë sepse, të themi, një politikë e mëparshme shtrënguese fiskale çoi në zemërimin popullor dhe në uljen e rritjes. Por autorët zbulojnë se lidhja qëndron e vërtetë pavarësisht nëse trazirave i paraprijnë masat shtrënguese fiskale ose rritja e ulët. Ata arrijnë në përfundimin se trazirat me të vërtetë i dëmtojnë ekonomitë.

Ata gjithashtu zbulojnë se trazirat e motivuara nga faktorë socio-ekonomikë (si inflacioni) shoqërohen me tkurrje më të rënda sesa trazirat e shkaktuara nga faktorë politikë (siç është një fletë votimi e diskutueshme). Kur trazirat kanë motive politike dhe socio-ekonomike, dëmi i PBB-së është më i keqi nga të gjitha. Një shembull i mirë ishte trazirat që tronditën Afrikën e Jugut në 2021, kur Covid-19 po shkaktonte vështirësi ekonomike dhe një ish-president mashtrues po u kërkonte mbështetësve të tij të protestonin kundër gjykimit të tij për korrupsion. Në tremujorin kur ndodhi grabitja, PBB-ja u tkurr me 1.5%.

Një gjetje përfundimtare dhe intriguese është se megjithëse trazirat zakonisht shkaktojnë rënie të tregjeve të aksioneve, ky efekt historikisht ka qenë i papërfillshëm në vendet me institucione më të hapura dhe më demokratike. Implikimi është se shoqëritë përballen më mirë me trazirat kur kanë institucione të mira dhe sundim të ligjit.

Gjëja që protestuesit anembanë botës kërkojnë kaq shpesh – një qeveri më të pastër dhe më të mirë – është pikërisht ajo që u duhet vendeve të tyre. Por duhet kohë dhe stabilitet për t’u ndërtuar. Periudha afatshkurtër do të jetë e turbullt.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Inflacioni dhe gjeopolitika, një përzierje toksike

A është bota në prag të një dekade tjetër të humbur?