MENU
klinika

Pa dyshim ngjyra e sezonit!

Të gjithë po veshin ‘mandarinë’…

09.07.2022 - 08:10

Mandarina është një ngjyrë përcaktuese e këtij sezoni. KARA KIA zbulon se si më të bukurat e modës po i stilojnë veshjet e tyre me nuancë mandarine. Veshja e një ngjyre të ndritshme dhe të qartë është një mënyrë e lehtë për të shfaqur gëzim. Qoftë gjatë muajve të ngrohtë apo sezonit më të freskët, portokallia sjell kujtime të pushimeve tropikale dhe perëndimeve të këndshme të diellit.

Gjeni frymëzim aty ku ngjyra shfaqet natyrshëm. Kombinoje mandarinën e shndritshme me trëndafilat dhe të verdhën për një veshje elegante. E gjelbërta plotëson bukur mandarinën. Dhe për një qasje vjeshtore, provoni të kombinoni portokallinë me nuanca të thekura të kafesë. Në këtë artikull tre stiliste ndajnë këshillat e tyre për të përqafuar ngjyrën e sezonit.

Michelle Li, stiliste dhe shkrimtare

“Unë vishem kryesisht në bazë të disponimit tim. Më pëlqen të provoj një ngjyrë të re dhe të bëj një ‘zhytje’ të thellë në të gjitha mënyrat se si mund të funksionojë ose jo. Mandarina është një ngjyrë e ndritshme, tropikale, ndaj lëreni të ketë momentin e saj. Zakonisht shmang kombinimin e portokallisë me printet dhe kryesisht më pëlqen ta vesh me një rozë të lehtë. Këshilla ime është të përqendroheni në tonin e ngjyrës tuaj kur kombinoheni ose kur vishni shumë ngjyra në të njëjtën kohë.

Modelja Lindsay Vrckovnik e vesh shumë mirë ngjyrën portokalli. Ajo di se si të veshë njëkohësisht teksturën dhe ngjyrën, gjë që është një aftësi e vështirë për t’u zotëruar. Luajtja me kombinime të ndryshme ngjyrash ju ndihmon të shihni ngjyra specifike në një dritë të re për shkak të mënyrës se si ato reflektohen nga njëra-tjetra dhe kjo është vërtet emocionuese. Unë jam gjithashtu fanse e blusë së ndritshme por të sofistikuar, jeshile Kelly, të kuqe dhe portokalli. Rave Review është një nga markat e mia të preferuara për ngjyrat.”

Emili Sindlev, stiliste

“Portokallia më bën të ndihem energjike, është si një nxitje sartoriale e vitaminës C. Gjithmonë e kam dashur ngjyrën dhe kam shumë pjesë vintage portokalli. Unë jam gjithashtu shumë e dhënë pas Kelly green, kështu që e vesh shpesh me ngjyrën mandarinë. Fuchsia dhe vjollca janë gjithashtu në modë për momentin dhe unë kam hyrë në tone të heshtura, si bezha, jeshile kaki dhe bluja marine.

Unë gjithmonë shikoj pasarelat për të zbuluar obsesionin tim të ri të ngjyrave dhe për veshjet e mia të përditshme më pëlqen Frankie Shop, sepse mund të përputhen me ngjyrën e këmishës ose xhaketës sime. Është më e lehtë të vishni ngjyra të ndezura. Përshtatni të gjithë pamjen tuaj ose përzieni ngjyra të ndryshme kundër një baze më neutrale, si xhins. Më pëlqejnë printet, por zakonisht do të vesh vetëm një print ose model në të njëjtën kohë, sepse kam më shumë besim kur përziej ngjyra të forta.”

Marjon Carlos, gazetare

“Gjatë viteve të fundit, veshja e ngjyrave ka qenë një vendim shumë i qëllimshëm për mua. Është një ngritës i humorit dhe rritja e serotoninës që më ndihmoi të kaloja disa ditë të vështira karantine dhe klimës politike. Tani që jemi jashtë, ngjyra ndihet shumë bukur.  Ngjyra portokalli më bën të ndihem super mirë. Kohët e fundit kam blerë disa sandale portokalli Bottega Veneta që janë super argëtuese dhe më kujtojnë vendet tropikale në të cilat do të udhëtoj këtë verë.

Më pëlqen gjithashtu t’i jap portokallisë një kontekst që të shkëlqejë vërtet, kështu që është i shkëlqyeshëm për një moment në tapetin e kuq ose një udhëtim. Kohët e fundit kam veshur një fustan Christopher John Rogers në ngjyrë pjepri dhe e kam shoqëruar me aksesorë argjendi, një palë taka me platformë të madhe dhe një palë vathë.

Meqenëse jam Dashi, e kuqja është ngjyra ime e fuqisë, por më pëlqejnë gjithashtu ngjyrat si verdha, blu, rozë dhe kafe. Unë vesh shumë Christopher John Rogers. Më pëlqen gjithashtu qasja artistike e Dries Van Noten ndaj modeleve. Çanta e gjelbër e ndezur “The Bumper” e JW Anderson shkon kudo me mua këto ditë. Kohët e fundit pashë shoqen time, publicisten e modës Chloe King, duke shtruar me mjeshtëri neonin mbi neonin me një xhaketë sportive të strukturuar, të përshtatur me një ngjyrë po aq të ndritshme. Ishte vizualisht stimuluese.”

Pamjet e tyre të përqafuar në rrugë bënë xhiron e rrjetit

Çfarë i bëri bashkë Era Istrefin me Don Xhonin

Reperi zbulon emrin e veçantë të fëmijës

Gold Ag bëhet baba për herë të dytë!