MENU
klinika

Huawei mund të prishë komunikimin e arsenalit bërthamor

“Zbulimi alarmant”/ Hetimi i FBI në SHBA

23.07.2022 - 09:01

Në letër, dukej si një marrëveshje fantastike. Në vitin 2017, qeveria kineze ofroi të shpenzonte 100 milionë dollarë për të ndërtuar një kopsht të zbukuruar kinez në Arboretumin Kombëtar në Uashington DC. I kompletuar me tempuj, pavijone dhe një faltore të bardhë 70 metra, projekti emocionoi zyrtarët lokalë, të cilët shpresonin se do të tërhiqte mijëra turistë çdo vit.

Por kur zyrtarët e kundërzbulimit amerikan filluan të gërmojnë në detaje, ata gjetën shumë flamuj të kuq. Faltorja, vunë në dukje ata, do të ishte vendosur në mënyrë strategjike në një nga pikat më të larta në Uashington DC, vetëm dy milje nga Kapitoli i SHBA, një vend i përsosur për mbledhjen e sinjaleve të inteligjencës, thanë burime të shumta të njohura me episodin për CNN.

Gjithashtu alarmante ishte se zyrtarët kinezë donin të ndërtonin faltoren me materiale të dërguara në SHBA në qese diplomatike, të cilat zyrtarët e Doganave të SHBA-së nuk lejohen t’i shqyrtojnë, thanë burimet.

Zyrtarët federalë e vranë në heshtje projektin përpara se të fillonte ndërtimi.
Kopshti i anuluar është pjesë e një furie aktiviteti kundërzbulimi nga FBI dhe agjenci të tjera federale, të fokusuara në atë karrierë që zyrtarët e sigurisë amerikane thonë se ka qenë një përshkallëzim dramatik i spiunazhit kinez në tokën amerikane gjatë dekadës së fundit.

Që të paktën që nga viti 2017, zyrtarët federalë kanë hetuar blerjet e tokës kineze pranë infrastrukturës kritike, kanë mbyllur një konsullatë rajonale të profilit të lartë që besohet nga qeveria amerikane të jetë një vatër e spiunëve kinezë dhe kanë penguar atë që ata e shohin si përpjekje të qarta për të vendosur pajisje dëgjimi afër atyre të ndjeshme. objektet ushtarake dhe qeveritare.

Ndër gjërat më alarmante që zbuloi FBI ka të bëjë me pajisjet Huawei të prodhuara në Kinë në majë të kullave celulare pranë bazave ushtarake amerikane në Midwest rural. Sipas burimeve të shumta të njohura me çështjen, FBI përcaktoi se pajisjet ishin në gjendje të kapnin dhe të prishnin komunikimet shumë të kufizuara të Departamentit të Mbrojtjes, duke përfshirë ato të përdorura nga Komanda Strategjike e SHBA, e cila mbikëqyr armët bërthamore të vendit.

Ndërsa shqetësimet e gjera për pajisjet Huawei pranë instalimeve ushtarake amerikane janë njohur mirë, ekzistenca e këtij hetimi dhe gjetjet e tij nuk janë raportuar kurrë. Origjina e saj shtrihet të paktën në administratën e Obamës. Ai u përshkrua për CNN nga më shumë se një duzinë burime, duke përfshirë zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë të sigurisë kombëtare, të cilët folën të gjithë në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht.

Është e paqartë nëse komuniteti i inteligjencës përcaktoi nëse ndonjë e dhënë ishte përgjuar dhe dërguar përsëri në Pekin nga këto kulla. Burime të njohura me këtë çështje thonë se nga pikëpamja teknike, është tepër e vështirë të vërtetohet se një paketë e caktuar e të dhënave është vjedhur dhe dërguar jashtë shtetit.

Qeveria kineze mohon me forcë çdo përpjekje për të spiunuar SHBA-në. Huawei në një deklaratë për CNN mohoi gjithashtu se pajisjet e saj janë të afta të operojnë në çdo spektër komunikimi të caktuar për Departamentin e Mbrojtjes.
Por burime të shumta të njohura me hetimin i thonë CNN se nuk ka dyshim se pajisjet Huawei kanë aftësinë të përgjojnë jo vetëm trafikun komercial të celularëve, por edhe valët ajrore shumë të kufizuara të përdorura nga ushtria dhe të prishin komunikimet kritike të Komandës Strategjike të SHBA, duke i dhënë qeverisë kineze një dritare potenciali në arsenalin bërthamor të Amerikës.
“Kjo hyn në disa nga gjërat më të ndjeshme që ne bëjmë,” tha një ish-zyrtar i FBI-së me njohuri për hetimin. “Kjo do të ndikojë në aftësinë tonë për komandim dhe kontroll në thelb me treshen bërthamore. “Kjo shkon në kategorinë ‘BFD’.”
“Nëse është e mundur që kjo të prishet, atëherë është një ditë shumë e keqe”, shtoi ky person.

Shndërrimi i pëllumbave në skifterë
Ish-zyrtarët i përshkruan gjetjet e hetimit si një moment ujëmbledhës. Hetimi ishte i fshehtë që disa politikëbërës të lartë në Shtëpinë e Bardhë dhe gjetkë në qeveri nuk u informuan për ekzistencën e tij deri në vitin 2019, sipas dy burimeve të njohura me këtë çështje.
Atë vjeshtë, Komisioni Federal i Komunikimeve inicioi një rregull që në mënyrë efektive ndalonte telekomunikacionet e vogla të përdornin Huawei dhe disa marka të tjera të pajisjeve të prodhimit kinez. “Ekzistenca e hetimit në nivelet më të larta i ktheu pëllumbat në skifterë,” tha një ish-zyrtar amerikan.

Në vitin 2020, Kongresi miratoi 1.9 miliardë dollarë për të hequr teknologjinë celulare Huawei dhe ZTE të prodhuar nga Kina në zona të gjera të Amerikës rurale.
Por dy vjet më vonë, asnjë nga ato pajisje nuk është hequr dhe kompanitë e telekomit rural janë ende duke pritur për paratë e rimbursimit federal. FCC mori aplikime për të hequr rreth 24,000 pjesë të pajisjeve të komunikimit të prodhuara nga Kina – por sipas një përditësimi të 15 korrikut nga komisioni, janë më shumë se 3 miliardë dollarë pak nga paratë që i nevojiten për të rimbursuar të gjitha kompanitë e pranueshme.

Në mungesë të më shumë parave nga Kongresi, FCC thotë se planifikon të fillojë rimbursimin e kompanive të miratuara për rreth 40 për qind të kostove të heqjes së pajisjeve Huawei. FCC nuk specifikoi një afat kohor se kur do të disbursohen paratë.
Në fund të vitit 2020, Departamenti i Drejtësisë i referoi shqetësimet e tij të sigurisë kombëtare në lidhje me pajisjet Huawei në Departamentin e Tregtisë dhe dha informacion se ku ishin pajisjet në SHBA, tha një ish-zyrtar i lartë i zbatimit të ligjit në SHBA për CNN.
Pasi administrata e Biden mori detyrën në vitin 2021, Departamenti i Tregtisë hapi më pas hetimin e tij ndaj Huawei për të përcaktuar nëse nevojiteshin veprime më urgjente për të zhdukur ofruesin e teknologjisë kineze nga rrjetet e telekomit amerikan, tha ish-zyrtari i zbatimit të ligjit dhe një zyrtar aktual i lartë amerikan.

Ky hetim ka vazhduar ngadalë dhe po vazhdon, tha zyrtari aktual amerikan. Ndër shqetësimet që vunë re zyrtarët e sigurisë kombëtare ishte se komunikimi i jashtëm nga pajisjet Huawei që ndodh kur përditësohet softueri, për shembull, mund të shfrytëzohet nga qeveria kineze.
Në varësi të asaj që zbulon Departamenti i Tregtisë, operatorët e telekomit amerikan mund të detyrohen të heqin shpejt pajisjet Huawei ose të përballen me gjoba ose ndëshkime të tjera.

Reuters fillimisht raportoi ekzistencën e hetimit të Departamentit të Tregtisë.
“Ne nuk mund të konfirmojmë ose mohojmë hetimet në vazhdim, por jemi të përkushtuar të sigurojmë zinxhirin tonë të furnizimit të teknologjisë dhe shërbimeve të informacionit dhe komunikimit. Mbrojtja e sigurisë dhe sigurisë së personave amerikanë kundër grumbullimit të informacionit keqdashës është jetike për të mbrojtur ekonominë dhe sigurinë tonë kombëtare”, tha një zëdhënës i Departamentit të Tregtisë.

