MENU
klinika

Shënojini në listë...

Ju njohim me 6 destinacionet e ëndrrave për këtë verë!

09.07.2022 - 08:05

Bëhuni gati për pushimet e kësaj vere duke vizituar këto super destinacione. Nisur nga eksperienca e disa redaktoreve frymëzohuni dhe bëni gati valixhet sa më shpejt, nuk ka kohë për të humbur. Këto super vende magjike po ju presin!

1.Afrika Jugore-Mozambik/ Victoria Newton-Syms

“Unë dhe bashkëshorti im më në fund shpresojmë që ta arrijmë në tetor, në Afrikën e Jugut dhe Mozambik, këto vende të mahnitshme që kanë gjithçka që duam. Së pari, ne do të jemi në parajsën e ushqimit në luginën e verërave Franschhoek me një qëndrim në Babylonstoren, një fermë funksionale e Kepit Hollandez me një hotel, spa, restorante nga ferma në tryezë, kantinë vere dhe kopsht të mrekullueshëm.  Ndalesa jonë e radhës është Simbavati Hilltop Lodge për të shijuar kafshët e egra madhështore që ofron Afrika e Jugut, me lojëra ditore në kërkim të Big Five.

E vendosur në Rezervën e Lojërave Timbavati, një pjesë e pa rrethuar, por private e Kruger Park, shtëpiza duket si përzierja e përsosur e luksit dhe romancës jashtë rrugës së rrahur. Pas një itinerari të mbushur me ekskursione, një javë në plazh në Azura Benguerra në Arkipelagun Bazaruto të Mozambikut tingëllon si parajsë. Me brigje të pacenuara, ujëra kristal të pastër, vila me kashtë, kroçera në perëndim të diellit dhe një bollëk peshqish tropikal, është fantazia e fundit e shkretëtirës në ishull.

2.Maroku/Alice Casely-Hayford

“Kam kujtimet më të bukura të udhëtimeve magjike në Marok dhe mezi pres të kthehem sa më shpejt që të jetë e mundur. Kam kaluar kohë të lumtura në Marrakesh me familjen time si fëmijë, duke qëndruar në hotelin e shkëlqyer La Mamounia. Kohët e fundit, kam udhëtuar me burrin tim për të festuar një vjetorin tonë. Qëndruam në një shtëpizë në mal, duke ngrënë tagines dhe duke shijuar qetësinë. Tani që kemi një djalë, mezi pres ta marr dhe të krijoj kujtime të reja në Marok. Ëndrra është të qëndrojë në El Fenn, një hotel i mrekullueshëm në zemër të Medinës. Brendësia është befasuese, ngjyrat jashtëzakonisht të gjalla dhe pishina në çati është sensacionale. Për dashamirët e artit, koleksioni i El Fenn është gjithashtu mjaft mbresëlënës.

3.Capri/Newby Hands

“Capri është magjik. Ka diçka të veçantë për ishujt dhe kur afrohet mbrëmja dhe udhëtarët ditorë largohen, Capri merr një ndjenjë tjetër. Pa dyshim, plazhet në ishull janë të pakta, por ditët mbushen lehtësisht me ushqim, pazar (shkoni herët për të porositur sandale lëkure me porosi nga Viva Antonio, e bërë e famshme nga Jackie O) njerëz të shkëlqyeshëm ndërsa pini koktej. Një eksperiencë unike e baltës vullkanike (nga Ischia fqinje), është e preferuara ime.

4.Mallorca/Katie Berrington

“Mallorca ka qenë në krye të agjendës time për një kohë dhe për fatin tim, disa nga miqtë e mi më të mirë do të martohen atje këtë vit. Si dhe disa ditë festimesh të bukura nën diellin e qetë mesdhetar, po planifikoj të zgjas udhëtimin për të marrë ofertat e famshme kulturore dhe kulinare të ishullit dhe për të shijuar çdo pamje kinematografike që kam ëndërruar. Për ekuilibrin e përsosur të festës dhe qetësisë, gjithashtu në itinerar është një vizitë në Can Ferrereta, një hote që është restauruar me dashuri nga një shtëpi e jashtëzakonshme e shekullit të 17-të. Ky vend shfaq një koleksion të artit vendas dhe një pishinë madhështore të vendosur në kopshte të harlisur të veshur pemë ulliri.”

5.Stockholm/Gillian Brett

“Pas anulimit të një pushimi në Stokholm në fillim të vitit 2020, kryeqyteti suedez është një vend që mbetet fort në listën time. Udhëtimi im i ëndrrave do të përfshinte një qëndrim në Ett Hem, një hotel në qytet që daton në vitin 1910, i cili është ridizajnuar me kujdes në një stil ultra luksoz, emri përkthehet si “një shtëpi”. Një miku im suedez rekomandoi për të ngrënë në serrën e bukur të kopshtit. Planet e tjera përfshijnë një udhëtim me varkë në arkipelag, një grup mijëra ishujsh që shtrihen në qytet dhe një shëtitje rreth Södermalm, lagje e lezetshme dhe krijuese e qytetit. Natyrisht, do të paketoja disa nga markat e mia të preferuara suedeze për t’i eksploruar. Unë jam duke menduar për xhinset Acne Studios dhe një thurje Totême me përmasa të mëdha.

6.Kretë/Annabel Brog

“Kreta është një ishull luksi i shfrenuar me bukuri autentike dhe unë do të kënaqem  në resortin e paimitueshëm ‘Blue Palace’. Është në pronësi të filantropistes vendase Agapi Sbokou, e cila jo vetëm u shërben çdo nevoje të ftuarve të saj (duke kuruar përvojat kulturore dhe gastronomike në të gjithë ishullin), por gjithashtu mbështet komunitetin lokal (në sezonin e ulët, stafi merr trajnim dhe mbështetje në bujqësi organike të qëndrueshme) dhe mjedisin (nga mbrojtja e bletëve deri te përdorimi i burimeve të energjisë së rinovueshme). Me urdhrin e saj, unë do të tërhiqem nga pishina ime private për të vizituar Shpellën Dikteon, ku thuhet se lindi dhe adhurohej Zeusi dhe do të udhëtoj me kaique (një varkë tradicionale peshkimi) në ishullin Spinalonga. Pasi të kthehem, do të ha darkë në Anthós, ku ushqimet tradicionale greke bëhen me përbërës të rritur në kopshtin e kuzhinës organike.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Financial Times/ "Gjërat kanë shkuar shumë më mirë nga sa prisnim..."

Industria e pushimeve në rrugën drejt rimëkëmbjes


Pamjet e tyre të përqafuar në rrugë bënë xhiron e rrjetit

Çfarë i bëri bashkë Era Istrefin me Don Xhonin

Reperi zbulon emrin e veçantë të fëmijës

Gold Ag bëhet baba për herë të dytë!