MENU
klinika

Anëtarësimi në NATO

A ia vlejti çmimi që paguan Suedia dhe Finlanda?

04.07.2022 - 15:42

Ajo ishte një ditë e keqe për Vladimir Putin dhe një nga objektivat e tij strategjikë. Ai thotë se po e bën këtë luftë pjesërisht për shkak të kërcënimit të zgjerimit të NATO-s.

Ai tani ka mijëra trupa të tjera të NATO-s në kufirin e tij dhe dy vende dikur shumë neutrale që presin radhët e aleancës.

Suedia dhe Finlanda tani do t’i bashkohen NATO-s, të alarmuar nga ajo që i ka ndodhur Ukrainës nga pushtimi i Rusisë.

Aplikimi i tyre do të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur, gjë që duhet të jetë e hidhur për ukrainasit që duan të bashkohen gjithashtu me aleancën, edhe nëse e dinë se kjo nuk ka gjasa të ndodhë kurrë së shpejti.

FILE — President Recep Tayyip Erdogan of Turkey attends a meeting of NATO leaders in Watford, England, on Dec. 4, 2019. Turkey has blocked an initial effort by NATO to move ahead quickly with the applications of Finland and Sweden, which were handed over Wednesday morning, May 18, 2022, according to a senior diplomat. (Al Drago/The New York Times)

Dhe ka pyetje mbi çmimin e paguar nga Suedia dhe Finlanda dhe ndoshta anëtarët e tjerë të aleancës për të zhdukur kundërshtimet e Turqisë për anëtarësimin e tyre.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se ka marrë gjithçka që dëshiron nga negociatat për pranimin e tyre.

Më së shumti turqit donin premtime nga suedezët dhe finlandezët për kurdët. Turqit thonë se të dy vendet kanë rënë dakord të bashkëpunojnë plotësisht për PKK-në, grupin militant që po lufton për një atdhe të pavarur kurd në Turqi që nga vitet 1980.

Por ata thonë se Suedia dhe Finlanda gjithashtu kanë rënë dakord të mos mbështesin YPG-në, grupin kryesisht kurd që udhëhoqi luftën kundër Shtetit Islamik në Sirinë veriore në aleancë me perëndimin. Turqia i konsideron ata si terroristë.

Turqit thonë se të dy vendet kanë rënë dakord për “ndarjen e inteligjencës në luftën kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar”.

Ka 100 mijë njerëz në diasporën kurde në Suedi, mes tyre mbështetës të PKK-së.

Turqia nuk ka humbur kohë duke kërkuar ekstradimin e 33 kurdëve nga Finlanda dhe Suedia duke i quajtur të dyshuar terroristë.

Kurdët gjithashtu kanë frikë se marrëveshja do të shihet nga Turqia si një dritë jeshile për të rinovuar sulmet në enklavën kurde në Rojava në Sirinë veriore.

Presidenti i Turqisë ka kërcënuar së fundmi se do të nisë një pushtim të ri në veri të Sirisë për të rimarrë qytetet e mbajtura nga YPG.

SHBA e sheh grupin si një aleat të rëndësishëm. Turqia e konsideron atë si një zgjatim të PKK.

Burimi: Sky News

Përktheu dhe përshtati: Konica.al