MENU
klinika

Mos e injoroni

Çfarë është angina?

12.08.2022 - 11:01

A ndikojnë ilaçet kundër dhimbjes në sulmet në zemër? Çfarë duhet të dini?

Ndonëse nuk duhet të injoroni dhimbjen në gjoks (anginë), disa njerëz e përjetojnë gjendjen edhe kur nuk kanë një atak në zemër. Një mjek mund të përshkruajë medikamente antianginale për të ulur dhimbjen e gjoksit, pavarësisht nëse keni pasur një atak në zemër në të kaluarën apo jo.

Angina është një simptomë e ishemisë në zemër. Ishemia ndodh kur ndikohet rrjedha e duhur e gjakut. Kur zemra nuk merr mjaftueshëm gjak ose oksigjen, mund të shfaqen dhimbje gjoksi.

Ju mund të përjetoni anginë të qëndrueshme ose të paqëndrueshme.

Angina e qëndrueshme është dhimbje ose shqetësim në gjoks që më së shpeshti shfaqet me aktivitet ose stres emocional.

Angina e paqëndrueshme është kur keni dhimbje gjoksi edhe kur mund të jeni duke pushuar. Është një gjendje emergjente që kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Këto lloje të anginës janë ato që mund të merrni medikamente specifike për të trajtuar.

Cilat janë medikamentet antianginale?

Mjekët përshkruajnë kryesisht medikamente antianginale për të ndihmuar në uljen e dhimbjes së gjoksit nga angina e qëndrueshme.

Disa nga këto medikamente antianginale ndihmojnë në uljen e rrezikut të një sulmi në zemër, por të tjerët jo.

A ka efekte anësore me barnat antianginale?

Çdo klasë e barnave antianginale ka efekte anësore. Është e rëndësishme t’i diskutoni këto me një mjek në mënyrë që të dini se çfarë pritet dhe për çfarë ju duhet të merrni kujdes mjekësor. Disa nga efektet anësore më të zakonshme të çdo medikamenti përfshijnë:

Beta-bllokuesit: rrahje shumë të ulëta të zemrës, lodhje, depresion, bllokim i zemrës, marramendje gjatë qëndrimit në këmbë dhe mund të maskojnë efektet e sheqerit të ulët në gjak.

Bllokuesit e kanalit të kalciumit: rrahjet e ulëta të zemrës, kapsllëku, mishrat e dhëmbëve të fryrë dhe bllokimi i zemrës

Nitratet: presion i ulët i gjakut, skuqje dhe dhimbje koke

Këto efekte anësore mund t’ju pengojnë të merrni disa ilaçe antianginale. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse zakonisht keni një rrahje të ulët të zemrës.

A ndalojnë medikamentet antianginale sulmet në zemër?

Në një studim të madh vëzhgues mbi njerëzit me sëmundje të qëndrueshme ishemike të zemrës, marrja e barnave antianginale uli rrezikun e përgjithshëm të vdekjes me 25% dhe vdekjen veçanërisht nga infarkti i miokardit (një sulm në zemër) me 17%. Studiuesit nuk zbërthejnë llojet specifike të medikamenteve antianginale që merrte një person. Por ata arritën në përfundimin se marrja e të paktën një medikamenti antianginal ndihmoi në uljen e rrezikut të një ataku kardiak.

Por ekzistojnë studime të tjera që kanë zbuluar se këto barna nuk ulin gjasat për të pasur një atak në zemër. Por medikamentet mund t’i bëjnë simptomat e sulmeve në zemër më pak të rënda.

Megjithatë, studime të tjera thonë se beta-bllokuesit ndihmojnë në uljen e rrezikut të një ataku në zemër nëse keni pasur një atak më parë. Nitratet dhe bllokuesit e kanaleve të kalciumit nuk ulin rrezikun e një ataku kardiak.

Ka shumë kërkime për të bërë për të kuptuar përfitimet e barnave antianginale përveç uljes së dhimbjes në gjoks.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN