MENU
klinika

"Financial Times"

“Duhet të shqetësohemi për ushqimin më shumë sesa naftën”

18.07.2022 - 13:28

Rritjet dramatike të çmimeve të naftës dhe mineraleve pas pushtimit rus të Ukrainës kanë shpërqendruar investitorët nga ndikimi afatgjatë dhe më i rrezikshëm i inflacionit të ushqimit, ka paralajmëruar themeluesi i BlackRock, Larry Fink.

“E vetmja gjë për të cilën shqetësohem dhe për të cilën nuk flasim mjaftueshëm është ushqimi”, tha ai për Financial Times. “Ky nuk është vetëm një shqetësim për inflacionin. Ka edhe shqetësime gjeopolitike që rrjedhin nga kjo.”

Çmimet e energjisë, benzinës dhe inputeve bujqësore të bazuara në naftë u rritën në fillim të këtij viti kur vendet perëndimore vendosën sanksione ndaj Rusisë pas pushtimit. Kostot e drithërave dhe vajit ushqimor u goditën gjithashtu rëndë sepse Ukraina është një eksportues i madh.

Nafta ka filluar të bjerë përsëri këtë javë në nivelet e para pushtimit, ndërsa tregtarët po përgatiten për një rënie të mprehtë të konsumit. Por inflacioni i çmimeve të ushqimeve mbetet kokëfortë i lartë. Shifrat e indeksit të çmimeve të konsumit në SHBA për qershorin tregojnë se çmimet e pjesëve të pulës dhe miellit janë secila afër 20 për qind nga viti në vit dhe margarina është rritur me 34 për qind.

“Ne flasim shumë për çmimet e benzinës sepse kjo është ajo që prek amerikanët, por çështja më e madhe është ushqimi,” tha Fink. “Ka pasur një shkatërrim të jashtëzakonshëm të tokës së punueshme në Ukrainë… Në nivel global kostoja e plehrave është rritur pothuajse 100 për qind dhe kjo kosto shtesë po zvogëlon sasinë e plehrave të përdorura në bujqësi. Kjo po dëmton cilësinë e të korrave në mbarë botën.”

Edhe pse çmimet më të ulëta të naftës kanë filluar të ushqehen me çmimin e pompës për shoferët, kompanitë e mallrave të konsumit po vazhdojnë të shohin kosto të larta të inputeve. Çdo rënie në çmimet e plehrave ka të ngjarë të vijë shumë vonë për të rritur të korrat e ushqimit të këtij viti.

Banka Botërore parashikoi pas pushtimit se çmimet globale të ushqimeve do të rriteshin 20 për qind këtë vit, duke tejkaluar shumë lëndët e para.

Ndikimi është veçanërisht i zymtë në Afrikë, e cila zakonisht importon grurë nga Ukraina, si dhe prodhon ushqimin e saj. Çmimet e plehrave atje janë rritur 300 për qind dhe kontinenti po përballet me një mungesë prej 2 milionë tonësh metrikë, sipas Bankës Afrikane të Zhvillimit. Ajo ka miratuar një program prej 1.5 miliardë dollarësh për të ndihmuar fermerët të plotësojnë boshllëkun, por paralajmëron se prodhimi total mund të bjerë me 20 për qind këtë vit.

Janet Yellen, sekretarja e Thesarit të SHBA-së, tha të premten se bota po përballet me “një moment jashtëzakonisht të vështirë për sigurinë globale të ushqimit” dhe i kërkoi grupit të G20 të vendeve kryesore që të ndalojnë grumbullimin dhe kufizimet e eksportit të ushqimit dhe të ofrojnë ndihmë financiare shtesë për vendet dhe njerëzit që luftojnë me pasigurinë ushqimore.

Bill Gates, filantropisti dhe bashkëthemeluesi i Microsoft, shprehu shqetësime të ngjashme duke thënë se reduktimi i furnizimeve me grurë, vajra ushqimorë dhe ushqime të tjera të shkaktuara nga lufta në Ukrainë po “rriste çmimet e ushqimeve, gjë që do të rrisë kequshqyerjen dhe paqëndrueshmërinë. në vendet me të ardhura të ulëta”. Ai vuri në dukje në një postim në blog se përmirësimi i produktivitetit bujqësor në Afrikë kërkonte “shumë më shumë investime”.

Ndërsa disa prodhues të produkteve të konsumit dhe shitës me pakicë ushqimore thonë se shpresojnë se inflacioni i çmimeve të ushqimeve do të fillojë të lehtësohet, të tjerë po përgatiten për më të keqen.

Prodhuesi i ushqimit të ushqimit Mondelez po sheh aq shumë inflacion dhe “probleme të disponueshmërisë” në vajrat ushqimorë dhe drithërat sa “ne po kërkojmë formulime fleksibël për t’u siguruar që mund të zëvendësojmë disa përbërës dhe përbërës që janë në mungesë me diçka që është më e disponueshme,” Luca Zaramella, zyrtari kryesor financiar tha muajin e kaluar.

General Mills po parashikon një “rritje të konsiderueshme të inflacionit të kostos së inputeve” në 14 për qind për vitin fiskal që filloi në qershor. CEO Jeff Harmening tha muajin e kaluar se prodhuesi i Cheerios si dhe i produkteve të pjekjes në shtëpi Pillsbury dhe Betty Crocker pret të shohë “fuqi të reduktuar të shpenzimeve të konsumatorëve”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza/ Pas luftës në Ukrainë

Bota mund të shkojë drejt krizës së ushqimeve

Ministrja Ibrahimaj për "Zërin e Amerikës"

“FMN parashikon ngadalësim të rritjes ekonomike”

"Financial Times": Sa keq mund të bëhet?

Goditja globale e stagflacionit të vitit 2022