MENU
klinika

Si po ndikon tek ne?

“AlJazeera”: Pesë fakte mbi inflacionin

20.07.2022 - 13:03

Mbushja e rezervuarit të gazit kushton më shumë se gjashtë muaj më parë. Po kështu edhe çmimi i miellit dhe i divaneve. Një makinë e lirë e përdorur është më e vështirë për t’u gjetur. Dhe nëse doni të blini një shtëpi, është më mirë të lëvizni shpejt. Normat e hipotekave po rriten.

Duket se sa herë që bëni një blerje, çmimet janë rritur. Dhe kjo po ndodh në të gjithë globin. Inflacioni po galopon në nivelin më të lartë që shumë njerëz kanë parë gjatë jetës së tyre. Si Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, për shembull, kanë regjistruar norma vjetore të inflacionit prej 9.1 për qind, niveli më i lartë në 40 vjet. Asgjë nuk është imune: strehimi, ushqimi, faturat e energjisë elektrike, furnizimet e ndërtimit dhe biletat e avionit janë bërë më të shtrenjta.

Pra, çfarë është inflacioni dhe pse është kaq i lartë? Këtu janë pesë gjëra që duhet të dini:
1. Çfarë është inflacioni – dhe pse po ndodh?
Rritja e kostove nënkupton inflacion, që, thënë thjesht, do të thotë që ju merrni më pak për të njëjtën shumë parash. Gjithmonë ka një inflacion, por përgjithësisht jo në këto nivele të papritura.

Në thelb, çmimet rriten kur ka mungesa dhe/ose një kërkesë të madhe për mallra ose shërbime. Një kompani do të rrisë çmimet nëse mungesa do të thotë se duhet të shpenzojë më shumë për materiale, paga ose transport. Firmat gjithashtu do të paguajnë më shumë nëse kuptojnë se klientët janë të gatshëm të paguajnë më shumë për shkak të mungesës.

Tani për tani, ne po shohim një stuhi të përsosur faktorësh, e cila filloi me një mungesë të të gjitha llojeve të artikujve gjatë pandemisë së koronavirusit, për shkak të mbylljeve të fabrikave dhe zhurmave logjistike në disa nga qendrat më të mëdha të eksportit në botë, si Kina. Kjo rriti çmimet e lëndëve të para, mallrave të prodhuara dhe transportit, të cilat më pas kaluan te klientët.

Në të njëjtën kohë, vendet në mbarë botën pompuan para në ekonomitë e tyre për të ndihmuar konsumatorët dhe kompanitë që po luftojnë me humbjen e të ardhurave gjatë pandemisë. Ndërsa njerëzit filluan të dilnin nga bllokimi, ata vazhduan të shpenzojnë me paratë dhe kursimet e tyre me mbështetjen e qeverisë. Kjo, e kombinuar me mungesën e mallrave, bëri që gjithçka, nga frigoriferët te këpucët, të jetë më pak e disponueshme. Kompanitë u përgjigjën duke fryrë etiketat e çmimeve.

Ajo që ne po shohim është inflacioni i shkaktuar si nga më shumë kërkesa ashtu edhe nga oferta e reduktuar. “Është e pazakontë që të dy po shtyjnë drejt inflacionit më të lartë në të njëjtën kohë,” thotë Stephen Zeldes, një profesor i ekonomisë në Shkollën e Biznesit të Universitetit të Kolumbias.

Pushtimi rus i Ukrainës në shkurt e përkeqësoi inflacionin duke ndërprerë tregtinë e gazit natyror, naftës dhe drithërave. Kjo ka rritur çmimin e grurit – një element kryesor në pjesën më të madhe të botës – së bashku me kostot e ngrohjes ose ftohjes së shtëpive dhe zyrave, karburantit të makinave dhe avionëve dhe mallrave të kamionëve. Ai gjithashtu rriti çmimin e plehrave, gjë që e ka bërë më të shtrenjtë rritjen e ushqimit. E gjithë kjo do të thotë se shumë njerëz mund të mos jenë në gjendje të udhëtojnë për në punë, të hanë mjaftueshëm ose të ndezin termostatin në vjeshtë dhe dimër, nëse pagat e tyre nuk mbajnë ritmin.

Ekonomistët nuk mund të thonë se kur do të përfundojë spiralja. Çështjet e zinxhirit të furnizimit duhet të zgjidhen përfundimisht. Bankat qendrore mund të jenë në gjendje të dekurajojnë shpenzimet duke rritur normat e interesit, ose kostot e huamarrjes nga individët ose bizneset. Por mungesat e energjisë dhe grurit do të vazhdojnë për ca kohë.

