MENU
klinika

Irani mbështet pushtimin rus

“NATO nuk do të njihte kufij nëse nuk do të ndalej nga Putin”

20.07.2022 - 09:31

Lideri suprem Iranian, Ayatollah Ali Khamenei ka mbështetur luftën e Putinit në Ukrainë gjatë një samiti në Teheran, sipas The Guardian.

“Lufta është një çështje e ashpër dhe e vështirë dhe Irani nuk është aspak i kënaqur që njerëzit të vuajnë nga diçka e tillë, por në rastin e Ukrainës nëse nuk do të kishit marrë iniciativën, pala tjetër do ta kishte filluar luftën me iniciativën e saj.

Nëse rruga është e hapur për në NATO, nuk do të njihte kufij dhe nëse nuk do të ndalohej në Ukrainë, do të fillonin të njëjtën luftë pak më vonë me pretekstin e Krimesë,” tha Khamenei.

Iran & Russia’s long-term cooperation is greatly, deeply beneficial to both countries. You, Mr. Putin, and our President are people who take action & follow up on it. Thus, cooperation between the two countries should reach a peak in this period.


Ai tha se Rusia dhe Irani duhet të bashkëpunojnë për të ulur fuqinë e dollarit.

War is a hostile, harsh matter & the Islamic Republic never favors seeing ordinary people afflicted by wars. However, in the issue of #Ukraine, had Russia not initiated taking action, the other side would have started a war.


“Askush nuk është në favor të luftës dhe humbja e njerëzve është një tragjedi e madhe, por sjellja e perëndimit na bëri të mos kishim zgjidhje tjetër veçse të reagonim. Disa vende europiane thanë “Ne ishim kundër anëtarësimit të Ukrainës në NATO, por ne pranuam presionin amerikan”, gjë që tregon mungesën e pavarësisë së tyre”, tha Putin.

"SHBA-të janë perandoria e gënjeshtrave"

Kina reagon ashpër për raportin se manipulon mediat globale

Marrëveshje në minutën e fundit

Shmanget mbyllja e qeverisë amerikane

“New York Times” zbulon të vërtetën

Sa territor ka marrë Rusia që nga nisja e luftës?

Nis rekrutimi i vajzave adoleshente,

Putin dhe Lukashenko kalojnë çdo kufi

Kreu i ushtrisë amerikane largohet nga posti

Pse Mark Milley konsiderohet “legjendë” në Pentagon?