MENU
klinika

Analiza

Giorgia Meloni në krye të Italisë do të ishte “makth” për BE-në!

11.08.2022 - 08:30

“Super Mario” ka ikur. Kryeministri italian Mario Draghi pranoi fatin e tij dhe më në fund u largua nga Pallati Chigi së bashku me dorëheqjen e tij.

Italia është gati të mbajë zgjedhjet për një qeveri të re më 25 shtator 2022.

Këto zgjedhje do të krijojnë një precedent të ri për Evropën.

Vitet e dashurisë midis Brukselit dhe Romës mund të marrin fund, sepse kryeministri i ardhshëm i Italisë është dikush që BE-ja nuk e ka dashur kurrë.

Më 21 korrik, kryeministri italian Draghi dha dorëheqjen pas rënies së qeverisë së tij të unitetit kombëtar. Megjithatë, ai do të qëndrojë në detyrë me detyrën e kujdestarit. Por tani për tani, Italia është gati të ketë zgjedhje më 25 shtator.

Për herë të parë në 100 vjet që do të ketë zgjedhje në vjeshtë. Njerëzit nuk ishin të kënaqur me ngjarjet që u shpalosën pas luftës në Ukrainë dhe kjo është e dukshme.

Italianët tani po kërkojnë  një konservator të ekstremit të djathtë në vend të Mario Draghit, dhe ky me siguri do të jetë një lajm shumë i keq për Perëndimin dhe BE-në, në veçanti.

Për herë të parë që nga viti 2008, konservatorët janë të parët në zgjedhjet italiane. Vëllezërit e Italisë së bashku me partitë e tjera konservatore kryesojnë përpara në sondazhe. Sipas një sondazhi nga YouTrend dhe Cattaneo Zanetto & Co., koalicioni i udhëhequr nga Giorgia Meloni i partisë Liga, Forza Italia dhe Brothers of Italy mund të fitojë 221 vende nga 400 në Dhomën e Ulët dhe 108 nga 200 në Senat.

Shanset për fitoren e saj në zgjedhjet e parakohshme janë shumë të mundshme. Me këtë, ajo mund të bëhet gruaja e parë që mban postin e lartë.

Fitorja e saj dhe rikthimi i konservatorëve në Itali mund të shënojë fundin e dashurisë mes BE-së dhe Italisë.

Që nga fillimi i luftës, BE-ja ka ofruar ndihmë për Ukrainën. Por, për shkak të kësaj, ekonomitë e tyre kanë ndjerë pasojat. Italia, veçanërisht nën udhëheqjen e Draghi, ka vuajtur shumë. Me Giorgia Meloni, skenari mund të ndryshojë.

Zgjedhja e Giorgia Melonit si kryeministre do të ishte një makth për Bashkimin Evropian.

Ndryshe nga Draghi, Meloni ka qenë një kritike e shumicës së politikave të BE-së. Giorgia Meloni si presidente e partisë së Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR) u bë imazhi i ekstremit të djathtë të Evropës jashtë vendit.

Italian far-right leader Meloni eyes breakthrough in mayoral votes - EU Reporter

Por ajo që është interesante është se ajo ka një qëndrim shumë ndryshe për Rusinë. Kohët e fundit, ajo padyshim qortoi agresionin rus në Ukrainë, por a ka qenë gjithmonë ajo kundër Rusisë? Absolutisht jo.

Meloni ishte një nga të paktët politikanë italianë që uroi Presidentin rus Vladimir Putin për rizgjedhjen e tij në 2018.

Giorgia Meloni do të ndërmerrte një qasje më pragmatike ndaj BE-së dhe Ukrainës, duke pasur parasysh qëndrimin anti-ukrainas në Itali, ku një sondazh i Ipsos tregon se më shumë se gjysma e italianëve refuzojnë dhënien e ndihmës për Ukrainën. Ka shumë të ngjarë që Meloni të mos lejojë dërgimin e më shumë ndihmave në Ukrainë.

Pra, në 65 ditët e ardhshme, Italia mund të shohë një rikthim të konservatorëve në pushtet. Prandaj, marrëdhëniet me Rusinë mund të përmirësohen gjatë mandatit të Melonit.

Ajo gjithashtu padyshim që do të nxiste bllokun konservator të BE-së dhe ky do të ishte një makth për BE-në liberale.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mund të bëhet kryeministrja e parë italiane...

Kush është Giorgia Meloni?