Zyrtarët e kundërzbulimit amerikan kohët e fundit kanë bërë prioritet publikimin e kërcënimeve nga Kina. Këtë muaj, Qendra Kombëtare e Kundërzbulimit dhe Sigurisë së SHBA-së lëshoi ​​një paralajmërim për bizneset amerikane dhe qeveritë lokale dhe shtetërore në lidhje me ato që thotë se janë përpjekje të maskuara nga Kina për t’i manipuluar ato për të ndikuar në politikën e SHBA-së.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray sapo udhëtoi në Londër për një takim të përbashkët me zyrtarë të lartë britanikë të zbatimit të ligjit për të tërhequr vëmendjen ndaj kërcënimeve kineze.
Në një intervistë ekskluzive me CNN, Wray tha se FBI hap një hetim të ri të kundërzbulimit të Kinës çdo 12 orë. “Janë ndoshta rreth 2000 apo më shumë hetime”, tha Wray. “Dhe kjo nuk është as duke folur për vjedhjet e tyre kibernetike, ku ata kanë një program hakerimi më të madh se ai i çdo kombi tjetër të madh së bashku, dhe kanë vjedhur më shumë të dhëna personale dhe korporative të amerikanëve sesa çdo vend”.

I pyetur se përse pas vitesh shqetësimesh për sigurinë kombëtare të ngritura për Huawei, pajisjet janë ende të vendosura në majë të kullave celulare pranë bazave ushtarake amerikane, Wray tha se, “Ne jemi të shqetësuar për lejimin e çdo kompanie që i përket një shteti kombëtar që nuk e bën këtë” t’i përmbahemi dhe të ndajmë vlerat tona, duke i dhënë asaj kompanie mundësinë për të gërmuar në infrastrukturën tonë të telekomunikacionit.”
Ai vuri në dukje se në vitin 2020, DD-ja paditi Huawei për konspiracion shantazhi dhe konspiracion për të vjedhur sekretet tregtare.
“Dhe unë mendoj se kjo është ndoshta gjithçka që mund të them për këtë temë,” tha Wray.

Kritikët shohin tejkalim ksenofobik
Pavarësisht bisedave të ashpra, refuzimi i qeverisë amerikane për të ofruar prova për të mbështetur pretendimet e saj se teknologjia Huawei përbën një rrezik për sigurinë kombëtare të SHBA-së, ka bërë që disa kritikë ta akuzojnë atë për tejkalim ksenofobik. Mungesa e një prove inkriminuese gjithashtu ngre pyetje nëse zyrtarët amerikanë mund të ndajnë investimet legjitime kineze nga spiunazhi.

“Të gjitha produktet tona të importuara në SHBA janë testuar dhe certifikuar nga FCC përpara se të vendosen atje”, tha Huawei në deklaratën e saj për CNN. “Pajisja jonë funksionon vetëm në spektrin e caktuar nga FCC për përdorim komercial. Kjo do të thotë se nuk mund të aksesojë asnjë spektër të caktuar për DOD.”

“Për më shumë se 30 vjet, Huawei ka ruajtur një histori të dëshmuar në sigurinë kibernetike dhe ne kurrë nuk kemi qenë të përfshirë në ndonjë incident keqdashës të sigurisë kibernetike”, thuhet në deklaratë.

Në zellin e saj për të nuhatur provat e spiunimit kinez, kritikët argumentojnë se federatat kanë hedhur një rrjetë shumë të gjerë – veçanërisht sa i përket institucioneve akademike. Në një rast të fundit të profilit të lartë, një gjykatës federal liroi një ish-profesor inxhinieri të Universitetit të Tenesit, të cilin Departamenti i Drejtësisë e kishte ndjekur penalisht nën të ashtuquajturën Nisma e Kinës që synon spiunimin kinez, duke argumentuar se “nuk kishte asnjë provë të paraqitur që [profesori] ndonjëherë bashkëpunoi me një universitet kinez në kryerjen e kërkimeve të financuara nga NASA.”

