MENU
klinika

Kryesia e rikonfirmon

Erion Veliajn kreun e Partisë Socialiste të Tiranës

01.07.2022 - 19:05

Partia Socialiste ka mbledhur këtë të premte kryesinë për zgjedhje e 61 kryetarëve të degëve në këtë parti.

Kryesocialisti Edi Rama ka publikuar shifrat e kandidatëve për kryetarë ku në total janë 561 kandidatë për kryetarë në bashki. 34% e kandidaturave janë të rinj të moshës nën 35 vjeç, më konkretisht 190 kandidatë. Ndërkohë 263 kandidatë janë nga mosha 36-50 vjeç ose 47% e kandidaturave. Vajza dhe gra përbëjnë 32.2% të kandidaturave në shkallë vendi. Ndërsa nga 27 bashki, 18 kryetar aktualë kanë kandiduar për qenë edhe kryetar të PS-së.

Sipas burimeve, në mbledhjen e kryesisë, do të shqyrtohet i gjithë procesi i zhvilluar deri më tani si dhe do të analizohen kandidatët e paraqitur në secilin takim të zhvilluar në të gjitha zonat.

Pas marrjes së rezultateve nga komisioni i ngarkuar për të zhvilluar dëgjesat, kryesia e PS, në vijim do të bëjë edhe vendimarrjen e saj, për të caktuar kryetarët e rinj.

Në Kongresin e Partisë Socialiste u vendos shkarkimi i të gjithë kryetarëve të degëve me qëllim riorganizimin e partisë për zgjedhjet vendore të 2023. Të gjithë kandidatët për krerët e degëve shpalosën programin e tyre përpara anëtarësisë.

Kryesia vendos Erion Veliajn kryetar të PS së Tiranës

Erion Veliaj do të drejtojë Partinë Socialiste të Tiranës dhe për katër vitet e ardhshme. Kryebashkiaku Veliaj ka marrë besimin e Kryesisë së Partisë Socialiste pasditen e sotme për të drejtuar socialistët e Tiranës.

Arritjet në krye të Bashkisë së Tiranës dhe rezultatet në zgjedhjet e fundit ku ka qenë dhe drejtues politik i qarkut, kanë bindur anëtarët e Kryesisë që të vijojë puna e mirë e bërë me strukturat dhe për 4 vitet e ardhshme.

Në zgjedhjet parlamentare të një viti më parë, PS fitoi bindshëm dhe në ato që konsideroheshin si bastione të së djathtës duke siguruar 18 mandate në qarkun e Tiranës.

Veliaj e rikonfirmoi këtë rezultat dhe në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit ku si drejtues politik i qarkut, udhëhoqi socialistët drejt fitores në Vorë dhe në Rrogozhinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN