MENU
klinika

"Kam një ndjenjë shumë të keqe për situatën në botë"

Vuçiç flet pas anulimit të vizitës së Lavrov: Me kë po talleni ju?

07.06.2022 - 09:55

“Më duhet të them se nuk jam i befasuar”. Me këto fjalë e ka nisur adresimin e tij publik Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke folur për detajet e anulimit të vizitës së ministrit të Jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov.

Të hënën mbrëma, Vuçiç doli në një intervistë televizive në RTS Daily dhe tha se “ne e kemi dënuar inkursionin në Ukrainë, por Rusia është një mike tradicionale e Serbisë”.

“Nëse shikon fjalorin që përdorin, me të cilin dikush nuk na trajton si fqinj dhe mik… Nëse do të doja të sillem si ata, do të thosha – më falni, nuk jam shumë i magjepsur me kërcënimet e tyre dhe tonin komandues. Do ishte më mirë që dikush të dëshironte të flasë me ne. Si do t’u thoni serbëve se Rusia nuk mund të jetë më miku ynë? Kemi shumë për të folur. Doja të pyesja Lavrovin se kur mund të marrim një helikopter zjarrfikës për të shuar zjarret në të gjithë rajonin më shpejt. Dhe më lejoni t’ju pyes – çfarë e bën Vuçiçin një djalë kaq të keq? A doni t’ia thoni këtë Turqisë nesër sepse Lavrov do të shkojë në Ankara? A doni ta përjashtoni Turqinë nga NATO? Duket se ju mund të silleni kështu vetëm me Serbinë e vogël”, tha Vuçiç, raporton B92.

Ai madje deklaroi se disa liderë të vendeve të BE-së u lejuan të shkojnë në rezidencën e Putinit në Moskë.

“Associated Press pretendon me qetësi se Vuçiç i ka shkelur të gjitha sanksionet. Më tregoni cilat dhe kush i vendosi ato? Ata thonë se nuk e përdorin gazin rus, por si? E lanë të shkojë në Gjermani dhe pastaj e përdorin nga atje, pastaj përdorin gazin rus, i njëjti gaz, por thonë se nuk është më gaz rus. Me kë po talleni?” pyeti Vuçiç.

“Nuk mendoj se ky është guximi im personal, por një rrugë e arsyeshme dhe qetësuese për në Evropë, ku nuk është e lehtë të dëgjosh zërin e arsyes dhe dialogut sot, nuk është fjala për të fituar apo humbur pikë politike” shtoi Vuçiç.

“Kam një ndjenjë shumë të keqe për situatën në botë, por është e drejta jonë të luftojmë dhe të shpëtojmë vendin tonë dhe të jetojmë sa më normalisht, jo vetëm të mbijetojmë”, përfundoi ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"...nuk e kemi shpikur ende teleportimin!"

Anulohet vizita e ministrit rus Lavrov në Serbi

"NATO dhe BE nuk e duan, por Rusia e mbështet"

Lavrov trondit rajonin: Ballkani i Hapur një projekt serb