Dhe më 20 janar, Departamenti i Drejtësisë hoqi një çështje të veçantë kundër një profesori të MIT i akuzuar për fshehjen e lidhjeve të tij me Kinën, duke thënë se nuk mund të provonte më çështjen e tij. Në shkurt, administrata Biden mbylli tërësisht Iniciativën e Kinës.
Hetimi i qeverisë federale nëpër administrata të shumta për të detajuar atë që di, ka bërë që disa kritikë të akuzojnë qeverinë për ndjekjen e fantazmave.

“Në të vërtetë ka të bëjë me: a e trajtoni Kinën si një aktor neutral – sepse nëse e trajtoni Kinën si një aktor neutral, atëherë po, kjo duket e çmendur, që ka një komplot pas çdo peme,” tha Anna Puglisi, një bashkëpunëtore e lartë në Qendrën e Universitetit Georgetown për Sigurinë dhe Teknologjinë në zhvillim. “Megjithatë, Kina na ka treguar përmes politikave dhe veprimeve të saj se nuk është një aktor neutral.”

Teknologjia kineze në zemrën e Amerikës
Qysh në administratën e Obamës, agjentët e FBI-së po monitoronin një model shqetësues përgjatë shtrirjes së Interstate25 në Kolorado dhe Montana, dhe në arteriet në Nebraska. Korridori trafik shumë lidh disa nga instalimet ushtarake më të fshehta në SHBA, duke përfshirë një arkipelag të kapanoneve të raketave bërthamore.

Për vite të tëra, ofruesit e vegjël të telekomunikacionit rural kishin instaluar ruterë më të lirë, të prodhuar nga Kina dhe teknologji të tjera në krye të kullave celulare lart e poshtë I-25 dhe gjetkë në rajon. Në pjesën më të madhe të këtyre zonave me popullsi të rrallë të perëndimit, këta transportues më të vegjël janë opsioni i vetëm për mbulimin e qelizave. Dhe shumë prej tyre iu drejtuan Huawei për pajisje më të lira dhe të besueshme.

Duke filluar nga fundi i vitit 2011, Viaero, ofruesi më i madh rajonal në zonë, nënshkroi një kontratë me Huawei për të siguruar pajisjet për përmirësimin e saj në 3G. Një dekadë më vonë, ajo ka teknologjinë Huawei të instaluar në të gjithë flotën e saj të kullave, afërsisht 1000 të shpërndara në pesë shtete perëndimore.

Ndërsa pajisjet Huawei filluan të përhapen pranë bazave ushtarake amerikane, hetuesit federalë filluan të marrin parasysh, thanë burime të njohura me çështjen për CNN. Shqetësim i veçantë ishte se Huawei po u shiste në mënyrë rutinore pajisje të lira ofruesve ruralë në raste që dukeshin të padobishme për Huawei, por që i vendosi pajisjet e tij pranë aseteve ushtarake.

Hetuesit federalë fillimisht filluan “të shqyrtojnë [Huawein] më pak nga një lente teknike dhe më shumë nga një këndvështrim biznesi/financiar”, shpjegoi John Lenkart, një ish-agjent i lartë i FBI-së i fokusuar në çështjet e kundërzbulimit që lidhen me Kinën. Zyrtarët studiuan se ku ishin më të përqendruara përpjekjet e shitjeve të Huawei dhe kërkuan marrëveshje që “nuk kishin kuptim nga perspektiva e kthimit në investim”, tha Lenkart.

“Shumë shqetësime [kundërzbulimi] u zbuluan bazuar në” ato kërkime, tha Lenkart.
Duke ekzaminuar vetë pajisjet Huawei, hetuesit e FBI-së përcaktuan se mund të njihte dhe të prishte komunikimet e spektrit DOD – edhe pse ishte certifikuar nga FCC, sipas një burimi të njohur me hetimin.

“Nuk është teknikisht e vështirë të bësh një pajisje që përputhet me FCC që dëgjon grupe jopublike, por më pas pret në heshtje për një nxitje aktivizimi për të dëgjuar grupe të tjera,” tha Eduardo Rojas, i cili drejton laboratorin e spektrit të radios në Embry-Riddle Aeronautical, Universiteti në Florida. “Teknikisht, është e realizueshme.”

Për të vërtetuar se një pajisje kishte aftësi klandestine, tha Rojas, do të kërkonte ekspertë teknikë që të heqin një pajisje “në nivelin e gjysmëpërçuesit” dhe “të bëjnë inxhinieri të kundërt dizajnin”. Por, tha ai, mund të bëhet.
Dhe kishte një tjetër shqetësim të madh përgjatë I-25, thanë burime të njohura me hetimin.

Shqetësimet e kamerave të motit
Rreth vitit 2014, Viaero filloi montimin e kamerave të vëzhgimit me definicion të lartë në kullat e saj për të transmetuar drejtpërdrejt motin dhe trafikun, një shërbim publik që ndante me organizatat lokale të lajmeve. Me dhjetëra kamera të vendosura lart e poshtë I-25, kamerat siguruan një pamje 24-7, madje duke siguruar paralajmërim paraprak për tornadot.
Por ata gjithashtu po kapnin pa dashje lëvizjen e pajisjeve dhe personelit ushtarak amerikan, duke i dhënë Pekinit – ose kujtdo qoftë – aftësinë për të ndjekur modelin e aktivitetit midis një sërë objektesh ushtarake të ruajtura nga afër.

Komuniteti i inteligjencës përcaktoi se transmetimet e drejtpërdrejta të postuara publikisht po shiheshin dhe mund të kapeshin nga Kina, sipas tre burimeve të njohura me këtë çështje. Dy burime të informuara për hetimin në atë kohë thanë se zyrtarët besonin se ishte e mundur që shërbimi i inteligjencës së Pekinit të “caktonte” kamerat – të hakonte rrjetin dhe të kontrollonte se ku drejtoheshin. Të paktën disa nga kamerat në fjalë funksiononin në rrjetet Huawei.

CEO i Viaero, FrankDiRico tha se nuk i kishte shkuar kurrë në mendje që kamerat mund të ishin një rrezik për sigurinë kombëtare.
“Ka shumë kapanone raketash në zonat që ne mbulojmë. Ka një prezencë ushtarake”, tha DiRico në një intervistë nga zyra e tij në Kolorado. Por, tha ai, “Nuk më është thënë asnjëherë që të heq pajisjet apo të bëj ndonjë ndryshim”.
Në fakt, DiRico së pari mësoi për shqetësimet e qeverisë për pajisjet Huawei nga artikujt e gazetave – jo nga FBI – dhe thotë se ai kurrë nuk është informuar për këtë çështje.

DiRico nuk e vë në dyshim këmbënguljen e qeverisë që ai duhet të heqë pajisjet Huawei, por ai është skeptik se shërbimet e inteligjencës së Kinës mund të shfrytëzojnë ose vetë harduerin Huawei ose pajisjet e kamerës.

“Ne monitorojmë rrjetin tonë mjaft mirë,” tha DiRico, duke shtuar se Viaero mori përsipër mbështetjen dhe mirëmbajtjen për rrjetet e veta nga Huawei menjëherë pas instalimit. “Ne mendojmë se kemi një ide mjaft të mirë nëse ka ndonjë gjë që po ndodh që është e papërshtatshme.”

Pastrimi i vendit për investime kineze
Në kohën kur hetimi I-25 u informua në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2019, zyrtarët e kundërzbulimit fillojnë të kërkojnë vende të tjera që kompanitë kineze mund të blejnë tokë ose të ofrojnë për të zhvilluar një pjesë të pronës komunale, si një park apo një fabrikë të vjetër, ndonjëherë si pjesë e një marrëveshjeje “binjakëzimi”.
Në një rast, zyrtarët mbyllën atë që ata besonin se ishte një marrëveshje tregtare e rrezikshme pranë instalimeve testuese ushtarake shumë të ndjeshme në Utah pas kohë pas fillimit të hetimit I-25, sipas një ish-zyrtari amerikan. Ushtria ka një gamë testimi dhe trajnimi për armët hipersonike në Utah, ndër të tjera. Burimet nuk pranuan të japin më shumë detaje.
Zyrtarët federalë u alarmuan gjithashtu nga ajo që burimet e përshkruan si pritëse të spiunazhit dhe aktiviteteve të ndikimit në Houstonand, në vitin 2020, mbyllën konsullatën kineze atje.
Bill Evanina, i cili deri në fillim të vitit të kaluar drejtonte Qendrën Kombëtare të Kundërzbulimit dhe Sigurisë, i tha CNN se ndonjëherë mund të jetë e vështirë të bëhet dallimi midis një mundësie legjitime biznesi dhe spiunazhit – pjesërisht sepse të dyja mund të ndodhin në të njëjtën kohë.
“Ajo që ne kemi parë është se kompanitë legjitime që janë hequr tre herë nga Pekini blejnë [një objekt të caktuar] për arsye të dukshme logjike, të pavetëdijshme se çfarë kërkon aparati i inteligjencës [kinez] në atë parcelë [toke],” tha Evanina. “Ajo që kemi parë kohët e fundit – ka qenë ajo që është nën tokë.”
“Pjesa e vështirë është se ky është një biznes legjitim, dhe cili qytet apo qytet nuk do të dëshirojë t’i marrë ato para për atë tokë kur është ulur atje pa bërë asgjë?” ai shtoi.

Një problem i ndërlikuar
Pasi rezultatet e hetimit I-25 u informuan në Shtëpinë e Bardhë të Trump në 2019, FCC urdhëroi që kompanitë e telekomit që marrin subvencione federale për të ofruar shërbim celular në zona të largëta – kompani si Viaero – duhet të “prishin dhe zëvendësojnë” Huawei dhe pajisje ZTE.
FCC ka thënë që atëherë se kostoja mund të jetë më shumë se dyfishi i 1.9 miliardë dollarëve të përvetësuar në 2020 dhe në mungesë të një ndarjeje shtesë nga Kongresi, agjencia po planifikon të rimbursojë kompanitë vetëm për një pjesë të kostove të tyre.

Duke pasur parasysh rrezikun strategjik marramendës, tha Lenkart, “këput dhe zëvendëso” është një riparim shumë i hapur dhe joefikas”.
DiRico, CEO i Viaero, tha se kostoja e “prishjes dhe zëvendësimit” është astronomike dhe se ai nuk pret që paratë e rimbursimit të jenë të mjaftueshme për të paguar ndryshimin. Sipas FCC, Viaero pritet të marrë më pak se gjysmën e fondeve që i takon. Megjithatë, ai pret që të fillojë heqja e pajisjeve brenda vitit të ardhshëm.

“Është e vështirë dhe është shumë para”, tha DiRico.
Disa ish-zyrtarë të kundërzbulimit shprehën zhgënjimin që qeveria amerikane nuk po jep detaje më të hollësishme rreth asaj që ajo njeh kompanive – ose qyteteve dhe shteteve që shqyrtojnë një propozim investimi kinez. Ata besojnë se jo vetëm që ky lloj detaj do të ndihmonte industrinë private dhe qeveritë shtetërore dhe lokale të kuptojnë seriozitetin e kërcënimit siç e shohin ata, por gjithashtu do të ndihmonte në luftimin e kritikave se qeveria amerikane po synon kompanitë dhe shtetasit kinezë, në vend të spiunazhit të shtetit kinez.

“Kjo qeveri duhet të bëjë një punë më të mirë për t’i bërë të ditur të gjithëve se kjo është një çështje e Partisë Komuniste, nuk është një çështje e popullit kinez,” tha Evanina. “Dhe unë do të jem i pari që do të them se qeveria duhet të bëjë më mirë në lidhje me të kuptuarit se qëllimet e Partisë Komuniste nuk janë të njëjtat synime të popullit kinez.”

Një zyrtar aktual i FBI-së tha se byroja po jep më shumë informacione mbrojtëse për bizneset amerikane, institucionet akademike dhe qeveritë shtetërore dhe lokale që përfshijnë shumë më tepër detaje se në të kaluarën, por zyrtarët janë ende duke luftuar një betejë të vështirë.
“Ndonjëherë ndihem sikur jemi një roje shpëtimi që po i afrohemi një personi që po mbytet dhe ata nuk duan ndihmën tonë”, tha zyrtari aktual i FBI-së. Por, ky person tha, “Unë mendoj se ndonjëherë ne [FBI] themi ‘kërcënim i Kinës’, dhe ne e marrim të mirëqenë se çfarë do të thotë gjithë kjo në kokën tonë. Dhe kjo do të thotë diçka tjetër për njerëzit që ne po ia dorëzojmë atë. ”
“Unë mendoj se ne thjesht duhet të jemi më të kujdesshëm se si flasim për të dhe të edukojmë njerëzit se pse po bëjmë atë që po bëjmë.”
Ndërkohë, programi “këput dhe zëvendëso” ka mbetur shumë i diskutueshëm.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Për herë të parë në histori

Apple: Shitjet e iPhone do të bien