“Inflacioni tani është kudo; nuk ka ku të fshihet prej saj,” thotë Julien Mathonniere, një ekonomist me Energy Intelligence Group, një kompani globale e informacionit. “Ne kemi një krizë të madhe energjie dhe mallrash. Kërkesa është ende në rritje, por oferta thjesht nuk është në gjendje të arrijë.”

2. Kush është më i prekur?
Pothuajse çdo vend, i pasur apo i varfër, është tronditur. Normat e inflacionit të 37 nga 44 ekonomitë më të mëdha në botë u dyfishuan nga tremujori i parë i vitit 2020 në të njëjtën periudhë të vitit 2022, sipas Qendrës Kërkimore Pew. Shkalla e inflacionit të Izraelit shpërtheu 25 herë, me Greqinë dhe Italinë afër. Ekonomitë më pak të fuqishme kanë marrë gjithashtu një goditje. Që nga marsi, kriza globale e kostos së jetesës ka çuar 71 milionë njerëz në varfëri në botën në zhvillim, sipas Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim.

Njerëzit me të ardhura të ulëta, ata me paga statike dhe të moshuarit që mbijetojnë me pensione fikse janë ndër ata që do të vuajnë më shumë. Ato që përfitojnë nga inflacioni përfshijnë firma të tilla si kompanitë e naftës që mund të vendosin çmime historikisht të larta. Punëtorët, pagat e të cilëve janë mbajtur me inflacionin do të zbuten gjithashtu.

3. Pse energjia është ‘pika kritike’
Kriza aktuale e energjisë filloi gjatë pandemisë, por ndihet vetëm tani. Rafineritë me humbje, të cilat e kthejnë naftën bruto në lëndë djegëse të konsumit si nafta ose benzina, u mbyllën në mbarë botën. U humbën rreth 3.3 milionë fuçi në ditë kapacitet. Tani që pandemia po zbehet dhe kërkesa po rimëkëmbet, benzina dhe veçanërisht nafta dhe karburanti i avionëve janë në mungesë, pavarësisht se sa shumë naftë prodhohet. Kjo e bën më të shtrenjtë fluturimin, transportimin e mallrave me kamionë dhe mbushjen në pompë. Për shembull, kostoja mesatare e benzinës për makinat në SHBA ka kaluar 5 dollarë për gallon (3.8 litra), më shumë se dyfishi se në fillimin e pandemisë.

Rafineritë e reja po vijnë, por ekspertët thonë se do të duhet të paktën deri në vitin 2023 derisa më shumë karburante të konsumit të dalin në treg. Kjo situatë u përkeqësua nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë. Rusia është ndër prodhuesit më të mëdhenj në botë të naftës dhe gazit natyror, me Evropën si tregun e saj më të madh. Si pjesë e sanksioneve kundër Rusisë, Bashkimi Evropian po ndalon të gjitha importet e naftës ruse nga fillimi i vitit të ardhshëm, dhe kjo po krijon pasiguri të madhe dhe rritje të çmimeve. Frika po rritet se Rusia do ta mbyt Evropën nga gazi i saj natyror, duke shkaktuar përçarje të mëtejshme të mëdha.

Mungesa aktuale dhe pritshmëritë për rrëmujë në rritje e bëjnë energjinë më të shtrenjtë, duke çuar në rritjen e çmimeve për çdo gjë pasi bota ende punon me naftë dhe gaz.

“Kriza energjetike është pika kritike e mbytjes”, sipas Mathonniere.

Rritja e çmimeve të energjisë gjatë dy viteve të fundit ka qenë më e madhja që nga kriza e naftës e vitit 1973, sipas Bankës Botërore. Vetëm çmimi i naftës është rritur me 21 për qind që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë.

Çmimet e energjisë elektrike në Evropë janë rritur 10 herë mesatarja e tyre afatgjatë, sipas Mathonniere. Kjo rrit kostot e jetesës dhe të bërit biznes dhe mund të rritet edhe më shumë gjatë muajve të ftohtë kur njerëzit kanë nevojë të ngrohin ndërtesat. Qeveritë në të gjithë Evropën po ofrojnë subvencione ose po vendosin kufizime në rritje për të pakësuar dhimbjen e konsumatorëve. Por megjithatë çmimet po rriten në qiell, duke i shtyrë njerëzit të mbështeten në sobat me dru, qymyrin ose energjinë diellore dhe të shkojnë pa vakte të nxehta dhe dushe.

Nuk ka fund në horizont. Mathonniere pret që çmimet e naftës të rriten këtë vit me më shumë se 50 për qind nga viti 2021, me një fuçi mesatarisht 110 dollarë. Kjo është kundrejt një niveli të ulët prej 40 dollarësh në fillim të pandemisë, kur kërkesa ra.

