MENU
klinika

Kampione olimpike mbahet në burg

Shkëmbimi Rusi-SHBA, basketbollistja për “Tregtarin e vdekjes”

01.07.2022 - 12:56

Kremlini duket se është i interesuar për një marrëveshje shkëmbimi të të burgosurve që do të lironte yllin e basketbollit amerikan Brittney Griner në këmbim të lirimit të një tregtari rus të armëve.

Zyrtarët rusë kanë bërë presion për lirinë e Viktor Bout për vite me radhë dhe mediat ruse e kanë lidhur drejtpërdrejt rastin e tij me atë të zonjës Griner, kampione olimpike e dyfishtë ari dhe ylli i Phoenix Mercury, që u arrestua në një aeroport të Moskës, ku dyshohet se mbante disa fishekë vaji kanabisi.

Bout, i njohur si “Tregtari i vdekjes”, po vuan një dënim federal 25-vjeçar për komplot për t’u shitur armë njerëzve që thanë se planifikonin të vrisnin amerikanë.

Disa media ruse, si agjencia shtetërore e lajmeve Tass, kanë pohuar se bisedimet me Washington për një shkëmbim të mundshëm tashmë janë duke u zhvilluar, gjë që zyrtarët amerikanë nuk do ta konfirmojnë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN