MENU
klinika

Vendimi nga Konferenca e Kryetarëve

Kuvendi do mblidhet më 24 korrik për betimin e Presidentit të ri, Bajram Begaj

04.07.2022 - 18:50

Më datë 24 Korrik Kuvendi do të mblidhet në seancë të posaçme plenare për të zhvilluar procesin e betimit të Presidentit të ri të Republikës, Bajram Begaj.

Ka qenë Konferenca e Kryetarëve e cila këtë të hënë ka vendosur thirrjen e kësaj seance të posaçme plenare. Bajram Begaj u votua më datën 4 Qershor si kreu i ardhshëm i shtetit. Begaj u zgjodh në postin më të lartë të shtetit shqiptar në raundin e katërt të votimit me 78 vota pro, 4 kuadër dhe 1 abstenim.

Pas seancës plenare të 24 korrikut, Presidenti i ri Bajram Begaj do t’i drejtohet Presidencës ku pritet të zhvillohet ceremoniali shtetëror për nisjen zyrtarisht të detyrës së Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Bajram Begaj, para votimit si President i ardhshëm i Republikës mbante detyrën e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura më gradën Gjeneralmajor.

Ai do të zëvendësojë Ilir Metën në detyrën e kreut të shtetit, i cili u zgjodh President më 28 prill 2017 dhe mandati i përfundon më datë 24 Korrik të këtij viti.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nesër zgjidhet president i Republikës

Intervista e parë e gjeneral Bajram Begajt

“Ky është nga ato raste që fjalët nuk e përshkruajnë dot”

Bajram Begaj: Nëse kuvendi do më votojë…