4. Inflacioni i lartë do të thotë se ka një katastrofë ushqimore të afërt
Çmimet e drithërave kanë rënë në çati sepse lufta ka ndërprerë të korrat dhe eksportet nga Rusia dhe Ukraina. Të dy vendet së bashku përbëjnë një të katërtën e grurit në botë dhe 80 për qind të eksporteve të vajit të lulediellit. Për më tepër, thatësirat që nga viti i kaluar në Amerikën e Jugut dëmtuan të korrat e sojës dhe misrit, dhe mungesat rritën çmimet. Sikur kjo të mos ishte mjaft e keqe, çmimet shpërthyese të plehrave – Rusia është eksportuesi kryesor në botë – uli fitimet e fermerëve.

Kjo po çon 50 milionë njerëz në 45 vende në prag të urisë, sipas Programit Botëror të Ushqimit. Ai raporton se që nga fillimi i pandemisë, 345 milionë njerëz po përjetojnë pasiguri akute ushqimore, trefishi i sasisë dy vjet më parë. Afrika është veçanërisht e ndikuar, sepse blen më shumë produkte bujqësore dhe ushqime sesa shet jashtë kontinentit, duke shpenzuar më shumë se 85 miliardë dollarë në vit. Gruri dhe vajrat bimore janë ndër importet kryesore.

“Këto janë kohë të vështira për MENA dhe Afrikën Sub-Sahariane,” thotë Wandile Sihlobo, kryeekonomistja në Dhomën e Biznesit Bujqësor të Afrikës së Jugut. Ai identifikoi vendet e mëposhtme si veçanërisht të cenueshme ndaj rritjes së çmimeve të grurit: Nigeria, Egjipti, Algjeria, Etiopia, Maroku, Zimbabveja, Kenia, Jemeni, Pakistani dhe Turqia.

Çmimi i grurit është rritur në Afrikë me më shumë se 45 për qind që nga fillimi i luftës në Ukrainë, sipas Bankës Afrikane të Zhvillimit. Çmimet e plehrave janë rritur me 300 për qind. Në Egjipt, importuesi më i madh në botë i grurit, qeveria uli çmimin e bukës në mënyrë që të zvogëlojë barrën mbi familjet.

Sihlobo parashikon se çmimet e mallrave do të mbeten mbi mesataren e tyre pesëvjeçare për ca kohë. Edhe mallrat si orizi që janë në furnizim të bollshëm do të ndikohen. “Ne ka të ngjarë të shohim që çmimet e orizit të rriten disi në muajt e ardhshëm pasi disa vende e përdorin atë si një zëvendësim për grurin,” thotë ai.

5. Çfarë mund të bëjnë qeveritë – dhe njerëzit e zakonshëm?
Vendet që luftojnë inflacionin priren të shikojnë masat e marra nga Shtetet e Bashkuara, pasi ajo është ekonomia më e madhe në botë dhe 40 për qind e transaksioneve tregtare ndërkombëtare faturohen në dollarë. Rezerva Federale e SHBA-së, e cila rregullon sistemin financiar amerikan, ka rritur normat e interesit me 1.5 pikë përqindjeje që nga marsi për të ngadalësuar shpenzimet.

Banka Qendrore Evropiane e 19 vendeve të eurozonës sinjalizoi se do të ndjekë shembullin diku në korrik, duke ngritur normat për herë të parë në 11 vjet.

Ekonomistët presin gjerësisht që të pasojnë më shumë rritje në SHBA, por kjo përfshin një akt delikat balancues. Rritja e normave zbut aktivitetin e biznesit, dhe bashkë me të punësimin dhe çeqet më të larta të pagave, gjë që nuk është politikisht popullore. Të shkosh shumë larg mund të shkaktojë një recesion ose rritje negative.

Kur duhet të ndalojnë rritjet?

“Kjo është pyetja kryesore që Fed mendon çdo ditë,” thotë Zeldes, i specializuar në ekonominë shtëpiake.”Ata kanë shkuar shumë larg”.

Njerëzit gjithashtu mund t’i bëjnë paratë e tyre të zgjasin më gjatë duke kërkuar pazare ose duke hequr dorë nga luksi. Si mjet i fundit, ata mund të duhet të gërmojnë në kursime ose të kultivojnë perime në kopshtet e tyre, nëse i kanë. Mikrovalët janë më efikase në energji sesa furrat. Llambat e zakonshme mund të ndërrohen me LED. Ata që jetojnë në zona me transport publik të përballueshëm mund të heqin dorë nga makinat. Kjo është një kohë e keqe për të marrë një kredi dhe një kohë e mirë për të shlyer borxhin e kartës së kreditit përpara se normat e interesit të rriten më shumë. Rishikoni buxhetet e familjeve për të eliminuar çdo gjë që nuk është thelbësore. Nëse mund të rritni kursimet, ndërtoni një jastëk për të kapërcyer këtë, dhe tjetrën, fryrje inflacioniste. Asnjëherë nuk e dini se kur mund të godasë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera