MENU
klinika

"Sanksione ndaj Moskës? Mos na bëni presion"

Vuçiç paralajmëron: Së shpejti dy marrëveshje me Kosovën!

02.06.2022 - 17:58

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiçi tha se Serbia është e gatshme në çdo kohë të vazhdojë dialogun me Kosovën dhe se dy marrëveshje sipas tij, janë shumë afër për t’u arritur.

Deklaratat u bënë në forumin “GLOBSEC 2022” në Bratisllavë të Sllovakisë, ku Vuçiç po merr pjesë.

“Besoj se nuk jemi larg arritjes së marrëveshjes për personat e pagjetur dhe energjinë”, tha Vuçiç, raporton B92 të enjten.

Për personat e zhdukur me forcë gjatë luftës në Kosovë ka kohë që bisedohet, sikurse edhe për furnizimin e komunave veriore me energji, e të cilët serbët nuk e paguajnë tash e 22 vjet.

Ndërkohë, Vuçiç nuk ka folur për marrëveshjen për targat e veturave. Marrëveshja e përhershme është dashur të arrihet më 21 prill, por vazhdon të jetë në fuqi, në të dy anët e kufirit, masa që mbulon simbolet shtetërore në targa.

Vuçiçi po ashtu ka lutur shtetet perëndimore të mos i bëjnë presion për t’i vënë sanksione Rusisë. Ai tha se vendi i tij është i varur nga gazi i Rusisë si dhe i ka borxh këtij vendi dhe Kinës “për qëndrimin e tyre për çështjen e Kosovës”.

Vuçiç paralajmëron: Së shpejti dy marrëveshje me Kosovën! Sanksione ndaj Moskës? Mos na bëni presion, Rusia dhe Kina na kanë mbështetur për…

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pas marrjes së mandatit si president

Vuçiç diskuton me Lajçak për dialogun Kosovë-Serbi