MENU
klinika

Paketa e shtatë të sanksioneve

“Deutsche Welle”: BE-ja kërkon të ndalojë arin rus

15.07.2022 - 17:23

Komisioni Evropian njoftoi zyrtarisht propozimin e tij për një paketë të shtatë sanksionesh kundër Rusisë sot në dritën e luftës së saj njëmujore kundër Ukrainës.

Sanksionet pritet të synojnë importet e arit rus në BE dhe “të mbyllin rrugët e daljes” për aktorët që përpiqen të shmangin sanksionet e mëparshme, tha zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Maros Sefcovic.

BE po kërkon mënyra për të “goditur një regjim sanksioni ndaj arit, i cili është një mall i rëndësishëm për eksportet nga Rusia” pas ndalimit të shpallur të importeve të arit rus nga anëtarët e G7 në qershor, tha Sefcovic.

Blloku prej 27 anëtarësh ka vendosur tashmë gjashtë raunde sanksionesh kundër Rusisë, me ndalimin më të fundit që përfshin shumicën e importeve të naftës ruse.

Ministrat e çështjeve evropiane u takuan në Pragë të premten për të diskutuar paketën e shtatë. “Sapo të arrijmë një marrëveshje në nivel të vendeve anëtare, do ta publikojmë atë”, tha Sefcoviç para takimit.

BE po shtrëngon sanksionet e mëparshme
Ndërsa disa individë të afërt me Kremlinin gjithashtu do të shtohen në listën e personave nën sanksione, paketa konsiderohet të jetë më shumë si “një paketë mirëmbajtjeje dhe shtrirjeje”, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters.

Brukseli po synon të forcojë kufizimet ndaj mallrave të tilla si kimikatet dhe makineritë që mund të përdoren për qëllime ushtarake.

Ai gjithashtu synon të shtojë sqarime për të siguruar që importet ruse të ushqimit dhe ilaçeve të mos kufizohen nga sanksionet. Vendet afrikane kanë akuzuar BE-në se ka përkeqësuar krizën globale të ushqimit me sanksionet e saj.

Një ndryshim në paketat e mëparshme synon të bëjë të qartë se importet e ushqimeve dhe ilaçeve janë të përjashtuara nga sanksionet, edhe kur vijnë nga portet ruse ose kur transportohen nga kompani shtetërore ruse që sanksionohen drejtpërdrejt.

Zyrtari ukrainas i bashkohet takimit
Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Olha Stefanishyna ishte gjithashtu në Pragë për takimin joformal të BE-së. Republika Çeke aktualisht mban presidencën e rradhës të BE-së.

“Asgjë nuk e bën Rusinë deri më tani të ndihet përgjegjëse për krimet [e saj],” u tha ajo gazetarëve të enjten.

“Ne shpresojmë se paketa e ardhshme, e shtatë e sanksioneve do të ketë një potencial të fortë kufizues dhe do të merret pa vonesa të mëtejshme dhe sa më shpejt të jetë e mundur”, shtoi ajo.

Sanksionet e para të BE-së u vendosën pak përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën më 24 shkurt. Pas një përpjekjeje të dështuar për të marrë Kievin, forcat ruse i kanë përqendruar sulmet e tyre në lindje të vendit ku kanë marrë kontrollin e rajonit të Luhanskut dhe pjesë të mëdha të Donetskut.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Deutsche Welle

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza nga "The Economist"/ Pengesa ligjore dhe praktike

A do ndihmojë konfiskimi i aseteve ruse rindërtimin e Ukrainës?