MENU
klinika

Analiza

Si dështimet e Macron krijuan një Francë të paqeverisshme

05.07.2022 - 09:00

Në votime, demonstrimi i fuqisë luftarake të Macron nuk ishte gjë tjetër veçse një fishekzjarre e lagur.

Indiferenca e votuesve, nga të cilët një përqindje rekord (53%) abstenuan, e zemëroi veçanërisht atë. Hiperaktiviteti maniak i presidentit u përshëndet me një ngritje supesh.

Kështu, Macron doli kundër një objekti të palëkundur: apatisë. Lëvizja që ai krijoi gjashtë vjet më parë, Republika në lëvizje (“Republika në lëvizje”), u ndal.

Ai e quajti atë Rilindje, por deri më tani nuk ka pasur një ringjallje, madje as një rindezje.

Megjithëse ishte Franca revolucionare ajo që shpiku politikën e majtë-djathtas, Macron është vështirë të klasifikohet si njëri apo tjetri – por ai nuk është një politikan tipik francez.

Nga natyra i prirur më shumë për gjeste madhështore sesa për koherencë ideologjike, ai shpesh nuk është shumë i vëmendshëm ndaj burrit – dhe veçanërisht gruas – ”të rrugës”.

Ai i riktheu një farë dinjiteti presidencës, një funksion që tallej në kohën e hajdutëve Nicolas Sarkozy dhe libidinistit François Hollande.

Megjithatë, simbolika nuk mjafton më për Macron.  Pas pesë vitesh në pushtet, presidenti ka harruar se zgjedhjet në fund vendosen me bukë e gjalpë.

Pas vitesh izolimi dhe pandemie, ai premtoi reforma themelore të ekonomisë, por asgjë për familjet që tashmë po bëjnë kursime drastike.

Macron tenton të harrojë të vërtetën më të thellë të folur ndonjëherë në politikën franceze. Më shumë se katër shekuj më parë. Henri IV, i cili kishte pragmatizmin për të ndryshuar fenë e tij për t’u bërë mbret, deklaroi: “Unë nuk dua që në mbretërinë time të ketë ndonjë fshatar aq të varfër sa të mos ketë një pulë në tenxhere çdo të dielë.”

Ashtu si Britania, Franca po vuan një krizë të kostos së jetesës. Dallimi është se në Francë, si inflacioni ashtu edhe recesioni mund t’i atribuohen pjesërisht Bankës Qendrore Evropiane – e cila, ndryshe nga Banka e Anglisë, është e papërgjegjshme.

Një ndryshim tjetër, ndërkohë që britanikët kishin zonjën Thatcher, francezët kurrë nuk e reformuan rrënjësisht sektorin e tyre publik.

Si rezultat, ata kanë një shtet edhe më të fryrë dhe burokratik se britanikët: shpenzimet publike janë mbi 60% të PBB-së, krahasuar me rreth 50% në MB.

Pas viteve të humbura kur pandemia ndaloi reformat e tij, Macron shpresonte të përdorte mandatin e tij të dytë për të vazhduar me programin e liberalizimit që do të kishte ribalancuar ekonominë, duke lehtësuar barrën mbi bizneset dhe duke inkurajuar punëtorët të dilnin në pension më vonë. .

Shpresat e Macron tani janë nën gërmadha.

“Axhenda e tij e reformave do të jetë shumë më pak ambicioze nga sa pritej,” tha Armin Steinbach, një ekonomist me bazë në Paris.

Kriza ka të ngjarë të ketë edhe për reformën e pensioneve shtetërore, një çështje që tashmë ka nxjerrë miliona në rrugë gjatë protestave të 1 Majit. Macron dëshiron të rrisë moshën e pensionit nga 62 në 65 – ende më e ulët se në MB, ku tani është 66 vjeç dhe do të rritet në 67 në tre vjet.

Ndërsa britanikët pajtohen kryesisht se përmirësimi i shëndetit dhe jetëgjatësisë do të thotë që njerëzit mund dhe shpesh dëshirojnë të kenë një jetë më të gjatë pune, francezët refuzojnë ta pranojnë këtë imperativ demografik.

Populistët në të majtë dhe në të djathtë shfrytëzojnë popullsinë, duke pretenduar se ekonomia mund të mbështesë një numër në rritje të pacaktuar pensionistësh. Mélenchon veçanërisht bëri fushatë për të ulur moshën e pensionit nga 62 në 60.

Këto politika bazohen në teoritë ekonomike të Thomas Piketty dhe neo-marksistëve apo neokejnesianëve të tjerë, të cilët sugjerojnë se paratë mund të krijohen, huamarrja është e pakufizuar dhe taksat nuk kanë të meta.

Burimi: The Telegraph

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A do të rizgjidhet presidenti francez?

Çfarë po e “rrëzon” Makronin?

Nga ndikimi i luftës në Ukrainë tek kritikët ndaj tij

DW: Pse fitoi sërish Macron?